نامه جمعی از فعالان ایرانی به روحانی در مورد وضعیت برادران کردپور

Image caption خسرو و مسعود کردپور روزنامه نگاران زندانی

سی تن از فعالان ایرانی در نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهور خواستار کمک او به آزادی مسعود و خسرو کردپور دو روزنامه نگار زندانی کرد شدند.

به گزارش آژانس خبری موکریان، این فعالان از رئیس دولت یازدهم خواسته اند به "نهادهای اجرایی مسئول در این پرونده" دستور دهد پرونده برادران کردپور را بازبینی و زمینه آزادی آنها را فراهم کنند.

هرچند رئیس جمهور در ایران نظارتی بر احکام صادره در قوه قضاییه ندارد، اما به نظر می رسد اشاره امضا کنندگان نامه به "نهادهای اجرایی" مسئول در پرونده برادران کردپور، وزارت اطلاعات است که نظر ماموران آن، در بسیاری از پرونده های سیاسی و امنیتی تاثیرگذار تلقی می شود.

امضا کنندگان، نامه خود را در آستانه برگزاری دومین جلسه دادگاه مسعود و خسرو کردپور در دادگاه انقلاب مهاباد و در شرایطی منتشر کرده اند که حساسیت در مورد وضعیت این دو برادر بالا گرفته است.

سه روز پیش نیز شش نماینده کرد مجلس ایران طی اقدامی کم سابقه، در نامه ای به آقای روحانی خواستار بررسی مجدد پرونده برادران کردپور شدند.

این نمایندگان مجلس از حسن روحانی خواستند "با توجه به درخواست و اظهارات این دو روزنامه‌نگار زندانی و به‌منظور اجرای عدالت، مساعدت لازم در خصوص پرونده برادران کردپور صورت بگیرد".

اولین جلسه دادگاه مسعود و خسرو کردپور، ۱۴ مردادماه در دادگاه انقلاب مهاباد برگزار شد.

در این دادگاه خسرو کردپور به دفاع از اتهامات وارده در زمینه "محاربه و بغی، افساد فی الارض، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به رهبری و نشر اکاذیب" پرداخت و بر خبرنگار بودن و صحت فعالیت های خبری خود تاکید کرد.

مسعود کردپور هم با دفاع از خود در مقابل اتهاماتی چون "توهین به رهبری" و "فعالیت تبلیغی علیه نظام" اظهار داشت که انعکاس که مشکلات موجود در کردستان فاقد "وصف جزایی" است.

سی فعال ایرانی امضا کننده نامه سرگشاده به حسن روحانی، در بخشی از این نامه با اشاره به فعالیت های مطبوعاتی برادران کردپور تاکید کرده اند که در نوشته های این دو "رعایت اصل اعتدال، احترام، قانون گرایی ورعایت قوانین کشور، حفظ حرمت اشخاص حقیقی و حقوقی و امانتداری ودقّت کاملا برجسته بود".

امضاکنندگان افزوده اند: "خسرو و مسعود در این سال‌ها با رویکردی مدنی، قانونمند، شفاف و منصفانه در پی اطلاع رسانی حرفه‌ای بر آمده و متعهدانه رسالت حرفه‌ای خویش را پاس داشتند."

خسرو کردپور، مدیر آژانس خبری موکریان در ۱۷ اسفندماه سال گذشته بازداشت شد. مسعود کردپور برادر او نیز دو روز بعد در ۱۹ اسفندماه بازداشت شد.

این دو ابتدا در اداره اطلاعات مهاباد زندانی بودند اما از ۲۶ اسفندماه به اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده‌اند.

مطالب مرتبط