محجوب: ۲۰ هزار صفحه از اسناد تخلفات سازمان تامین اجتماعی ایران مفقود شد

سازمان تامین اجتماعی
Image caption روزنامه شرق پرداخت "پاداش‌های صوری که کمترین مبلغ آن ۴۰۰ میلیون تومان بوده" را از جمله تخلفات سازمان تامین اجتماعی در دولت قبلی دانسته است

به گفته علیرضا محجوب رئیس هیات تحقیق‌ و تفحص مجلس ایران از سازمان تامین اجتماعی، ۲۰ هزار صفحه از اسناد تحقیق ‌و تفحص دوره پیشین مجلس از تخلفات سازمان تامین اجتماعی در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد مفقود شده است.

دو روز نامه اصلاح طلب شرق و اعتماد، تیتر اصلی شماره یکشنبه ۲۴ شهریور (۱۵ سپتامبر) خود را به اظهارات آقای محجوب اختصاص داده اند. آنها نوشته اند که عمده تخلفاتی که در دوره فعلی (دوره نهم) مجلس مورد تحقیق و تفحص می گیرد، مربوط به دوره مدیریت سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران بر سازمان تأمین اجتماعی است.

در دوره هشتم مجلس (۱۳۹۱-۱۳۸۷) تحقیق و تفحصی در مورد عملکرد سازمان تامین اجتماعی صورت گرفت که امکان انتشار آن فراهم نشد.

پیشتر، سلیمان جعفرزاده، رئیس هیات تحقیق و تفحص مجلس هشتم از سازمان تامین اجتماعی، بدون توضیح بیشتر گفته بود که علت جلوگیری از انتشار گزارش تحقیق و تفحص مجلس هشتم، "اقدامات تهدیدآمیز مقامات دولت احمدی نژاد" بوده است.

اظهارات اخیر آقای محجوب در شرایطی منتشر شده که در هفته های گذشته، رسانه های ایران اتهامات مختلفی را در مورد خروج اسناد و اموال عمومی از دستگاه های دولتی در زمان ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد منتشر کرده اند.

چند روز پیش، روزنامه همشهری به نقل از یکی از کارکنان مرکز اسناد میراث فرهنگی نوشته بود که در زمان دولت قبلی، "۴۷ هزار جلد کتاب و اسناد مربوط به کاوش‌های باستان‌شناسی به همراه هزاران قطعه عکس‌ تاریخی" از سازمان میراث فرهنگی خارج شده است.

پیش از آن، خروج بیش از ۲ هزار قلم اشیای موجود در موزه هدایای دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در آخرین روزهای مسئولیت وی و انتقال آنها به محل جدید استقرار آقای احمدی نژاد و همکاران دولت سابق ایران، مورد توجه رسانه ها قرار گرفته بود.

مقام های دولت سابق، هر گونه سوء استفاده از امکانات دولتی در زمان مسئولیت خود تکذیب می کنند و اتهامات رسانه های منتقد را دارای اهداف سیاسی می دانند.

'مسببان به دادگاه احضار می شوند'

علیرضا محجوب نماینده تهران در مجلس نهم دیروز در نشستی خبری در تهران یادآوری کرد که در پی بی نتیجه ماندن بررسی عملکرد سازمان تامین اجتماعی در مجلس هشتم، هیات تحقیق و تفحص مجلس نهم از سازمان تامین اجتماعی در دی ماه گذشته کار خود را آغاز کرده است.

رئیس هیات تحقیق‌ و تفحص مجلس نهم از سازمان تامین اجتماعی، با اعلام اینکه اعضای هیات متوجه شده اند که "بسیاری از پرونده ها در دولت گذشته مفقود شده" هشدار داد که مسببان این موضوع "حتما برای پاسخگویی به دادگاه احضار خواهند شد".

آقای محجوب افزود که تنها ۲ هزار صفحه از گزارش های سازمان تامین اجتماعی در اختیار کمیسیون اصل ۹۰ مجلس قرار دارد و به علت کمبود جا، ۲۰ هزار صفحه در داخل سازمان تامین اجتماعی نگه داشته می شده که همین اسناد مفقود شده اند.

روزنامه شرق در گزارش امروز خود از تخلفات سازمان تامین اجتماعی در دوره محمود احمدی نژاد، به نقل از نمایندگان مجلس از "پاداش‌های صوری که کمترین مبلغ آن ۴۰۰ میلیون تومان بوده، پاداش هزار سکه‌ای، عضویت یک فرد در هیات مدیره ۱۰ شرکت شستا و حقوق ۱۵ میلیونی مدیرعامل یکی از شرکت ها" به عنوان نمونه هایی از این تخلفات یاد کرد.

آخرین و خبرسازترین رئیس سازمان تامین اجتماعی در زمان اقای احمدی نژاد، سعید مرتضوی دادستان سابق تهران بود.

آقای مرتضوی، در آخرین روز کاری دولت محمود احمدی‌نژاد، به عضویت هیات امنای سازمان تامین اجتماعی ایران در آمد ولی با تغییر دولت، از تمامی سمت های خود در این سازمان کنار گذاشته شد.