رئیس پلیس ایران: استفاده مقامات دولتی از فیس‌بوک قانونی نیست

Image caption رئیس پلیس ایران می‌گوید که منع دسترسی به فیسبوک تغییر نکرده و شامل حال همه می‌شود

اسماعیل احمدی مقدم، رئیس پلیس ایران می‌گوید که برخی از دستگاههای دولتی از فیسبوک برای ارتباط با مخاطبان خارج از کشور استفاده می‌کنند، اما این تنها یک "توجیه" است و مجوز قانونی در این رابطه وجود ندارد.

آقای احمدی مقدم گفت: "کمیسیون‌های ویژه‌ای در شورای عالی فضای مجازی وجود دارند که به این موضوع رسیدگی می‌کنند. اما از همه اظهارنظرها تاکنون این گونه برداشت می شود که تغییر نظری در مورد رفع فیلتر فیسبوک نداریم."

رئیس پلیس ایران اضافه کرد که در جلسه اول شورای عالی فضای مجازی که با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران برگزار می شود، ممکن است این موضوع طرح و بررسی شود، اما تاکنون مقررات تغییر نکرده است و "ما از برخی وزرا و مقامات انتظار داریم همانند مردم رفتار کنند."

اشاره آقای احمدی مقدم به استفاده گروهی از مقامات دولتی از سایت فیسبوک است که از چهار سال پیش دسترسی به آن از داخل ایران فیلتر شده است. گفته می شود که سازمان های دولتی می‌توانند با ارائه درخواست به کمیته ۱۲ نفره فیلترینگ از قانون ممنوعیت مستثنا شوند.

تورج کاظمی معاون مبارزه باجرایم پلیس فتا پیشتر گفته بود "براساس قانون جرایم رایانه‌ای موضوعی به اسم مجازات افراد به دلیل عضویت در فیسبوک وجود ندارد" و محمدعلی اسفنانی، نماینده مجلس و عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه هم گفته: "چنانچه در فیسبوک فعالیت خلاف قانون صورت نگیرد، نمی‌توان افراد را محکوم کرد". او گفت که فیسبوک تنها به این دلیل فیلتر شده است که در این شبکه مواردی وجود دارد که امنیت ملی و اخلاقی کشور را تهدید می‌‌کند.

این در حالی است که از مدتی پیش صفحه‌ای در فیسبوک و اکانتی در توئیتر راه اندازی شده که به آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران منسوب است. هیچ اظهار نظر رسمی در تایید یا تکذیب این موضوع وجود ندارد و بسیاری از کاربران مفاد آنها را به عنوان مواضع رهبر ایران تلقی می کنند.

Image caption توئیتر اصالت اکانت آقای ظریف را تایید کرده است

پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، گفته شد که اعضای دولت یکی بعد از دیگری به شبکه های اجتماعی فیسبوک و توئیتر پیوسته اند. گروهی از محافظه کاران منتقد دولت در واکنش به این اقدام، این شبکه ها را "سرزمین مجازی دشمن" لقب داده اند.

هیچکدام از این صفحات و حساب های کاربری مقامات دولت ایران رسما تایید نشده‌اند و گاه انتساب آنها به مقامات تکذیب هم شده است.

یکی از خبرسازترین نمونه ها مربوط به محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه است که پیش از روی کار آمدن دولت جدید هم در فیس‌بوک و توئیتر عضو بود.

تبریک عید سال توی یهودی -روش هشانا- در اکانت منسوب به حسن روحانی و اکانت محمد جواد ظریف شاید نقطه عطفی در استفاده از شبکه های اجتماعی برای دیپلماسی به حساب آید. در اکانت منسوب به آقای روحانی آمده بود: "هنگامی که خورشید اینجا در تهران در حال غروب است من به همه یهودیان به ویژه یهودیان ایرانی روش هشانا را تبریک می گویم."

در بخش فارسی این اکانت هم آمده بود "روابط عمومی ریاست جمهوری آغاز سال نو کلیمیان را به هموطنان عزیز کلیمی تبریک گفت."

در اکانت آقای ظریف هم روش هاشانا به یهودیان تبریک گفته شد.

انتشار این پیامها در راس اخبار قرار گرفت و واکنشهای بسیاری را در پی داشت. دفتر رئییس جمهور در نهایت اعلام کرد که این اکانت رسمی نیست و یکی از هواداران آقای روحانی آن را اداره می‌کند.

اما انتشار توئیتی توسط آقای ظریف که "ایران هیچ‌گاه هولوکاست را انکار نکرد، مردی که تصور می‌شد هولوکاست را انکار کرده، اکنون رفته است." دامنه وسیعتری به ماجرا داد.

این اکانت ها یا صفحه ها از طرف آقای ظریف و دیگر اعضای کابینه به عنوان حساب یا اکانت رسمی تایید نشد‌ه اند و در اخبار از آنها بعنوان صفحه یا اکانت منسوب به این افراد نام برده می شود، اما شرکت توئیتر اصالت اکانت آقای ظریف را تایید کرده کرده است.

Image caption سیاستهای رسانه‌ای وزیر و سخنگوی وزارت امور خارجه با مخالفتهای داخلی روبرو شده‌ است

دیروز شنبه ۲۳ شهریور مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه گفت که صفحه فیس بوک آقای ظریف هک شده است و برخی خبرگزاری ها به نقل از آقای ظریف نوشتند که اگر این اتفاق تکرار شود وزیر خارجه صفحه خود را برخواهد چید.

چند روز پیش از آن فعالیت خود خانم افخم -اولین زنی که سخنگوی وزارت خارجه شده- در شبکه های اجتماعی جنجال انگیز شده بود. خانم افخم هم سرانجام اینگونه واکنش نشان داد که "من صفحه‌ای ندارم و متعاقب ایجاد این صفحه، پیگیر اقدامات حقوقی برای بستن صفحه فیسبوکی که به نام من ایجاد شده است، هستم."

حضور اعضای دولت در شبکه های اجتماعی باعث شده تا محمود واعظی وزیر ارتباطات اعلام کند: "کمیته‌ای در ریاست جمهوری در ارتباط با حضور اعضای هیئت دولت در فیسبوک تشکیل شده است." البته آقای واعظی بلافاصله تاکید کرده بود "صفحه ایجاد شده در فیسبوک به نام بنده درست نیست".

مطالب مرتبط