بررسی روزنامه‌های صبح دوشنبه تهران - ۲۵ شهریور

روزنامه‌های امروز در عنوان‌های اصلی خود از خبری نوشته اند که از واشنگتن رسیده دایر بر نامه‌هایی که بین رییس جمهور اوباما با رییس جمهور ایران رد و بدل شده است.

موضوع مذاکرات در پیش بین ایران و کشورهای اروپایی و احتمالا آمریکا بر سر مساله سوریه و هم بحران هسته ای در مقالات متعددی در این روزنامه‌ها دنبال شده است روزنامه‌هایی که هر چقدر دولت روحانی را در بازگرداندن امید به حیطه سیاست خارجی موفق می دانند از جهت ادامه تورم و گرانی‌ها نگران اقتصاد هستند.

ایران، آمریکا و سوریه

Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

جاوید قربان اوغلی در مقاله ای در آرمان نوشته: این امکان وجود دارد که ایران و آمریکا همزمان بر سر میز مذاکره ژنو ۲ حضور داشته باشند. شاید به نظر برسد عقب رفتن آمریکا از موضع جنگ در سوریه گامی برای نزدیکی طرفین دعوا در این کشور باشد و در این موقعیت ایران و آمریکا هم بتوانند مواضع مشترک بیشتری اتخاذ کنند. اما باید دید که چرا آمریکا از موضع جنگ عقب رفته است.

نویسنده این مقاله ابراز نظر کرده که: عقب‌نشینی آمریکا را نباید نرمش تفسیر کرد، به عبارتی آمریکا تحت تاثیر عزم شکننده و نه چندان جدی همپیمانانش برای جنگ در سوریه مجبور به عقب نشینی از این موضع شد. اوباما گرچه علاقه دارد تا در منطقه خاورمیانه درگیر جنگی جدید نشود اما همزمان هم اعتقاد دارد که دیگر راه‌حل دیپلماتیکی برای حل بحران سوریه وجود ندارد. مساله این است که روسیه نیز اندک اندک می‌رود تا سوریه بدون اسد رابپذیرد اما روس‌ها نمی‌خواهند تحت فشار آمریکا در منطقه چیزی را قبول کنند.

مقاله آرمان در نهایت نوشته: در چنین شرایطی که عزم آمریکایی‌ها کاملا متفاوت از موضع دولت ایران است، مساله سوریه نه تنها نمی‌تواند نزدیکی بین دو کشور ایجاد کند که حتی همانطور که طی ماه‌های گذشته نیز شاهد آن بوده‌ایم باعث تعمیق اختلاف بین دو کشور شده است.

دوباره سیاست ملاقات در راهرو

هادی وکیلی در سرمقاله ابتکار با اشاره به خبرهایی درباره احتمال دیدار وزیر خارجه ایران با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نوشته گرچه زمان سخنرانی آقای اوباما در اجلاس سازمان ملل صبح روزی است که بعد از ظهرش نوبت به سخنرانی روحانی می رسد ولی مطابق برخی خبرها گویا بناست به صورت برنامه‌ریزی نشده جان کری و دکتر ظریف در راهروها همدیگر را ملاقات نمایند. برنامه‌ریزی برای دیدارهای تصادفی خود بخشی از دیپلماسی است.

سرمقاله ابتکار با اشاره به زمان حضور محمد خاتمی رییس جمهور پیشین در سازمان ملل و علاقه مندی بیل کلینتون برای دیدار تصادفی با او که انجام نشد نوشته: آن روزها گفتمان خاتمی در فضای رسانه ای و نخبه ای غرب به یک مطالبه عمومی تبدیل شد و فشار بر سیاستمداران به منظور تغییر رویکرد در قبال ایران افزایش یافت و در یک دوره کوتاه شاهد رفت و آمد مقامات غربی به ایران و صف کشی آنان برای دیدار با مقامات کشورمان بودیم.

در نهایت سرمقاله ابتکار بدان جا رسیده که: نشانه‌های از علائق غربیها در خصوص بهبود روابط و کاهش تنش در روابط، نمایان است. امواج مثبت کنونی تأثیر تعیین کننده ای در تغییر رویکرد آمریکا در خصوص سوریه گذاشت و صدای طبل جنگ، چند روزی است که فروکش کرده و صدای دیپلماسی جایگزین آن گردیده است.

موفق در دیپلوماسی، گرفتار اقتصاد

Image caption کارتون احسان گنجی، ابتکار

صدیقه موسوی در گزارشی در قانون نوشته یک ماه از آغاز به کار کابینه گذشته و اکثر وزرای مورد نظر دکتر روحانی از مجلس رای اعتماد خود را کسب کرده‌اند. کمی از مشکلات آموزشی کشور مانند دانشجویان ستاره دار و امثالهم را مرتفع کنند. تا دولت را از وعده‌های بهبود شرایط دانشگاه‌ها و دغدغه‌های طیف عظیم تحصیلکرده را از ستاره دار نشدن و بهره‌مندی از اساتید مجرب و صد البته بازنشستگی اجباری اساتید رفع کنند.

گزارشگر قانون معتقد است در این دولت از شیخ الوزرا با ۲۸ سال سابقه وزارت (بی‍ژن زنگنه) تا وزیر بی‌سابقه در وزارت اما فعال و آشنا در عرصه‌های سیاسی داخلی و خارجی (محمد جواد ظریف) حضور دارند که هیچ کدام سرباز پیمانکاری دولت نیستند و حتی بودن اسم‌هایشان می‌تواند فرکانس‌های مثبت را از سراسر دنیا به سمت کشور و دولت روانه کند و این دعوا را در کنگره آمریکا به راه اندازد که بگذارید دولت روحانی زمام امور را به دست بگیرد و بعد برای تحریم‌های بیشتر فکری بکنیم.

اما با این همه گزارش این روزنامه نشان می دهد که این دولت در کنار امید، تدبیر را هم شعار خود کرده و قولی ۱۰۰ روزه برای حل فوری مشکلات اقتصادی مردم داده است و حال سوال این است که یک سوم از زمان عمل به این وعده گذشته که آن هم طبیعی است اما چرا بعد از همه این تغییر و تحولات این تدبیر در اقتصاد کشور خود را نشان نمی‌دهد و در این قسمت آب از آب تکان نمی‌خورد و بازاری هر روز غیر قابل پیش بینی در برابر زندگی و دیدگان مردم کشور قرار دارد؟

برای پایان تحریم‌ها

سعید لیلاز در مقاله ای در بهار نوشته: در سال‌های پیشین که حتی آمریکا قدرت بیشتری داشت موفق نشده بود کشوری نظیر فرانسه را علیه ایران با خود متحد سازد اما اکنون شرایط به‌گونه‌ای است که کشورهای آسیای میانه را نیز به تحریم ایران واداشته است. این به سیاست خارجی دولت گذشته بازمی‌گردد که با ادبیات رادیکالی و با تنش‌زایی در فضای بین‌المللی، مسیر را برای ایجاد اجماع جهانی علیه کشورمان، هموار ساخت.

نویسنده اقتصاددان با اشاره به ناکارآمدی و آشفتگی‌های دولت پیشین در زمینه اقتصادی یادآوری کرده: اگر ایران از نظر اقتصادی کشوری نیرومند نباشد چه پروژه هسته‌ای داشته باشد چه نداشته باشد، چه با اسراییل رابطه خصمانه داشته باشد چه نداشته باشد، چه حقوق‌بشر را رعایت کند و چه نکند، آمریکا یا نظم بین‌المللی موجود، شرایط را برای ایران دشوار می‌سازد. به همین دلیل باید اقتصاد قدرتمند شود.

نویسنده مقاله بهار که مدافع مبارزه مردمی برای کاهش تحریم هاست تاکید کرده بسیاری از مشکلاتی که در اقتصاد ایران بروز پیدا کرده است از جمله مشکلاتی که در نظام دارویی ایجاد شده یا مشکلاتی که بر سر نظام خودرو در ایران رخ داده است، ارتباطی با تحریم ندارد اما ظرفیت تولید نفت در ایران در تمام سال‌های ۸۴ تا ۹۲ قبل از اعمال تحریم، سالانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه کاهش پیدا کرده است.

کمکم کن کمکم کن...

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نقل کرده که در حاشیه یک مراسم، فردی از احمدی‌نژاد تقاضای کمک مالی می‌کند که رییس‌جمهور سابق به وی می‌گوید: «باور کن من در حال حاضر هیچ پولی در جیبم ندارم» سپس احمدی‌نژاد از الهام خواست تا اگر پولی به همراه دارد به آن فرد کمک کند.

طنزنویس شرق بر همین اساس نوشته: به نظر ما، مردم قضیه را جدی بگیرند و یک پولی، چیزی، به آن شماره حسابی که آقای احمدی‌نژاد توی تلویزیون اعلام کرد بریزند. اما ما مطمئن هستیم آقای احمدی‌نژاد حتی از جیب خودش هم برای مملکت خرج کرده که الان پولی توی جیبش نیست. همین که الهام هنوز پول دارد، باعث دلگرمی است.

در ادامه ستون از هر نظر بی ضرر آمده: الان فرصت مناسبی است آن همه نامه درخواست کمک که مردم به نهاد ریاست‌جمهوری دادند، پاسخ داده شود. به نظر ما، حالا که هنوز الهام توی جیبش پول مانده، بهتر است آقای احمدی‌نژاد به جای دانشگاه ایرانیان، پستچی شود و برود به تک‌تک نامه‌هایی که بی‌جواب گذاشتند جواب دهد. آیا او به همان اندازه که رییس‌جمهور خوبی بود، می‌تواند پستچی خوبی باشد؟

معضل اوراق مشارکت. جمهوری اسلامی

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود براساس گزارش بانک مرکزی نوشته در چهار سال آینده باید ۳۲ هزار میلیارد تومان بابت اصل و سود اوراق مشارکت به مردم پرداخت شود. این گزاره به تنهایی می‌تواند و باید نگرانی‌های فراوانی برای مسئولان اقتصادی کشور ایجاد کند چراکه چنین میزانی از بدهی در اقتصاد امروز ایران معنایی جز افزایش تورم ندارد مگر اینکه مسئولان تدبیری مناسب برای حل آن بیندیشند.

نویسنده این مقاله محاسبه کرده که در سال ۹۱ بالغ بر یکهزار و هفتصد میلیارد تومان از اوراق مشارکتی که طی سال‌های ۸۷ و ۸۸ فروخته شده، سررسید ‌شده و تعهد اوراق مشارکت سررسید شده در سال ۹۲ به رقمی در حدود ۸۲۳۳ میلیارد تومان خواهد رسید.

به این ترتیب با در نظر گرفتن نرخ سودهای ۵ تا ۲۰ درصدی اوراق مشارکت فروخته شده طی این سال‌ها، رقم کل تعهد دولت طی چهار سال آینده به حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان خواهد رسید. 
از آنجا که بنابر محاسبات انجام شده، عمر متوسط ساخت طرح‌های عمرانی در کشور ما متأسفانه کمی بیشتر از ۸ سال است به راحتی می‌توان پیش‌بینی کرد که طرح‌های عمرانی هنوز به اتمام نرسیده‌اند تا بتوان امید داشت ناشران اوراق از محل درآمدهای آن طرح‌ها اصل مبلغ این اوراق را بازپرداخت کنند و اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و بی‌انضباطی‌های مالی همواره با کسر بودجه دست به گریبان بوده است، نمی‌توان انتظار داشت دستگاه‌های دولتی ناشر اوراق مشارکت این امکان را داشته باشند که اصل مبلغ اوراق سررسید شده را از محل منابع داخلی خود پرداخت کنند. 
نتیجه این شرایط چه خواهد بود؟ خیلی روشن است. افزایش بدهی شرکت‌های دولتی به شبکه بانکی کشور!

دفاع از دانشجو

Image caption کارتون محمود آزادنیا، جام جم

چند روز بعد از گسترش شایعه احتمال برکناری رییس دانشگاه آزاد، فرهیختگان روزنامه این دانشگاه در نوشته ای بدون امضا به دفاع از فرهاد دانشجو پرداخته و بدون اشاره به شرایطی که وی با اصرار محمود احمدی نژاد بر این سمت گمارده شد نوشته رسانه‌های خاصی با تاکید بر مشکلات فراوان دانشگاه آزاد ا در ماه‌های اخیر سعی در به هم زدن روابط ریاست دانشگاه با هیات امنا و راس آنها آیت الله هاشمی رفسنجانی را دارند.

در این نوشته ادعا شده که هاشمی گزارش‌های هیات رییسه دانشگاه را مثبت ارزیابی کرده اما با وجود این که فرهاد دانشجو اعلام کرده که فردی اکادمیک است و سیاسی نیست افرادی سعی دارند از وجود مشکلات در این دانشگاه خبر بدهند در حالی که این از جمله مسائلی است که اگر به نظر‌سنجی گذاشته شود معلوم خواهد شد که بدون اغراق می‌توان گفت این دانشگاه تاکنون اینچنین بدنه خود را همراه و همصدا با خود ندیده است. شاید این موضوع از حسادت «برخی» باشد که هیچ‌گاه نتوانستند کارمندان و زیردستان خود را همراه خود کنند.

در ادامه مقاله روزنامه فرهیختگان آمده کسانی که منافع‌شان توسط هیات رئیسه جدید از دانشگاه بریده شده نامه عجیبی را که در آخرین روز دولت احمدی نژاد به دانشگاه آزاد نوشته که ۲۴ سوال را جواب دهد، زنده کرده اند و پرونده سازی‌هایی علیه فرهاد دانشجو شروع شده است.

معادل سازی و اشتغال

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار نوشته: گویا اپیدمی تغییر اسامی، فقط در رگ‌های آقای حدادعادل جاری نیست و دیگران هم در این زمینه سابقه بلندی دارند یا اگر سابقه بلندی نداشته باشند، لااقل نشان داده‌اند که استعدادش را دارند. مثلا اخیرا علی ربیعی، وزیر کار اعلام کرده: «رییس‌جمهوری پیشنهاد داده تا مطالعه درباره شیک‌سازی اسامی مشاغل با هدف تمایل به انجام مشاغل مختلف در جامعه بیشتر شود و ما در این زمینه در حال مطالعه هستیم.»

نویسنده پیش‌بینی کرده که نفس همین ماجرا می‌تواند موجب اشتغال زایی گسترده‌ای در کشور شود. چرا که تغییر و شیک‌سازی مشاغل، نیازمند کارگروه مترجمین و کارشناسان زبده تبلیغات و کارآفرینی است. ایجاد چنین کارگروه‌هایی، مستلزم استخدام‌های گسترده خواهد بود. پس بدین شکل کلی آدم شاغل می‌شوند.

از طرفی قطعا وقتی سخن از «شیک بودن» به میان می‌آید، با توجه به این‌که دولت یازدهم را مشتی غرب زده شبه به اصطلاح اصلاح‌طلب یا گروهی اعتدالگرای تحصیلکرده خارج تشکیل می‌دهند، وقتی این تغییرات حاصل شود، آقای حدادعادل و رفقا که نمی‌توانند دست روی دست بگذارند تا کلمات بیگانه یکی پس از دیگری وارد زبان شوند، بنابراین اقدام به حرکات انتحاری و معادل‌سازی فارسی می‌کنند. خب، آن‌ها هم نیاز به استخدام نیروهای جوان و فارغ‌التحصیلان متعهد رشته ادبیات دارند.

Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شرق

مطالب مرتبط