معاون بان کی مون از ایران خواست به اقدامات سازمان ملل در سوریه کمک کند

سوریه
Image caption خانم آموس نوشته که از مقام های ایرانی خواسته تا به دسترسی بهتر به مناطق مختلف سوریه برای ارائه کمک های بشردوستانه کمک کنند

والری آموس معاون بانکی مون معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه و کمک های اضطراری گفت که در جریان سفر به ایران خواستار همکاری مقام های این کشور با اقدامات سازمان ملل در سوریه برای ارائه کمک های بشردوستانه شده است.

خانم آموس، در توییتری که یکشنبه ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) منتشر کرده، نوشته که از مقام های ایرانی خواسته تا به دسترسی بهتر به مناطق مختلف سوریه برای ارائه کمک های بشردوستانه کمک کنند.

پیشتر، وزارت امور خارجه با صدور اطلاعیه‌ای درباره سفر معاون دبیرکل سازمان ملل به تهران، هدف از این سفر گفت‌وگو با مقام های ایرانی در مورد "همکاری‌های دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در امور بشر دوستانه و کمک‌های اضطراری، مقابله با بلایای طبیعی و گسترش سطح موجود همکاری‌ها" عنوان کرده بود.

این اطلاعیه بدون اشاره مستقیم به سوریه، "بازدید از توانمندی‌های هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در امر مقابله با بلایای طبیعی و آشنایی با ظرفیت ملی جمهوری اسلامی ایران در این خصوص" را از دیگر برنامه‌های معاون دبیرکل سازمان ملل در سفر به تهران دانسته بود.

والری آموس امروز در تویتر دیگری نوشته با مقام های ایرانی توافقنامه ای را امضا کرده که موضوع آن تقویت همکاری های منطقه ای و کمک های بشردوستانه است.

وی با اشاره به میزبانی ایران از"۹۰۰ هزار پناهنده از افغانستان و عراق"، رویکرد این کشور به مسائل پناهندگان را مثبت توصیف کرده است.

دو هفته پیش کمیساریای عالی آوارگان سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد که شمار شهروندان سوری که از زمان آغاز بحران سیاسی در این کشور به خارج گریخته اند از مرز دو میلیون نفر گذشته و دو‌سوم پناهجویان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

تعداد "آوارگان داخلی" در سوریه تا بیش از چهار میلیون نفر تخمین زده می شود.

کمیساریای عالی آوارگان می گوید که این نهاد تنها ۴۷ درصد از نیاز مالی حمایت و کمک به این آوارگان را دریافت می‌کند و برای ادامه ارائه خدمات به آنان، به کمک گسترده جامعه‌بین المللی نیاز دارد.