'مجمع عمومی خانه سینما نیمه اول مهرماه برگزار می‌شود'

Image caption خانه سینما بعد از روی کار آمدن دولت حسن روحانی بازگشایی شد

فرهاد توحیدی رییس هیات مدیره خانه سینما می‌گوید در یکی-دو روز آینده آگهی فراخوان مجمع عمومی خانه سینما منتشر می‌شود و مجمع عمومی نیمه اول مهرماه در محل خانه سینما برگزار خواهد شد.

به گفته آقای توحیدی این تصمیم در جلسه نمایندگان ۲۹ صنف خانه سینما که امروز سه شنبه ۲۶ شهریور برگزار شد گرفته شده است.

در همین حال روسای شش صنف سینمایی عضو خانه سینما در نامه ای به حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی بر حضور خود در مجمع عمومی فوق‌العاده خانه سینما تاکید کردند و "و سوء‌ استفاده از نام اصناف ما و پنهان شدن در پشت این نام‌ها" را خلاف "موازین اخلاقی و حقوقی" دانستند.

Image caption حبیب الله کاسه‌ساز: ذره‌ای از مواضع قانونی و حق صنفی خود کوتاه نخواهیم آمد

این در حالیست که حبیب‌الله کاسه‌ساز رئیس هیئت‌مدیره تشکلی که امسال به نام خانه سینمای ایرانیان تاسیس شد، به "عدم تعامل" رییس سازمان سینمایی با این تشکل اعتراض کرد. آقای کاسه‌ساز گفت روسای دوازده صنف خانه سینمای ایرانیان درخواست مکتوبی را به رییس جمهور، رییس قوه قضائیه، کمیسیون فرهنگی مجلس، شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیوان عدالت اداری، ارسال خواهند کرد و خواستار "پایبندی به قانون" خواهند شد.

در این درخواست آمده: "ظاهراً در دولت قانون و تدبیر، امیدی بر تعامل بین همه سینماگران نیست و به روشنی، یکسویه نگاه کردن به یک جناح خاص را که در بی‌قانونی شهره شده‌اند، مورد توجه قرار داده‌اند و صنوف قانونی به صورت مغرضانه مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌اند."

"قانون که باید فصل الخطاب باشد به صورت روشن و شفاف نادیده گرفته شده است. امید داریم جناب آقای دکتر روحانی، کلید بر قفل بی‌قانونی بزند و دستور بر تعامل و امید صادقانه به سینما را صادر کنند."

اعتراض آقای کاسه ساز به فعالیت خانه سینما بزرگترین نهاد صنفی سینماگران ایرانی است که جمعه ۲۲ شهریور جشن بازگشایی آن پس از مدتها تعطیلی برگزار شد.

در دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و آغاز کار جواد شمقدری در معاونت سینمایی وزارت ارشاد، فعالیت این نهاد صنفی با مشکل روبرو شد و در نهایت وزارت ارشاد با این استدلال که اساسنامه خانه سینما تغییر کرده و بر اساس آن این نهاد به "جایگاه حقوقی وزارت ارشاد در مناسباتش تن نمی دهد"، از خانه سینما شکایت کرد.

Image caption امضاهای سینماگران در تشکر از حسن روحانی پس از بازگشایی خانه سینما

نهایتا پس از ماه ها درگیری میان خانه سینما و وزارت ارشاد، محمد حسینی وزیر ارشاد وقت در دی ماه ۱۳۹۰ دستور انحلال خانه سینما را داد چرا که فعالیت‌هایش را "فاقد وجاهت قانونی" دانست.

انحلال خانه سینما با پایه گذاری سازمان سینمایی، به ریاست جواد شمقدری و شورای عالی سینما به ریاست محمود احمدی نژاد همراه بود که موجب تغییرات ساختاری در بخش اداری سینمای ایران شد.

بعد از حدود یک سال و نیم، محمود احمدی نژاد وعده بازگشایی خانه سینما را داد اما اختلاف او با سازمان سینمایی تا آخر دوران ریاست جمهوری‌اش ادامه پیدا کرد و خانه سینما باز نشد.

در مدتی که خانه سینما تعطیل بود ۱۰ صنف تازه تاسیس با تعیین هیئت مدیره‌ای خانه صنفی دیگری را با عنوان خانه اصناف سینمای ایران تشکیل دادند که آقای کاسه ساز رییس هیات مدیره آن است.

خانه سینما در واکنش تشکیل این نهاد را "مضحکه‌ای" نامید که هدف آن "صرفا رانت خواهی تعداد معدودی از تهیه کنندگان از دولت بعدی" است و اعلام کرد "خانه‌ سینما براساس دستور صریح ریاست جمهوری موانع فعالیت را رفع‌شده می‌بیند و با برگزاری مجمع عمومی ششم مردادماه بر عهد خود با جامعه‌ی اصناف سینمای ایران باقی خواهد ماند."

Image caption احمدرضا درویش، مسعود کیمیایی، حجت ایوبی رئیس سازمان سینمایی، علی جنتی وزیر ارشاد و محمد بهشتی

در مقابل، مهدی عظیمی میرآبادی قائم مقام اداره کل نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی وجود دو خانه سینما را رد کرد و جلسه مجمع عمومی ششم مرداد را کاملا غیر قانونی خواند.

به این ترتیب کمشکش دو نهاد صنفی که خود را نماینده سینماگران ایرانی می‌دانند و دیگری را غیر قانونی می‌خوانند با نامه آقای کاسه ساز وارد مرحله تازه ای شد و حل مشکل صنفی سینماگران را یکی از مهمترین چالش‌های پیش روی علی جنتی وزیر ارشاد دولت حسن روحانی ساخت، مشکلی که از دولت قبلی به دولت یازدهم به ارث رسیده است.

مطالب مرتبط