توفیقی: تعدادی از دانشجویان ستاره دار مجوز تحصیل گرفتند

حق نشر عکس Tasnim
Image caption جعفر توفیقی، سرپرست وزارت علوم، از بررسی وضعیت دانشجویان ستاره دار خبر داده است

جعفر توفیقی، سرپرست وزارت علوم با اعلام تشکیل کمیته ویژه ای در خصوص دانشجویان ستاره دار و محروم از تحصیل گفت: " تقاضاها در حال بررسی است و برای تعدادی از دانشجویان بعد از بررسی‌ها، مجوز بازگشت به تحصیل داده شده است."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای توقیفی امروز دوشنبه ۲۵ شهریورماه در کنفرانسی خبری در تهران تاکید کرده که بررسی‌ تقاضاهای دانشجویان ستاره دار ادامه دارد و وزارت علوم، این مساله را دنبال خواهد کرد.

پیشتر نیز سرپرست وزارت علوم ایران با تاکید بر اینکه جهت‌گیری وزارتخانه آن است که "امسال هیچ دانشجویی به دلیل شائبه های سلیقه ای و سیاسی از تحصیل محروم نشود" گفته بود: "این کار را اجرایی می کنیم و در واقع دانشجوی ستاره دار نخواهیم داشت."

اصطلاح دانشجوی ستاره دار در سال ۱۳۸۵ و در دوره وزارت محمدمهدی زاهدی، وزیر علوم کابینه اول محمود احمدی نژاد، خبرساز شد.

در تابستان آن سال، در کنار نام شماری از دانشجویان داوطلب کنکور کارشناسی ارشد، ستاره‌هایی قرار گرفته بود که بعدها در مواردی به احضار و بازجویی یا حتی محرومیت این دانشجویان از تحصیل منجر شد.

محمد مهدی زاهدی در زمستان همان سال اعلام کرد که "ستاره‌دار شدن برخی دانشجویان، ناشی از قانون و مقرراتی بوده که از زمان دولت محمد خاتمی بوده و هر سال اجرا می‌شده است".

این ادعا از سوی فخرالدین دانش، معاون وزیر علوم دوره آقای خاتمی و غلامرضا ظریفیان معاون دانشجویی وزیر علوم همین دوره، تکذیب شد.

نهادهای محافظه کار حکومتی، از ماه های آخر دولت محمد خاتمی و علی رغم ابراز نارضایتی مقام های دولتی، فشار بر تشکلات و فعالان دانشجویی را شدت دادند.

این فشارها در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به اوج رسید.