بررسی روزنا‫مه‌های صبح سه شنبه تهران - ۲۶ شهریور

روزنامه‌های امروز صبح تهران در عکس‌ها و گزارش‌های صفحه اول خود از دیدار رییس جمهور از فرماندهان سپاه پاسداران نوشته و بخش‌های مختلفی از گفته‌های وی درباره فعالیت‌های اقتصادی سپاه را نقل کرده‌اند.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

مقالاتی درباره فروکش کردن خطر جنگ در سوریه، گمانه زنی‌هایی درباره آینده منطقه از جمله دیگر مطالب این روزنامه‌هاست که در عین حال بخش‌های مختلفشان را به گزارش و تحلیل شرایط سخت اقتصادی اختصاص داده‌اند و این که دولت جدید چه کاری می‌تواند انجام دهد.

جایزه صلح دوباره برای اوباما

محمدجواد حجتی‌کرمانی در مقاله‌ای در اعتماد از موضع‌گیری صریح و سریع جدید «اوباما» در قبال پیشنهاد روسیه و پذیرش طرح بازرسی بین‌المللی از زرادخانه شیمیایی سوریه تحسین کرده و نوشته این عمل اوباما باعث شد تب تند روانی- جهانی بیم از جنگ که هر روز و هر ساعت، ضربان بیشتری پیدا می‌کرد، فروکش کند.

این روحانی اصولگرا در مقاله خود گلایه کرده که: متاسفانه رسانه‌های ما همچنان با لحن تند و خشن با «اوباما» و همکاران او سخن می‌گویند! در حالی که به نظر من چنین روشی یا عوامی است یا اینان سوار بر موجی هستند که خودشان هم در به وجود آ‌وردن آن نقش داشته و دارند.

نویسنده مقاله با اشاره به گذشته‌های تبعض نژادی در آمریکا و مجاهدت‌هایی که به این جا رسیده که مسلمان‌زاده تیره پوستی رییس جمهور آن کشور شود، نوشته نمی‌توانم از پیشرفت افکار و رفتار مدنی در ایالات متحده سخن نگویم و همه‌اش نیمه خالی لیوان را ببینم و امثال «بوش» و «موش» را به رخ جهانیان بکشم! من در واقع چهره اوباما را به گونه‌ای بازپرداخت چهره‌های رهبران سیاهپوست مسیحی و مسلمان آمریکا می‌بینم و به نوبه خودم به عنوان یک مسلمان ایرانی، از جیب خالی، جایزه صلح دیگری به رییس‌جمهور مسلمان‌زاده امریکا که افتخار نام «حسین» پیشوای آزادگان جهان را دارد، تقدیم می‌کنم.

اما در یک روزنامه اصلاح طلب دیگر، بهار، متین مسلم با اشاره به توافق‌های اخیر نوشته دولت اسد در حال حاضر متهم نیست و احتمال بیشتری وجود دارد که در نتیجه‌گیری از شرایط و نیز وجود پاره‌ای انگیزه‌ها مخالفان به این کار مبادرت ورزیده باشند اما نبودن بندی در توافق‌ها برای محدود کردن معارضین، تعجب‌آور و به خودی خود خطری بالقوه در تحولات آینده محسوب می‌شود.

نویسنده در مقاله خود در صدد تایید دست داشتن مخالفان اسد در حمله شیمیایی برآمده و نتیجه‌گیری کرده آقای اسد در محاسبات خود دچار اشتباه شده؛ اشتباهاتی که الان مطابق طرح روسیه و توافق با ایالات متحده مجبور به پس دادن تاوان آن است چرا که دمشق با انحراف در محاسبات تسلیم منطق گفت‌وگوی لاوروف با کری شد و باید به انتظار تبعات آن بنشیند.

نویسنده مقاله بهار در نهایت به این جا رسیده که: اگر مسکو و واشنگتن به دنبال اعلام این پیام بودند که حل بحران سوریه تنها به اراده، توافق آن‌ها و پذیرفتن حق‌السهم طرف مقابل بستگی دارد، بسیار خوب، چاره‌ای نیست، به توافق که رسیدید، اسد هم که پذیرفته است، پس کی جنگ را تمام می‌کنید؟

نقش ایران در صلح منطقه

ابتکار در سرمقاله خود با اشاره به دیپلماسی جدید و فعال ایران و حوادثی که در روزهای گذشته در مورد سوریه اتفاق افتاده نوشته: در این بین کمتر کسی می‌تواند منکر نقش دیپلماسی جدید و فعال ایرانی در تغییر ناگهانی موضع کاخ سفید در قبال سوریه و رفع خطر جنگی جدید درخاورمیانه شود. تا همین یک هفته پیش در منطقه همه از جنگ می‌گفتند. اما در پاستور و در ساختمان وزارت خارجه در تهران ستاد دیپلماسی ضد جنگ با تمام توان مشغول فعالیت و رایزنی با دمشق، مسکو، اتحادیه اروپا و حتی واشنگتن شد.

و مهدی سنایی در سرمقاله مردم سالاری نوشته جمهوری اسلامی ایران شرایط خاصی را تجربه می‌کند و به همین دلیل باید گفت، منطق حکم می‌کند که منطق‌مداری و تنش‌زدایی را جدی‌تر از همیشه مورد توجه قرار بدهد، چرا که بحران‌های متعددی ما را درگیر خود کرده و توسعه و پیشرفت با مشکل روبرو شده است‫.

نویسنده نتیجه گیری کرده سفر رییس جمهور روحانی به نیویورک از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، فرصت خوبی در اختیار دولت می‌گذارد تا بتوانند با گفت‌و‌گو و همچنین بررسی موانع موجود با دنیا به زبان مشترک برسند و شرایط را برای همکاری آماده کند‫.

سرمقاله مردم سالاری در جواب کسانی که می‌گویند سفر روحانی به نیویورک ضروری نیست این را ذهنیت غلطی خوانده و نوشته تفریط به همان اندازه ضرر دارد که افراط آسیب می‌رساند. وقتی یک دولت به تازگی فعالیت خود را شروع کرده است، بی‌توجهی به فرصتی چون اجلاس سالانه سازمان ملل با هیچ دلیلی توجیه نمی‌شود. لذا باید منتظر نتایج مثبت دیپلماتیک پس از سفر روحانی به نیویورک بود.

معجزه سفر بی‌هاله

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری با اشاره به سفر حسن روحانی به نیویورک برای شرکت در اجلاس سازمان ممل نوشته‫: همه چشم انتظار این هستند که نتایج این سفر در زندگی مردم و وضعیت کشور اثر ملموسی داشته باشد و هیچکس توقع ندارد که کسی آنجا قهرمان بازی دربیاورد و هاله نور ببیند و...! یعنی اصولا آن رفتارها جز اینکه خنده تلخی بر لب‌ها بنشاند‌، کارایی نداشته و ندارد.

نویسنده این ستون به یاد آورده‫: آخرین روزهای شهریور سال قبل، مشکلات اقتصادی کشور که از چند ماه قبل شروع شده و با سکوت و متانت مدیران توانمند اقتصادی دولت روبرو شده بود‌، همچنان ادامه داشت و تقریبا برای همه‌، حتی اسفندیاری‌های طرفدار رحیم هم ثابت شده بود که دولت وقت حتی قادر به فکر کردن درباره راه‌حل برون رفت از این وضعیت نیست، اما بروبچ با تمام توان سعی می‌کردند اعتماد به نفس خود را تقویت کنند و در این راستا، محمود احمدی نژاد در آستانه آخرین سفر خود به نیویورک اعلام کرد که در این سفر جهت برون‌رفت از مشکلات کنونی جهان راه‌حل‌هایی را ارائه خواهیم داد‫.

ستون طنز مردم سالاری به طعنه نوشته‫: یک سوال کوچک: چرا رسانه‌هایی مثل رسانه مثلا ملی که امروز تمام رسالتشان این است که چرا یک عضو شورای شهر تهران از تشکیلاتش اخراج شده‌، چه جوری رویشان می‌شد این حرف‌ها را یک سال پیش تحمل کنند و اصلا رسالتی بر دوش خود نمی‌دیدند‫.

فعالیت‌های اقتصادی سپاه

سعید لیلاز در مقاله‌ای در اعتماد با اشاره به گفته‌های رییس جمهور در جمع سرداران سپاه پاسداران نوشته اینکه علاقه‌مندان و دلسوزان کشور، نیروهای مسلح و از جمله سپاه را از ورود به فعالیت‌های اقتصادی برحذر می‌دارند به این دلیل نیست که نمی‌خواهند از امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و همین‌طور نیروی انسانی زبده سپاه در فعالیت‌های عمرانی و سازندگی کشور استفاده کنند بلکه اولا نیروهای مسلح بنا به ماهیت و موقعیت‌شان در ساختار سیاسی، اداری و اجرایی کشور نمی‌توانند در هنگام گرفتن مناقصه‌ها از جاذبه خودشان استفاده نکنند ولو به طور غیرارادی و در شرایط مساوی این نیروهای مسلح هستند که می‌توانند بخش خصوصی را به عقب برانند.

نویسنده اقتصاددان با اشاره به ناکارآمدی بخش دولتی در مقابل بخش خصوصی یادآور شده که سپاه هم به مثابه یک موسسه دولتی است در حالی که یکی از اصلی‌ترین مسائل اقتصادی کشور توجه به بخش خصوصی است و این استدلال که نیروهای مسلح فقط در شرایط ناتوانی بخش خصوصی به پروژه‌های خصوصی وارد می‌شوند نادرست است.

پیشنهاد نویسنده مقاله اعتماد به رییس جمهور روحانی این است که لازم نیست چیزی از سپاه گرفته شود بلکه باید فعالیت‌ها و امکاناتی که در حال حاضر در سپاه وجود دارد در حد فعلی فریز شود و چیزی به آنها اضافه نگردد مگر اینکه سپاه داوطلبانه بخواهد پروژه یا شرکتی را به دولت پس بدهد. اما اگر انتقال مالکیت انجام شود اما انتقال مدیریتی صورت نگیرد و همه همان مدیران دولتی و امنیتی باقی بمانند و همان کارکردها و رفتارها و ماموریت‌ها را داشته باشند نمی‌توانیم اقتصاد ایران را از لبه پرتگاه نجات دهیم .

شرق هم نوشته‌ علی مطهری را به نقل از فیس بوک وی چاپ کرده که خطاب به روحانی نوشته شده این که در جمع سرداران گفته اصلا قبول ندارم که سپاه رقیب مردم و بخش خصوصی شده بیشتر جنبه رودربایستی و بازدارندگی دارد وگرنه بعید است روحانی ندارد که سپاه رقیب مردم معمولی و بخش خصوصی است‫.

پایان سیاسی بازی در دانشگاه آزاد

در حالی که روزنامه‌ها از قول رییس دانشگاه آزاد و نزدیکانش خبر از برکناری وی در روزهای آینده می‌دهند صادق زیباکلام در مقاله‌ای در شرق به بررسی وضعیت دانشگاه آزاد بعد از کشمکش طولانی احمدی‌نژاد با هاشمی رفسنجانی و دانشگاه آزاد پرداخته و نوشته بخشی از اصولگرایان در حقیقت در سال ۱۳۹۰، دانشگلاه آزاد را «مصادره» کردند. البته آقای هاشمی روی مدیریت دانشگاه آزاد، نحوه اداره آن ظرف دو سال گذشته و بسیاری از تصمیمات و عملکرد مدیریت دانشگاه آزاد، حرف و گلایه‌های بسیاری دارند. اما بیش از همه اینها، آنچه برای ایشان خیلی سنگین و غیرقابل قبول بود، نحوه «مواجهه» دانشگاه آزاد بود که با اصول و معیارهای «اخلاق حقوقی» فاصله داشت.

این استاد دانشگاه با اشاره به نحوه شکل گیری دانشگاه آزاد، آن را دانشگاهی خصوصی خوانده که از دولت کمک و تسهیلات گرفته که معمول است. اما آیا این کمک‌ها باعث می‌شود دانشگاه آزاد، به تصرف «دولت» درآید؟ در کشورهای دیگر هم، دولت‌ها کمک‌های بیشماری در اختیار دانشگاه خصوصی خود می‌گذارند. در ایران هم آخرین نمونه آن، برداشت ۱۶‌میلیارد تومان برای دانشگاه هنوز متولدنشده «ایرانیان» است.

Image caption کارتون محسن ظریفیان، اعتماد

مقاله شرق در نهایت تاکید کرده آقای هاشمی، نه آن روز نه امروز و نه در هیچ زمان دیگری، برخورد با دانشگاه آزاد توسط دولت را نپذیرفت. نه تصمیمات دولت و وزارت علوم سابق را به رسمیت شناخت نه موافقتی با فرهاد دانشجو داشت و نه حکم او را به‌عنوان ریاست هیات امنا، امضا کرد نه مراوده‌ای با وی پیدا کردند و نه هیچ. در سوی مقابل، مدیران جدید دانشگاه آزاد و مسوولان دولت دهم، آنقدر خود را قدرتمند و بی‌نیاز از آقای هاشمی و هیات موسس تصور می‌کردند که ضرورت چندانی به ایجاد یا برقراری رابطه نه با آقای هاشمی دیدند نه با هیات موسس. ظاهرا آنها تصور می‌کردند که دولتشان «ابد مدت» خواهد ماند! اما اکنون، گویا، زمان پایان سیاسی‌کاری در دانشگاه آزاد فرا رسیده است.

بچه‌ها و خطر مدارس در اول مهر

جهان صنعت با اشاره به نزدیک شدن اول مهر از زبان والدین بچه‌ها نوشته آیا کودکانشان ساعت‌هایی که در مدرسه هستند امنیت کافی دارند، آیا تجهیزات ساختمانی مدارس بهبود پیدا کرده‌اند؟ این نگرانی تنها به والدین منتهی نمی‌شود، از آبدارچی مدارس، مدیر، ناظم تا سرپرست جدید وزارت آموزش و پرورش درگیر امنیت ساختمان‌های مدارس امروزی هستند. گاهی وسعت دغدغه‌ها فراتر از محله، شهر و استان محل سکونت ما می‌شود و تا روستایی در آذربایجان غربی کشیده می‌شود؛ روستای شین‌آباد.

نویسنده مقاله جهان صنعت یادآوری کرده: مهر امسال درحالی شروع می‌شود که ۱۲ کودک مدرسه شین‌آباد پیرانشهر به جای حضور در مدرسه و جشن گرفتن برای سالی جدید باید تحت عمل جراحی بر روی صورتشان قرار گیرند. حادثه‌ روستای شین‌آباد را نمی‌شود فراموش کرد نه برای اینکه به تازگی در آذر‌ماه سال پیش اتفاق افتاده بلکه بدان جهت که نشان می‌دهد تامین امنیت دانش‌آموزان روستاها و شهرهای کشور به چه چیزهایی نیاز دارد؟ به برنامه، بودجه، توجه مرتب مسوولان و یاد‌آوری اتفاقاتی در فصل سرد؟

پایان جهان چه جوری است؟

پوریا عالمی طنزپرداز هم نوشته ای دارد درباره اینکه جهان چطور به پایان می رسد.

به نوشته او، ۲۷ مغز بزرگ جهان، از جمله استیفن هاوکینگ، فیزیکدان بریتانیایی، گردهم آمدند تا «پایان جهان» را پیش‌بینی کنند.

اولش عرض کنیم که واقعا این مغزهای جهان از ما عقب هستند. چون ما تا همین خردادماه فکر می‌کردیم دنیا تمام شده. اما ما فکر می‌کنیم جهان اینطوری تمام شود.

- ممکن است یک عده از دانشگاه ایرانیان فارغ‌التحصیل شوند و بعد بروند در جاهای مختلف مدیر، رییس یا معاون شوند و هفته بعدش دنیا تمام شود.

- البته ما دیدیم که نیاز نیست برای مدیریت حتما فارغ‌التحصیل شد، چون Photoshop اختراع شده است.

- یک راه پایان جهان هم این است که یک روز، که خیلی هم دور نیست، ترافیک تهران و شهرهای بزرگ، باز نمی‌شود و همه در ماشین و پشت ترافیک تمام می‌شویم.

- بعید هم نیست نیازی به پایان جهان نباشد، همین که مردم دنیا با توپولوف سفر کنند، بعد از یک‌سال آدمی نمی‌ماند.

- امواج مزاحم الان منجر به بیماری‌های جنین می‌شود. یک‌موقع می‌شود که دیگر نیازی به فرستادن پارازیت نیست، چون کسی نیست جلو ماهواره بنشیند و فیلم تماشا کند.

- یک راه دیگر برای پایان جهان برگزاری مناظره در تلویزیون است. چون دیده‌شده کسی به چیزی رحم نمی‌کند.

- پیمانکار هم گزینه مناسبی است. کافی است مثل همه پروژه‌ها جهان را کنترات بدهیم دست دلاوران. مطمئن باشید بعد از یک هفته پروژه می‌رود هوا و مثل بزرگراه تهران – شمال هرگز به پایان نمی‌رسد.

کارتون روز

Image caption کارتون آروین، شرق

مطالب مرتبط