ایران: نامه‌ اوباما به روحانی، تبریک ریاست جمهوری او بود

Image caption سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری هفتگی در تهران

وزارت امور خارجه ایران نامه نگاری میان حسن روحانی رئیس جمهور این کشور و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا را تایید کرده است.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه ۲۶ شهریور (۱۷ سپتامبر) در گفت و گو با خبرنگاران در تهران گفت که نامه آقای اوباما "مربوط به تبریک انتخاب آقای روحانی به عنوان رئیس‌جمهور کشورمان بود و ایشان هم در پاسخ ضمن تشکر، نکاتی را در حوزه های مختلف مورد نظر بیان کردند."

نامه‌نگاری از 'مسیر دیپلماتیک'

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که "سازوکار تبادل این گونه نامه‌ها از کانال‌های دیپلماتیک جاری انجام می‌شود" اما در پاسخ به این سئوال که این تبادل از طریق سفارت سوئیس در تهران (حافظ منافع آمریکا در ایران) انجام شده یا نه حاضر به دادن توضیح در این باره نشد.

تبادل نامه میان روسای جمهور ایران و آمریکا اولین بار توسط باراک اوباما اعلام شد.

آقای اوباما دو روز پیش، بدون ذکر جزئیات گفت که با حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران پیام مبادله کرده است.

او همچنین گفت که دولتمردان ایران متوجه شده‌اند که برنامه اتمی ایران برای آمریکا موضوعی بسیار بزرگتر از بکارگیری سلاح‌های شیمیایی در سوریه است.

یک روز پس از انتشار گفته های آقای اوباما، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت که نگرانی درباره برنامه اتمی کشور قابل رفع است و بدون اشاره مستقیم به آمریکا از این کشور خواست تا با زبان تکریم و احترام ایران را مورد خطاب قرار دهد.

آقای ظریف روز سه شنبه در صفحه فیس بوک خود خبر داد که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل و دیدار با مقام های برخی از کشورها از جمله دیدار احتمالی با اعضای گروه ۱+۵ عازم نیویورک است.

او خطاب به مردم ایران گفته "امیدوارم با دعای خیر شما مردم عزیز و خداجوی ایران در حل مشکلات مردم با حفظ تمامی حقوق کشور توفیقی به دست آورم."

قرار است حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم به زودی برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شود.

در روزهای اخیر برخی از منابع خبری از احتمال دیدار آقای روحانی با برخی از مقام غربی از جمله باراک اوباما سخن به میان آورده بودند، اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در تازه ترین نشست خبری خود با خبرنگاران گفته "هیچگونه برنامه‌ای برای دیدار با مقامات آمریکایی در برنامه سفر رئیس‌جمهور کشورمان به نیویورک وجود ندارد."

خانم افخم احتمال دیدار برخی مقام های ارشد گروه ۱+۵ با آقای روحانی را منتفی ندانسته و گفته "چنانچه در چارچوب این گروه روند کار به سمتی پیش برود که لزوم این کار (دیدار) به وجود آید در این چارچوب ملاقات انجام می‌گیرد."

مطالب مرتبط