سپاه: رقبای اصلی ما در اقتصاد ملی-مذهبی‌ها هستند

Image caption سخنگوی سپاه با روزنامه اعتماد مصاحبه کرده است

سرتیپ رمضان شریف، مدیرکل روابط عمومی و سخنگوی سپاه پاسداران، به روزنامه اعتماد گفته که رقبای اصلی قرارگاه خاتم‌الانبیا در اقتصاد شرکت‌های افراد "وابسته به ملی-مذهبی‌ها" هستند.

آقای شریف انتقاداتی را که به حضور سپاه در اقتصاد می‌شود رد کرده و گفته این انتقادها دلایل سیاسی دارند و نه اقتصادی.

او پرسیده که چرا درباره وابستگی‌های سیاسی دیگر بازیگران عمده اقتصاد ایران سوالی مطرح نمی‌شود.

سخنگوی سپاه به اعتماد گفته: "۷۰ تا ۸۰ درصد شرکت‌های بزرگی که رقیب ما هستند وابسته به ملی–مذهبی‌ها هستند. شرکت‌های بزرگ ملی-مذهبی پروژه می‌گیرند و کسی هم از آنها هیچ سوالی نمی‌کند، اما همه سپاه را تخریب می‌کنند."

سپاه می‌گوید کمتر از ۱۰درصد پروژه‌های عمرانی در ایران را در اختیار دارد. مشخص نیست "شرکت‌های ملی-مذهبی" موردنظر آقای شریف چه حجمی از پروژه‌های اقتصادی در ایران را در دست دارند.

پررنگ شدن فزاینده حضور سپاه و شرکت‌های وابسته به آن در اقتصاد ایران یکی از مسائل اصلی بحث‌های اقتصادی در ایران است و منتقدان بسیاری دارد.

منتقدان نسبت به تمرکز قدرت نظامی، اطلاعاتی و اقتصادی در دست یک نهاد هشدار می‌دهد. اما سپاه می‌گوید که برای کمک به رشد و توسعه ایران وارد فعالیت‌های اقتصادی شده است.

آقای شریف، سخنگوی سپاه، به روزنامه اعتماد گفته که فعالیت‌های اقتصادی این نیروی نظامی با "مجوز رهبری" انجام می‌گیرد.

او تاکید کرده که فعالیت‌های اقتصادی سپاه تهدیدی برای بخش خصوصی در ایران نیست و سپاه در پروژه‌های عمده که "زیاده‌خواهی" سرمایه‌گذاران خارجی بروز پیدا می‌کند فعالیت دارد.

روز گذشته حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران از سپاه پاسداران درخواست کرده بود که در چند پروژه عمده اقتصادی به کمک دولت او برود.

پیش از این رمضان شریف، سخنگوی سپاه، گفته بود که فعالیت اقتصادی سپاه در زمان ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد سخت‌تر از دوران محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی بوده است.

مطالب مرتبط