آزادی شماری از زندانیان سیاسی در ایران

زندان اوین حق نشر عکس jaras
Image caption بر اساس گزارش ها از میان زندانیان سیاسی ایران دست کم یازده نفر اخیرا آزاد شده اند

منابع خبری از آزادی شماری از زندانیان سیاسی در ایران خبر می‌دهند.

بر اساس گزارش ها از میان زندانیان سیاسی ایران دست کم یازده نفر اخیرا آزاد شده اند. نسرین ستوده از وکلای دادگستری و مهسا امرآبادی روزنامه نگار در شمار آزادشدگان هستند.

برخی از منابع خبری می گویند که این دو زندانی در دوره مرخصی از زندان به سر می بردند و هنگام آماده شدن برای بازگشت به زندان به آنها گفته شده که آزاد شده اند و لزومی به بازگشت آنها به زندان وجود ندارد.

این دو زندانی مدت طولانی در زندان اوین تهران در شمال این شهر بازداشت بودند و دوره محکومیت خود را سپری می کردند.

فیض الله عرب سرخی از اعضای شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و معاون وزیر بازرگانی در دولت محمد خاتمی، محسن امین زاده، عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی و معاون وزیر خارجه در دولت آقای خاتمی و میرطاهر موسوی، نماینده پیشین مجلس و عضو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی از جمله دیگر آزادشدگان هستند.

دستگیری گسترده فعالان سیاسی و حقوق بشری و روزنامه نگاران ایرانی بعد از اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به شکل کم سابقه ای شدت گرفته بود.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در زمان تبلیغات انتخاباتی گفته بود که صرف برگزاری انتخاباتی آرام زمینه غیرامنیتی شدن فضا در ایران و رفع اختلافات سیاسی این کشور را مهیا می‌کند.

او اشاره کرده بود که در صورت پیروزی در انتخابات ۲۴ خرداد، زمینه آزادی زندانیان سیاسی از جمله میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ فراهم می شود.

آقایان موسوی و کروبی نزدیک به ۱۰۰۰ روز است که در حبس خانگی به سر می برند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران قرار است روزهای آینده برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، عازم نیویورک شود. قرار است در حاشیه این نشست برای اولین بار وزیر امور خارجه دولت آقای روحانی، درباره برنامه های اتمی کشورش با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت و گو کند.