وزارت دادگستری: مصطفی پورمحمدی

Image caption مصطفی پور محمدی رئیس سازمان بازرسی در دولت اول احمدی نژاد مدتی وزیر کشور بود

متولد ۱۳۳۸ - قم

پیشینه: وزارت کشور - رئیس سازمان بازرسی کل کشور - جانشین وزیر اطلاعات - دادستان انقلاب در چند شهر و استان مختلف

او دارای تحصیلات حوزوی در سطح اجتهاد است و از دانش آموختگان مدرسه حقانی در قم است که بسیاری از فارغ التحصیلان آن پس از انقلای ایران در سال ۱۳۵۷ از مدیران ارشد دستگاه های قضایی و امنیتی شدند.

در سال های نخست پس از انقلاب ایران دادستان انقلاب در استان‌های خوزستان، هرمزگان و خراسان شد. در اواخر دهه شصت خورشیدی وارد وزارت اطلاعات شد و معاون برون مرزی علی فلاحیان بود.

گفته می شود که او نماینده وزارت اطلاعات در هیئت سه نفره در در جریان اعدام های تابستان سال ۱۳۶۷ بوده با این حال خود می گوید: "من در وزارت اطلاعات یک روز پست امنیتی نداشتم. در دوسال اول چون می خواستم در جبهه باشم با اصرار آقای ری شهری وارد وزارت اطلاعات شدم و مسئول ضد جاسوسی شدم بنده در آن حوزه که تازه نیمه امنیتی است تنها دو سال حضور داشتم. بنابراین درگیر اعدامها نبودم."

آقای پورمحمدی در دولت نخست محمود احمدی نژاد، وزیر کشور بود اما کمتر از سه سال بعد از وزارت برکنار شد. او سپس سوی رئیس قوه قضائیه به ریاست سازمان بازرسی کل کشور منصوب شد و تا انتخابش به عنوان وزیر دادگستری این سمت را در اختیار داشت.

در روز تحلیف حسن روحانی٬ اعلام شد که صادق لاریجانی٬ رئیس قوه قضاییه او را برای وزارت دادگستری به آقای روحانی پیشنهاد کرده است.

وزیر پیشین: مرتضی بختیاری

مطالب مرتبط