بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ پنجشنبه ۲۸ شهریور

.

سه رویداد آزادی تعدادی زندانی سیاسی، قهرمانی تیم کشتی آزادکاران ایران و برکناری رئیس دانشگاه آزاد مهمترین مطالبی است که در اغلب روزنامه‌های امروز صبح تهران با گزارش‌ها و تصاویر متعددی چاپ شده است.

عزل، آزادی، قهرمانی

سه رویداد متفاوت که در روزنامه‌های امروز صبح بخش عمده‌ای از صفحات را به خود اختصاص داده به شکل مبتکرانه‌ای در صفحه اول روزنامه اعتماد منعکس شده است: قهرمان جهان شدن تیم ملی کشتی آزاد ایران، آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی و برکناری رئیس دانشگاه آزاد.

به نوشته این روزنامه، شب گذشته خبر آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی یکی بعد از دیگری در رسانه‌ها منتشر شد تا شاهدی دیگر مبتنی بر تغییر فضای سیاسی بر اتفاقات پیشین اضافه شود.

این روزنامه افزوده است که آزادی این افراد که در فضای امنیتی به زندان رفته بودند، پیامدهای مثبتی بر فضای سیاسی خواهد داشت. یکی از مهم‌ترین وعده‌هایی که حسن روحانی پیش از انتخابات به مردم داده بود، تغییر فضای امنیتی به سیاسی بود؛ وعده‌ای که هنوز ۱۰۰ روز از تشکیل دولت او نگذشته، محقق شده است.

روحانی: پلیس در موضوع حجاب افراط و تفریط نکند

حسن روحانی از نیروی انتظامی خواسته که در برخورد با موضوع عفاف و حجاب در ایران با رویکرد اخلاقی و با رعایت کرامت انسانی و به دور از هرگونه افراط و تفریط عمل کند. این خبر اول بسیاری از روزنامه‌های امروز صبح است از جمله الناز محمدی در روزنامه بهارنوشته است: گفته بود نمی‌گذارد ماموری بی‌نام و نشان از کسی سوال کند. پنج روز مانده به انتخابات، در ورزشگاه شیرودی تهران یک وعده هم برای زنان داشت: من به کمک پلیس کاری خواهم کرد که امنیت واقعی باشد و دختران ما در خیابان احساس امنیت کنند، دختران خود حافظ حجاب و عفاف هستند.

به نوشته خانم محمدی از آن روز سه ماه گذشته و حرف پلیس همان بوده: برخورد جدی با «بدحجابان» و تعطیل نشدن طرح امنیت اجتماعی.

شهیندخت مولاوردی، حقوقدان و فعال حقوق زنان هم به روزنامه بهار گفته که با توجه به فصل سوم قانون اساسی، تمام هم و غم دولت باید پیگیری حقوق مردم باشد و رسیدگی به برخوردها با وضعیت حجاب در ایران حالا به یکی از مطالبات مردم تبدیل شده است.

پیروزی قانون در دانشگاه آزاد

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است کنار گذاشتن فرهاد دانشجو، نه شکستی برای اصولگرایان بود و نه موفقیتی برای اصلاح‌طلبان و نه حتی پیروزی برای آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان بنیانگذار دانشگاه آزاد. اگر پیروزی بود، این پیروزی برای گروه خاصی نبود چراکه قانون و به رسمیت شناخته شدن آن بود که در حقیقت پیروز شد.

به نوشته آقای زیباکلام، راستی را آن است که تصاحب و در اختیار گرفتن دانشگاه آزاد از جانب اصولگرایان در سال ۱۳۹۰ به زبان حقوقی یا از منظر حقوقی تصرف عدوانی بود.

واقعیت آن است که گرفتن دانشگاه‌ آزاد از همان ابتدای پیروزی آقای احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۴ به دلیل مخالفتش با آقای هاشمی رفسنجانی برای او به صورت یک هدف درآمده بود و با همه وجود به دنبال گرفتن دانشگاه آزاد بود.

درخشش جهانی آزادکاران

منصور برزگر، کارشناس کشتی در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است تیم ملی کشتی آزاد ایران، در این دوره از مسابقات جهانی با توجه به نفرات و امکاناتی که در اختیار داشت، نتایج خوبی گرفت. تیم ملی کشتی آزاد ایران که با اکثریت نفرات المپیکی خود در این دوره حاضر شده بود، نشان داد تیم بسیار مقتدری است.

به باور این چهره آشنای ورزشی اگر فدراسیون کشتی وضعیت خوبی داشت و از نظر مالی می‌توانست شرایط خوبی را مهیا کند به طور قطع نتایج بهتری کسب می‌کرد.

به نظر آقای برزگر نقش رسول خادم در این دوره از مسابقات غیرقابل انکار است. او افزوده است که شاید اگر آقای خادم در فدراسیون کشتی حضور نداشت، تیم ایران اصلا به بوداپست اعزام نمی‌شد.

در پایان سرمقاله شرق آمده که رسول خادم می‌تواند در المپیک ریودوژانیرو چهره شاخص ورزش ایران شود، همانطور که محمد بنا در المپیک لندن این کار را کرد.

مطالب مرتبط