شورای هماهنگی راه سبز: دیگر زندانیان سیاسی را هم آزاد کنید

حق نشر عکس a

شورای هماهنگی راه سبز امید، تشکل نزدیک به میرحسین موسوی، با انتشار بیانیه‌ای از آزادی شماری از زندانیان سیاسی در ایران استقبال کرده است.

این شورا ابراز امیدواری کرده که این آزادی‌ها مقدمه آزادی سایر زندانیان سیاسی، به ویژه میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد شود و گفته چنین اقدامی باعث "افزودن بر سرمایه‌های اجتماعی حکومت" خواهد شد.

روز گذشته بیش از ده نفر از زندانیان سیاسی در ایران مورد عفو مشروط قرار گرفتند. نسرین ستوده، فیض‌الله عرب‌سرخی و محسن امین‌زاده از چهره‌های سرشناسی هستند که در میان زندانیان آزادشده قرار دارند.

با این که قوه قضاییه و قوه مجریه در ساختار حکومتی ایران از یکدیگر مستقلند برخی معتقدند آزادی این زندانیان نتیجه اقدامات حسن روحانی، رئیس‌جمهور جدید است.

مطابق قانون مجازات اسلامی محکومان برخی جرایم می‌توانند اگر نیمی از دوران محکومیت خود را بگذرانند و دوباره به اقداماتی که موجب محکومیتشان شده دست نزنند از عفو مشروط برخوردار می‌شوند.

شورای هماهنگی راه سبز امید در بیانیه خود یادآوری کرده که در میان زندانیان سیاسی که پس از اعتراضات سال ۸۸ و در جریان اعتراضات جنبش سبز به زندان افتاده‌اند، کسانی هستند که چندان شناخته‌شده نیستند. این شورا از حکومت ایران خواسته مقدمه آزادی این دسته از زندانیان سیاسی را نیز فراهم کند.

زندانیان سیاسی وابسته به اقلیت‌های قومی و دینی از جمله گروه‌های دیگری هستند که شورای هماهنگی خواهان آزادی آنان شده است.

در مقطع برگزاری انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست جمهوری در سال ۸۸ و سرکوب اعتراضات پس از آن بسیاری از فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران به همراه شماری از شهروندان معترض بازداشت و حبس محکوم شدند.

بهمن احمدی امویی، روزنامه‌نگار زندانی در گزارشی که کمتر از دو ماه پیش درباره زندانیان سیاسی تهیه کرده بود شمار زندانیان سیاسی ایران را حدود هزار نفر برآورد کرده بود.