هشدار نسبت به شیوع وبا در ایرانشهر

Image caption باکتری وبا عمدتا از طریق آب و مواد غذایی آلوده منتقل می‌شود

در پی اعلام آمار ابتلا به وبا در ایران ایرج ضاربان، سرپرست دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایرانشهر، امروز (پنج شنبه ۲۸ شهریورماه) نسبت به شیوع این بیماری در ایرانشهر هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای ضاربان گفته ایرانشهر، که در جنوب استان سیستان و بلوچستان قرار دارد، خط مقدم ورود اتباع بیگانه به ایران است و همه امکانات و نیروهای دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر تحت الشعاع خدمت‌رسانی به این گروه قرار دارند.

پیشتر نیز محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفته بود که ۱۵۰ فرد مبتلا به وبا در کشور شناسایی شده اند که "اغلب آنها مهاجران غیرقانونی به ویژه از مرزهای شرقی کشور بوده‌اند."

آقای گویا با تاکید بر اینکه اکثر مبتلایان مهاجران همسایه‌های شرقی ایران هستند، به خبرگذاری فارس گفته بود: "نزدیک به یک ماه است که نیروهای بهداشتی به صورت شبانه‌روزی در بخش‌های مرزی و خانه‌های بهداشت مشغول جستجوی افراد مشکوک به وبا هستند تا به محض شناسایی، فرد را در مرحله شروع بیماری درمان کنند و بیماری گسترش نیابد."

هر سال، با شروع فصل گرما در ایران مواردی از وبا در آن کشور گزارش می‌شود اما با توجه به کاهش دما و نزدیکی به فصل پائیز افزایش آمار ابتلا موجب نگرانی کارشناسان حوزه سلامت شده است.

پیشتر نیز کارشناسان وزارت بهداشت گفته بودند مهمترین راه انتقال وبا در ایران از طریق سبزیجاتی است که با فاضلاب خام آبیاری می شوند، که البته غیرقانونی است.

باکتری وبا عمدتا از طریق آب و مواد غذایی آلوده منتقل می‌شود. علائم اصلی این بیماری، اسهال آبکی شديد، همراه با درد خفيف در ناحيه شکم، دل ‌پيچه و تب است.

مطالب مرتبط