ستاد مبارزه با مواد مخدر: ۲۲ درصد از معتادان ایران لیسانس دارند

بابک دین پرست، معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر امروز پنج شنبه ۲۸ شهریورماه اعلام کرد: "۲۲ درصد از معتادان در کشور دارای مدرک لیسانس و بالای لیسانس، ۱۵ درصد معتادین دارای مدرک فوق دیپلم و ۳۸ درصد دارای مدرک دیپلم هستند."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای دین پرست در حاشیه همایشی در زنجان گفت ریشه کنی مواد مخدر نیازمند نگاه درست است و باید مسئولان و مردم "نگاه سنتی خود را به فرد معتاد اصلاح کنند و به طور منطقی با معتاد برخورد کنند."

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر دلیل گرایش جوانان به مواد مخدر صنعتی را "کنجکاوی، تفریح و لذت" عنوان کرد و افزود: "متاسفانه در این راستا آگاه‌سازی لازم انجام نشده" است.

براساس آخرین آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر و پلیس ایران، بیش از دو میلیون مصرف کننده مواد مخدر در آن کشور زندگی می‌کنند. میانگین سنی ۷۰۰ هزار نفر از این معتادان که مصرف کننده تفننی هستند، ۲۱ سال است.

بنابر آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر، در ایران سالانه ۶۰۰ تن مواد مخدر مصرف می‌شود.

در همین حال سازمان پزشکی قانونی گفته است که در سال ١٣٩١ روزانه ۱۱ معتاد به علت سوء مصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده اند. معتادانی که به گفته مسئولان مبارزه با مواد مخدر اکثرا جوان بوده و در بسیاری از موارد بی‌خانمان بوده اند.

تریاک، کراک، شیشه و هروئین به ترتیب بیشترین مواد مخدری هستند که در ایران مصرف می شوند.

مطالب مرتبط