وزیر ارتباطات ایران: وزرا در فیسبوک نظرات خود را بیان می‌کنند

Image caption وزیر ارتباطات می گوید که با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات سرعت اینترنت افزایش پیدا می کند

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران می گوید که خودش عضو فیسبوک نیست اما "برخی وزرا صفحاتی دارند و در این صفحات نظر خود را بیان می کنند و دوست دارند نظر دیگران را هم در باره آن بشنوند."

آقای واعظیبه خبرگزاری دانشجویان ایران در باره عضویت در شبکه های اجتماعی گفته که "اگر شبکه ای سالم باشد عضویت در آن از نظر من هیچ مشکلی ندارد."

جمهوری اسلامی در پی تظاهرات اعتراضی به نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ١۳٨٨، دسترسی به فیسبوک و توئیتر را ممنوع و دسترسی به آنها را مسدود کرده و کاربران ایرانی ناگزیر بوده‌اند با استفاده از فیلترشکن از امکانات شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند.

با آغاز به کار دولت حسن روحانی، رئیس جمهور جدید، گزارش‌هایی از استفاده برخی مقامات دولتی، در رسانه‌های اجتماعی انتشار یافت.

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه از جمله اعضای دولت است که در شبکه های اجتماعی فعال هستند. همچنین صفحه هایی در فیسبوک منتسب به برخی دیگر از اعضای دولت از جمله اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران و بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت وجود دارد.

سرعت اینترنت در ایران بسیار پائین است و آقای واعظی می گوید: "ما امیدواریم بتوانیم تا حدود دو مگابایت اینترنت به منازل بدهیم که با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات این مهم محقق خواهد شد."

توضیح روشنی در باره شبکه ملی اطلاعات داده نشده است اما پیش از این دولت آقای احمدی نژاد اعلام کرده بود که شبکه اینترنت ملی و ایمیل ملی را راه اندازی خواهد کرد.

برخی منتقدان، اینترنت ملی را یک شبکه اینترانت داخلی ارزیابی می کنند که کاربران فقط می توانند از طریق آن از وبسایت داخلی استفاده کنند و دولت با راه اندازی این شبکه می تواند محدودیت های بیشتری را در استفاده از اینترنت اعمال کند.

اما آقای واعظی می گوید که "با راه اندازی این شبکه قرار نیست دو شبکه مجزای اینترنت در خانواه ها وجود داشته باشد بلکه آنها می توانند از شبکه ملی اطلاعات استفاده کنند و با استفاده از این شبکه سایت هایی که در داخل کشور میزبانی می شوند، قطعا با سرعت بیشتری در اختیار کاربران قرار خواهند گرفت و سایت هایی که در خارج از کشور میزبانی می شوند طبیعتا سرعت کمتری خواهند داشت."

الزام موسسات مالی به استفاده از وبسایت های با دامنه داخلی و منع ارائه خدمات به مشتریان بانکی از طریق ایمیل های خارجی از جمله مواردی است که به عقیده برخی از منتقدان بخشی از برنامه گسترده تر جمهوری اسلامی برای نظارت بر ارتباط اینترنتی شهروندان این کشور با جهان خارج و در نتیجه، محدودیت تبادل ارتباط باشد.

به گفته آنان، دولت ایران با تدوین و اجرای برنامه توسعه اینترنت ملی که از چند سال پیش آغاز شده و ایجاد موتور جستجوگر داخلی از جمله آن است، می خواهد تا تمامی مجاری تبادل اطلاعات را در انحصار خود بگیرد.

مطالب مرتبط