تاکید مجدد حسن روحانی بر 'تعامل سازنده' در آستانه سفر به آمریکا

حق نشر عکس NBC
Image caption حسن روحانی از آمادگی ایران برای تعامل سازنده و مدبرانه برای رسیدن به نتایج برد-برد خبر داد

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در آستانه سفرش به نیویورک، خواهان تعامل سازنده با آمریکا و جهان شده و نیز از آمادگی دولتش برای کمک به حل و فصل بحران سوریه خبر داده است.

آقای روحانی در مقاله‌ای که در ستون آزاد روزنامه واشنگتن پست چاپ کرده نوشته است: «ما باید برای پایان دادن به رقابت‌های ناسالم و مداخلاتی که باعث خشونت و جدایی می‌شود، همکاری کنیم.»

رئیس جمهوری ایران می‌نویسد: «باید فضایی را ایجاد کنیم که مردم در منطقه بتوانند سرنوشت خود را رقم بزنند.»

او می‌افزاید: «در همین راستا، من آمادگی دولتم برای کمک به ایجاد گفتگو بین دولت سوریه و مخالفان را اعلام می‌کنم.»

حسن روحانی در عین حال گفته است که تکمیل چرخه تولید سوخت اتمی و تولید انرژی هسته‌ای نه فقط برای ایران از نظر دستیابی به منابع متنوع انرژی مهم است، بلکه یک مساله هویتی است و از نظر حیثیت و جایگاه ایران در جهان نیز اهمیت دارد.

او همچنین از آمادگی ایران برای تعامل سازنده و مدبرانه برای رسیدن به نتایج برد-برد در عرصه های مختلف خبر داده است.

حسن روحانی در ظرف چند روز آینده برای شرکت در شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به شهر نیویورک آمریکا سفر خواهد کرد.

او پیش‌تر در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه ان بی‌سی آمریکا گفته بود که برای رسیدن به توافق با غرب درباره برنامه هسته‌ای، «اختیار کامل» دارد.

آقای روحانی همچنین لحن نامه اخیر باراک اوباما به خود را «مثبت و سازنده» توصیف کرد و گفت دولت او هرگز سلاح هسته‌ای نخواهد ساخت.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، موافقت کرده است که در نیویورک با آقای روحانی دیدار کند.

حق نشر عکس Getty
Image caption سخنگوی کاخ سفید می‌گوید امکان دیدار و گفتگوی مستقیم همیشه وجود داشته است

از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که دولت اسرائیل بار دیگر در مورد حسن روحانی به جامعه بین المللی هشدار داده است.

در بیانیه دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل آمده است: «کسی نباید فریب حرف‌های فریبکارانه رئیس جمهوری ایران را بخورد.»

این بیانیه می‌افزاید که مقام‌های ایرانی رسانه‌ها را به بازی گرفته‌اند، در حالی که برنامه غنی سازی اورانیوم ایران همچنان ادامه دارد.

«دیدار با اوباما محتمل است»

سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه گفت که هنوز برای دیدار باراک اوباما با حسن روحانی برنامه‌ای تنظیم نشده است اما در عین حال امکان چنین دیداری را نیز رد نمی‌کند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، روز پنجشنبه (۱۹ اوت) در واشنگتن به خبرنگاران گفت که حسن روحانی در مصاحبه اخیر خود با شبکه ان بی‌سی آمریکا بحث‌های سازنده‌ای را مطرح کرده اما «اعمال مهم‌تر از حرف‌ها هستند.»

او گفت موضع آقای اوباما همچنان این است در شرایط مشخصی می‌توان به گفتگوی مستقیم با ایران پرداخت.

سخنگوی کاخ سفید گفت اگر ایران آماده باشد «اصرار جامعه جهانی بر‌‌‌‌ رها کردن برنامه ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای» را بپذیرد، باراک اوباما آماده گفتگوی مستقیم است.

مقام‌های ایرانی بار‌ها تاکید کرده‌اند که قصد ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای ندارند.

آیت‌الله علی خامنه‌‎ای، رهبر ایران، اخیرا گفته بود ایران «نه به خاطر آمریکا و غیر آمریکا» بلکه به خاطر باورهای خود دست به ساخت سلاح هسته‌ای نخواهد زد.

روز گذشته باراک اوباما نیز در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت ایران باید جدیت خود درباره حل مساله هسته‌ای را این‌طور نشان دهد که بپذیرد «قدرت هسته‌ای خود را نظامی نکند.»

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که هنوز برای دیدار باراک اوباما با حسن روحانی برنامه‌ای تنظیم نشده است.