بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران - ۳۰ شهریور

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی خود از احتمال دیدار روحانی و اوباما در اجلاس سازمان ملل در نیویورک نوشته و در مقالاتی برخلاف گذشته ها در مدح مذاکره و حل مشکلات خارجی نوشته اند.

ابراز خوشحالی از پیروزی تیم ملی کشتی ایران و مقالاتی درباره کوشش های دولت برای اصلاح وضعیت اقتصادی کشور، از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

ایران و آمریکا و امید به آینده

Image caption تیتر و طرح جمال رحمتی در صفحه اول اعتماد

روزنامه های مختلف تهران در گزارش های اصلی و تیتر های اول خود از سفر رییس جمهور ایران به نیویورک و احتمال دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا نوشته و مقالاتی دارند در تایید امیدواری ها به صلح و پایان خصومت ها و حل مشکلات مربوط به تحریم و پرونده هسته ای.

اعتماد در چند مقاله از قلم صاحب نظران به ماجرای خوش بینی هایی که درباره روابط ایران و آمریکا پدید آمده پرداخته.

صادق زیباکلام در مقاله خود در اعتماد نوشته تایید خبر رد و بدل شدن پیام‌های مودت‌آمیز میان روحانی و اوباما، شایعه تبریک سال نو یهودی‌ها از سوی رییس‌جمهور و وزیر خارجه، آزادی شماری از زندانیان سیاسی، اعلام رییس‌جمهور ایران مبنی بر داشتن اختیارات تامه پیرامون مذاکرات هسته‌یی، اظهار تمایل روسای دولت های فرانسه و بریتانیا نسبت به دیدار با دکتر روحانی در نیویورک، اظهار امیدواری ویلیام هیگ به از سر‌گیری روابط لندن با تهران، لغو برخی تحریم‌ها از سوی دادگاه‌های اروپا، اظهار تمایل اوباما نسبت به دیدار با روحانی در نیویورک، رد نکردن کلی احتمال آن از جانب دکتر ظریف سبب شده‌ که یک حالت صبر و انتظار توام با امیدواری و شاید مهم‌تر از همه یک احساس خوش‌بینی در میان بسیاری از ناظران به وجود‌ آید.

به نظر این استاد دانشگاه: همین احساس که گویا تغییر و تحولات جدیدی در ایران به وقوع پیوسته و تغییرات بیشتر هم در شرف اتفاق افتادن است از جمله دیدار رییس‌جمهور ایران با همتایش در امریکا، سبب شده خیلی از رسانه‌ها و ناظرین توجه‌شان به سمت و سوی ایران بالاخص سفر آقای روحانی به نیویورک و احتمال ملاقاتش با رییس‌جمهور آمریکا باشد.

حسین واله با تاکید بر این که مذاکره و حتی رابطه و بلکه همکاری دو کشور هرگز به معنای قلب ماهیت و یکسان‌سازی تمام عیار نیست نوشته: آشتی ایران و امریکا اکسیر حلال همه مشکلات ما نیست. چرا که تمام مشکلات ما ناشی از دشمنی امریکا نیست.

به نوشته این دیپلمات سابق در اعتماد: سازمان ملل اساسا برای حل و فصل اختلافات دولت‌ها تشکیل شده است. اگر موردی از اختلاف‌ها در این سازمان حل و فصل نشود، غیرعادی است. حضور و رفتار سران در اجلاس عمومی نگرش‌ها، سیاست‌ها و مقاصد آنان‌را برای جهانیان آشکار می‌سازد. در اجلاس آتی، فرق امریکای بوش با امریکای اوباما و فرق ایران احمدی‌نژاد با ایران روحانی باید در رفتار دو رییس‌جمهور تجلی کند.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

به خبرنگاران دست نزنید!

بهروز گرانپایه در مقاله ای در شرق نوشته «بردباری» و «نجابت» روزنامه‌نگاران در دولت جدید هم هنوز در عمل، پاسخی درخور و شایسته نیافته است. البته در گفتار، برخی دولتمردان به‌صورت موردی بر ضرورت محترم‌شمردن روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه تاکید ورزیده‌اند، اما در مقیاس جمعی اقدامی که هم نشانه اراده دولت باشد و هم نتیجه تصمیم، منافع عموم اعضای صنف روزنامه‌نگار را شامل شود، مشاهده نشده است.

نویسنده با اشاره به بسته شدن انجمن روزنامه نگاران با حکم سعید مرتضوی نوشته: بستن این دفتر اگر در فضای سیاسی- اجتماعی آن روز دلیل یا توجیه امنیتی داشت- که واقعا نداشت، چون انجمن اساسا به‌دنبال اقدام سیاسی نبود- با فروکش‌کردن التهاب‌ها و هیجان‌های سیاسی، دیگر ضرورتی بر بسته‌ماندن دفتر وجود نداشته است. اما چهار سال است که نهاد صنفی روزنامه‌نگاران همچنان بسته مانده‌ است.

این عضو آخرین هیات مدیره انجمن روزنامه نگاران در مقاله شرق تاکید کرده: به‌نظر می‌رسد اقدامی جدی که جنبه نمادین آن ممکن است برای دولت هم حایزاهمیت باشد، اقدام برای بازگشایی نهاد صنفی روزنامه‌نگاران یعنی دفتر انجمن است؛ اقدامی که تصمیم جدی، فوری و هماهنگ «وزرای اطلاعات و تعاون، کار و رفاه اجتماعی» را طلب می‌کند و به‌نظر می‌رسد اندکی دیر شده است.

کمپین ضد تحریم

سه ماه بعد از آغاز کمپین ضد تحریم که آغازگر آن استادان اقتصاد دانشگاه ها بودند و در ادامه با استقبال نهادهای مردمی روبرو شد، اکبر کمیجانی در سرمقاله دنیای اقتصاد از نخبگان خواسته از تریبون‌های داخلی و خارجی استفاده کرده و به نخبگان کشورهای غربی یادآور شوند که تحریم‌های اقتصادی، اگرچه عموما به بهانه «جلوگیری از توسعه بنیه نظامی» و «تضعیف بنیه مالی دولت‌های تحت تحریم» وضع می‌شوند، اما در عمل تاثیر اصلی آنها عبارت است از: «تخریب اکثر بخش‌های غیرنظامی اقتصاد» و نیز «تضعیف بنیه بخش خصوصی در کشورهای تحت تحریم»؛ فرآیندی که قطعا نمی‌تواند در راستای «توسعه دموکراسی» و «بهبود وضعیت حقوق بشر» در کشورهای تحریم‌شده ارزیابی شود.

این استاد دانشگاه در ادامه مقاله خود تاکید کرده شرط کلیدی موفقیت جنبش مدنی اعتراض به تحریم‌ها آن است که دولتمردان و تیم دیپلماتیک دولت جدید نیز با هوشمندی مناسب قدر فرصت ناشی از همدلی نخبگان ایرانی با دولت جدید را بدانند؛ همدلی وسیعی که یکی از مصداق‌های آن را می‌توانیم در استقبال سریع و فراگیر نخبگان ایرانی از جنبش مدنی اعتراض به تحریم‌ها مشاهده کنیم.

اعتدال در پاسخگویی

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با نقل بخش هایی از مصاحبه مطبوعاتی رییس جمهور روحانی اظهار نظر کرده که اعتدال همین معنا را دارد چنان که مثلا وقتی آقای روحانی در جواب سووالی درباره هولوکاست گفت "من،‌ تاریخ‌دان نیستم، سیاستمدارم. چیزی که برای ما مهم است اینست که کشورهای منطقه و مردم به یکدیگر نزدیک‌تر شوند و بتوانند از خشونت و بی‌عدالتی دوری کنند." سخن از اعتدال گفت.

به نوشته این روزنامه اصولگرا رسانه‌های غربی با مطرح ساختن موضوعاتی از قبیل هولوکاست و موجودیت اسرائیل، تله‌ای بگذارند و رئیس‌جمهور ایران را به دام بیاندازند. زیرا فکر می‌کنند یا پاسخی می‌دهد که آن‌ها را عصبانی می‌کند و یا برعکس، طوری حرف می‌زند که مردم ایران از او می‌رنجند. در هر دو صورت، آنها به هدف خود خواهند رسید.

Image caption کارتون احمد عربانی، اعتماد

به نظر روزنامه جمهوری اسلامی: 
تفاوت روش دکتر روحانی در پاسخ دادن به سؤال این قبیل خبرنگاران با افرادی که خود را تاریخ‌دان و سیاستمدار و روان شناس و اقتصاددان و فیلسوف و همه فن ح می‌دانند و با اشتیاق فراوان به هر سؤالی پاسخ می‌دهند اینست که اینان به همان دامی که برای آنها پهن شده است می‌افتند و آنکس که چه بسا تاریخ‌دان هم باشد ولی وارد این بحث‌ها نمی‌شود، خود را با زیرکی از دام‌ها نجات می‌دهد.

همه می خواهند به خارجه گل بزنند

بهمن فروتن در یادداشتی در بهارنوشته: زمانی بود که فوتبال برزیل دروازه‌بان‌های خوبی نداشت چون همه بازیکنان می‌خواستند نوک حمله شوند، گل بزنند و به این شکل مورد توجه قرار گیرند. شرایط سیاسی کشور ما کمی شبیه فوتبال آن زمان برزیل شده است؛ همه از در و دیوار وزارت امور خارجه بالا می‌روند، همه می‌خواهند روی مبل و صندلی این وزارتخانه بنشینند و همه می‌خواهند با خارجی‌ها کل‌کل کنند.

این کارشناس فوتبال در ادامه مقاله خود نوشته: پس از پیروزی مردم در انتخابات خرداد ۹۲ فقط دو نام روحانی و ظریف در سیاست کلی کشورمان مطرح است. آقای روحانی، اگر رئال‌مادرید تیم موفقی است فقط به دلیل داشتن کاسیاس و رونالدو نیست، آن‌ها موفقند برای این‌که، تیمی عمل می‌کنند. در مناسبات سیاسی یکی،دو ماه اخیر آن‌چه برای همه از همه چیز جالب‌تر، مطرح‌تر و مهم‌تر است سیاست خارجی کشور است.

نویسنده مقاله بهار خطاب به رییس جمهور نوشته: تمام کشورهایی که تمرکز اصلی‌شان را روی سیاست خارجی گذاشته‌اند امور داخلی شان به‌هم‌ریخته واوضاع آشفته‌‌ای دارند و ما هم در هشت‌سال گذشته همین وضعیت را داشته‌ایم. تاریخ کشور، نمایانگر آن است که حکومت‌های وقت، ارزش زیادی برای عزت، مقام و مرتبه مردم‌شان قائل نبوده‌اند و به همین دلیل هم در همه جای دنیا، آن‌جاهایی که عزت انسان حفظ نمی‌شود، شرایطی برای هجوم بیگانگان جهت دخالت در امور داخلی این کشورها فراهم می‌آید.

آتش ، بدون هلی کوپتر

الهه موسوی در گزارشی در شرق نوشته: سه‌هزار هکتار پوشش مرتعی و علفزار و اُرس‌های نیم‌سوز «دره گشاد» پارک‌ملی گلستان، پس از گذشت چهارروز پی‌درپی و جدال با آتش، در عطش رسیدن هلیکوپترهای امدادی همچنان می‌سوزند.

به نوشته این گزارشگر هلیکوپترها قرار بود به زودی از راه برسند؛ اما تنها یکی‌شان آمد؛ آن هم نه آبی آورد و نه امدادی. تنها استاندار گلستان جواد قناعت را با خود آورد و زود هم برد. حالا آتش در پارک ملی گلستان، پس از مهار، دوباره شعله‌ور شده است. آتشی که عصر پنجشنبه با بیل و کلنگ و سمپاش‌ها و دبه‌های آب و با دست‌های خالی محیط‌بانان و کارشناسان محیط‌زیست گلستان خاموش شده بود نیمه‌های شب جمعه، دوباره با وزش باد جان گرفت و سیاه‌تلوها و اُرس‌های نیم‌سوخته را در پشت پاسگاه محیط‌بانی«شارلق» به کام خود کشید.

تراکتور اعتدال

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار اشاره کرده: بعد از برکناری آقای فرهاد دانشجو از ریاست دانشگاه آزاد، برخی از اصولگــــرایان از «تراکتور اعتدال» سخن گفته اند و به دنبال آن نوشته: به نظر می رسد چون «فرهاد دانشجو» عزل و آقای «میرزاده» به جای ایشان سرپرست شده، این مصداق «تراکتورگری» اعتدال است. و گرنه اگر به جای فرهاد دانشجو، «حمید رسایی» سرپرست دانشگاه آزاد می شد، این حرکت از طرف آنها «آهوی اعتدال» و حتی شاید «مازراتی اعتدال» نام می‌گرفت.

در ادامه این ستون آمده: آقای دانشجو گفته: «دانشگاه آزاد عرصه سیاسی کاری نیست و نباید با مدیریت آن به صورت سیاسی برخورد کرد.» و نکته طلایی این است که: فقط زمانی که انتصاب ایشان صورت می‌گیرد کار کاملا تخصصی و مدیریتی است و وقتی تصمیم به عزل ایشان گرفته می شود، کار سیاسی صورت گرفته.

کارتون روز

Image caption کارتون هادی حیدری، شرق

مطالب مرتبط