بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران - سی و یکم شهریور

روزنامه های امروز صبح با این خبر که حسن روحانی بعد از به صدا در آوردن زنگ آغاز تحصیلی در یکی از مدارس تهران به فرودگاه خواهد رفت تا با هیات کارشناسی همراه خود عازم نیویورک شود و ممکن است دیدار با رییس جمهور آمریکا هم در همان جا رخ دهد، به تحلیل شرایط پرداخته و خبر از واکنش مثبت بازار به این رویداد داده اند.

خبرهای خوش از بازار سکه و ارز و تفسیر این اخبار و تاکید بر لزوم توافق با آمریکا و اروپا، گرچه با سکوت اکثر روزنامه های تندرو روبرو شده اما در نهایت اکثر روزنامه ها نسبت به آن روی خوش نشان داده اند.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول تهران امروز

چه کسی باور داشت

محمد علی وکیلی در سرمقاله ابتکار اشاره کرده که حسن روحانی اولین تصویر را به یاد دارد که از سلف وی یعنی محمود احمدی نژاد به جهان مخابره شد و ذهنیت و افکار غرب را شکل داد. ذهنیت منفی و همراه با تنفر در ذهن غربی‌ها جای گرفت و به دنبال آن موج ایران هراسی به راه افتاد. احمدی نژاد یک سال پس از ریاست جمهوری خود تلاش کرد تا شاید بر این موج فائق آید و هر سال سفرش به آمریکا به این هدف صورت می‌گرفت ولی دیگر فایده نداشت.

نویسنده اشاره کرده: حالا تابوی مذاکره مستقیم بین سران دو کشور شکسته شده و طرح چنین امکانی در فضای گفتمانی دو ملت با پذیرش و مقبولیت برخوردار می‌باشد. این مجموعه عوامل دست به دست هم داده اند تا همه کارشناسان با خوشبینی، سفر هفته جاری آقای روحانی به آمریکا را رصد نمایند و بسیاری آنرا در تاریخ روابط جمهوری اسلامی و آمریکا نقطه عطف بحساب آورند.

سرمقاله ابتکار تاکید کرده که: طبیعی است هم آمریکائیها به این نتیجه رسیده اند که بدون ایران و با نادیده انگاشتن جمهوری اسلامی امکان، حل و فصل مسایل بین‌المللی وجود ندارد و ایران هم در نتیجه عدم ارتباط مساوی با آمریکا گرفتار زیان‌های بسیار می‌باشد. شاید فضای بین‌الملل و تکثیر قدرت‌های بین‌المللی کمک کند تا آفتاب خوشبینی کنونی، کوه یخ روابط ایران و آمریکا را زودتر از موعد آب شود.

اما حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان به کسانی تاخته که از تعبیر رهبر جمهوری اسلامی، نرمش قهرمانانه، تصور آمادگی برای صلح امام حسن کرده اند و نوشته این استنباط از وادادگی برخی از خواص حاصل شده که شرایط امروز را با دوران امام حسن که با خواص آلوده روبرو بودند مقایسه می کنند.

مدیر کیهان با طعنه به میانه روها نوشته: در صدر اسلام و چند دهه بعد از آن، نگاه مردم به خواص بود چرا که آموزه‌های اسلام عزیز مانند امروز گسترده و فراگیر نبود و به همین علت هرگاه یکی از خواص دچار لغزش می‌شد، عده‌ای را با خود به انحراف و لغزش می‌کشاند. اما، در عصر حاضر مردم نگاهشان به رهبری است و نه خواص، بنابراین چنانچه برخی از خواص دچار لغزش شوند، رفوزه شده و سقوط می‌کنند...

پاداش روز خبرنگار برای حسن روحانی

ایمان پیربرناش در صفحه طنزانه قانون نوشته: روزهای اولی که حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد در کنفرانس مطبوعاتی اش نشان داد تسلط کاملی به زبان‌های خارجه اعم از انگلیسی و آلمانی دارد. دوستان به شوخی می‌گفتند ایشان در اوقات بیکاری نقش گوگل ترنسلیت را بازی می‌کند. حالا خبرهای دیگری رسیده. رئیس جمهور در واشنگتن پست یادداشتی نوشته اند و در آن به لزوم بهبود روابط ایران و آمریکا اشاره‌هایی داشته‌اند.

به نظر این طنزنویس: خرج چقدر زیاد است که پست ریاست جمهوری خالی کفاف زندگی روحانی را نمی‌دهد و مجبور شده به عنوان حق التحریر در واشنگتن پست مشغول به کار شود. گویا او قبل از واشنگتن پست به سراغ کیهان رفت ولی آنجا او را نخواستند و گفتند شرایط کار در اینجا خاص است و تو عام. همین یادداشتی که روحانی نوشته ۲۵ هزار تومان برای واشنگتنی‌ها آب خورده و این نشان می‌دهد رئیس جمهور نه تنها علاقه ای به خارج شدن ارز از کشور ندارد بلکه برای درآمدزایی روی تمام کارایی‌هایش حساب باز کرده، آن هم قرض الحسنه.

در پایان طنز قانون آمده البته این ۲۵ هزار تومان به خاطر شرایط بد مالی واشنگتن پست هنوز پرداخت نشده و قرار است ۷۵ درصد آن را آخر هفته بریزند و ۲۵ درصد دیگر را با یادداشت بعدی حساب کنند. حتی از طرف مدیرمسئول واشنگتن پست به روحانی قول داده اند اگر همین طور خوب یادداشت بنویسد و مطلب را به موقع برای صفحه‌بندی بفرستد، او را بیمه هم می‌کند.

Image caption کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

اثر فضای امید بر اقتصاد

علی دادپی در سرمقاله دنیای اقتصاد به احتمال توافق های سیاسی بین ایران و آمریکا و اروپا اشاره کرده و سه سناریو را محتمل دیده اول آن که ملاقات بین سران دو کشور ایران و ایالات‌متحده آمریکا اتفاق افتد و مذاکره و توافق بر سر پایان دادن به تحریم‌ها و اعلان رسمی یک جدول زمانبندی برای پایان دادن به تحریم‌ها. که در آن صورت با کاهش ریسک مبادلات تجاری و ایجاد اطمینان به بهبود افق اقتصادی علاوه‌بر افزایش گزینه‌های سرمایه‌گذاری از ارزش کوتاه مدت ارز به‌عنوان ابزار پس‌انداز ارزش دارایی‌ها می‌کاهد. کاهش تقاضا برای خرید ارز به‌خاطر انتظار کاهش قیمت آن در آینده و افزایش عرضه از طرف کسانی که از کاهش ارزش دارایی‌شان هراسان شده‌اند، می‌تواند کاهش شدید قیمت ارز را به‌دنبال داشته باشد.

دومین سناریو به نظر این اقتصاددان ملاقات بین سران کشورهای اروپایی و ایران بدون ملاقات با ایالات‌متحده آمریکا که شامل مذاکره و توافق بر سر مساله هسته‌ای ایران و تعیین راهکار لغو تحریم‌ها با اولویت دادن به لغو سریع تحریم بانکداری و مبادلات مالی با ایران. این سناریو با توجه به آنکه ورود ارزهای خارجی به بازار ایران را تسهیل می‌کند می‌تواند اثر مشابهی بر بازار ارز ایران بگذارد، اما با توجه به عامل عدم قطعیت در این سناریو به اندازه سناریو قبلی کاهش پیدا نمی‌کند.

سومین سناریو را نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد ملاقات بین دیپلمات‌های ایران و کشورهای گروه ۱+۵ بدون رسیدن به توافق بر سر پایان دادن به تحریم‌ها دیده ؛ ولی با رسیدن به توافق درباره چارچوب مذاکرات آینده و راهکار محقق کردن توافقات. در این سناریو افق اقتصادی کوتاه مدت ایران تغییری نخواهد کرد. تحریم‌ها همچنان برقرار خواهند بود و هزینه مبادلات اقتصادی تغییر اندکی خواهد کرد، اما در این سناریو در صورتی که امید به افق میان‌مدت و بلندمدت اقتصادی بهتر شود، می‌توان شاهد افزایش سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اقتصادی بود.

حسین راغفر در مقاله ای در اعتماد نوشته با کاهش فشار تحریم‌ها و فضای سیاسی ایجاد شده، جو روانی حاکم شده است که تاثیرات مثبت خود را بر قیمت دلار به وضوح نشان می‌دهد. تغییرات ملموسی نظیر کاهش قیمت ارز زمانی حقیقی و تثبیت می‌شود که دولت و نهادهای قدرتمند اقتصادی پس از آزاد شدن سرمایه‌ حدود ۸۰ میلیارد دلاری خارج از کشور، مسیر اقتصاد را به سمت و سوی دیگری که سرمایه‌گذاری در بخش تولید است تغییر دهند. پایداری در سیاست‌های اقتصادی و تمرکز بر تولید و واردات کالایی که برای تولید و سرمایه‌گذاری ضروری است، تا واردات کالای مصرفی می‌تواند همه فجایع اقتصادی حاصل از سیاست‌های اشتباه سال‌های اخیر را جبران کند.

به نظر نویسنده در شرایط فعلی همه این تغییرات در گرو تصمیمات منطقی و اراده دولت برای تغییرات بنیادین اقتصادی است. ما سابقه تغییرات اقتصادی زیادی داشته‌ایم. الان هم شرایط به سمتی می‌رود که امیدوار‌کننده است. واردات صنعتی و جذب سرمایه‌گذاری برای تولید می‌تواند فضای روانی را که امروز تاثیر خود را در سقوط قیمت ارز گذاشته به سمت واقعی شدن ببرد.

باید با دنیا هماهنگ شد

شاهین شایان ارانی در مقاله ای در بهار نوشته با‌توجه به تغییرات صورت‌گرفته در سطح مدیریت کلان کشور، مهم‌ترین تغییری که باید در بورس اتفاق بیفتد و متاسفانه هنوز نشانه‌ای از آن را ظاهر نشده، تغییر در ساختار کنترلی و نظارتی و حاکمیتی بازار سرمایه است. بازار سرمایه در حال حاضر استقلال کافی ندارد و به شدت تحت‌تاثیر وزارت دارایی است. وزیر دارایی همچنان در انتخاب اعضای شورای‌عالی بورس نقش کلیدی دارد و این شورا به شدت تحت‌تاثیر نظرات وزیر دارایی است. این مساله در سطح بین‌المللی هم مشکل‌ساز خواهد شد.

نویسنده اقتصاددان در عین حال تاکید کرده بازار کشور باید به شدت بین‌المللی شود. باید مجددا به عضویت انجمن‌های بین‌المللی و فدراسیون بورس‌های جهانی درآمد و بازار خود را فراگیرتر کرد. از جمله دلایل ذکر شده برای حذف ایران از این انجمن‌ها، سیاسی بودن نهاد ناظر بر بازار سرمایه و اثرگذاری دولت بر این بازار است. اگر این دو معضل ساختاری حل شود، باقی مسائل و مشکلات کوچک قابل حل است.

مقاله بهار سرانجام به این جا می رسد که در سال‌های گذشته، بورس مدت مدیدی به خاطر مدیریت غلط مسئولان، مطابق ظرفیت و پتانسیل خود عمل نکرد. با روی کار آمدن دولت جدید، روحیه و امید به بورس بازگشته و بورس مجددا در حال زنده شدن است. بازار سرمایه در حال حاضر به سمتی که باید، حرکت می‌کند و توانایی‌های خود را بازمی‌یابد. اگر مذاکرات آتی رییس‌جمهوری به نتیجه برسد، باز هم پرش‌های دیگری را در شاخص بورس شاهد رخ خواهد داد.

حسن انتخاب آزادی

احمدشیرزادر مقاله ای در بهار به آزادی عده ای از زندانیان سیاسی اشاره کرده که شاید کمتر کسی انتظار آن را نداشت اتفاق افتاد. رویدادی که انتظار می‌رود حتما ادامه پیدا کند و باعث تلطیف فضای سیاسی کشور شود.

نماینده پیشین مجلس در این مقاله افزوده: به‌هرحال ما زخم‌هایی از گذشته نه‌چندان دور و رویدادهای سال ۸۸ بر پیکر جامعه داریم که در شرایط فعلی لازم‌ترین کار ترمیم آن زخم‌ها و ایجاد شرایطی است که آخرین نشانه‌های التهاب بر جا مانده از رویدادهای سال ۸۸ را کنار بگذاریم و فضا را به سمت آرامشی که لازمه سازندگی این دوران است هدایت کنیم. بعدها فرصت‌های زیادی وجود خواهد داشت که بخواهیم درباره آن دوران قضاوت کنیم.

در ادامه مقاله بهار آمده: از بعد حقوقی دست قضات و مقامات قضایی باز است. از بعد سیاسی و اجتماعی هم عقل سلیم ایجاب می‌کند که هرچه زودتر چنین فضایی ایجاد شود و آن ها که در حبس و حصر هستند از حقوق مدنی خود مانند دیگر شهروندان برخوردار شوند.

ظریف در فیس بوک

کریم ارغنده پور در مقاله ای در اعتماد به یادداشت‌های روزانه جواد ظریف در فیس‌بوک اشاره کرده و آن را ابتکاری فوق‌العاده خوانده که او با این ها افکار عمومی را نسبت به تلاش‌هایش در بهبود روابط با کشورها به‌طور افزونی با خود همراه کرده است. و خودش به‌طور مستقیم بخش مهمی از وظیفه سخنگویی دستگاه خارجی را هم انجام می‌دهد..

به نوشته این کارشناس رسانه ای: آقای ظریف با حضور در فیس بوک شکاف دولت و جامعه را - حداقل در بخش خود- که در دوران احمدی‌نژاد به اوج خود رسیده بود فرو می کاهد و. حساسیت بالای بخش‌هایی از قدرت درباره فضای مجازی را نیز کاهش می‌دهد و در مجموع اهمیت استفاده از همه ظرفیت‌های موجود - و از جمله در فضای مجازی- را به همه گوشزد می‌کند.

نویسنده مقاله اعتماد در نهایت نوشته: آنان که صفحه او را در روزهای گذشته هک کردند - هرکه باشند که حدس‌اش چندان دشوار نیست- از همه مزیت‌های بالا زیان می‌بینند و احتمالا در‌‌به‌در به دنبال بهانه‌یی برای به تعطیلی کشاندن آن هستند. اینان اساسا منافع‌شان با هرگونه اطلاع‌رسانی شفاف به خطر می‌افتد.

روزهای سخت زندان

Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

شرق مصاحبه ای دارد با خانم عفت مرعشی همسر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام که در بخشی از آن از وی پرسیده از زمانی که با آیت‌الله هاشمی ازدواج کرده‌اید تاکنون تلخ‌ترین و شیرین‌ترین روزی که در زندگی مشترک با ایشان تجربه کرده‌اید چه روزهایی بوده و او جواب داده: تلخی و شیرینی‌های زیادی داشتیم! آقای هاشمی بعضی وقت‌ها گوشت‌تلخه، ولی بیشتر وقت‌ها گوشت‌شیرینه. البته شیرین‌ترین روزها، پیروزی انقلاب اسلامی و اتمام جنگ و آمدن اسرا و این اواخر هم روزی بود که مهدی از خارج به خانه آمد و می‌گفت که خطایی نکردم که بترسم اگر هم تابه‌حال نمی‌آمدم به توصیه دیگران بود.

‌ خبرنگار از خانم مرعشی پرسیده: در دوره پیش از انقلاب، آیت‌الله هاشمی مدتی در زندان بودند و شما در کتاب خاطرات آن روزها و تحمل سختی‌ها را شرح داده‌اید، اخیرا هم دو نفر از فرزندان شما به زندان رفتند، به نظرتان همسر یک زندانی بودن سخت‌تر است یا مادری که فرزندش در زندان است؟ هر دو سخت بود. آن موقع من جوان بودم و بچه‌ها کوچک بودند. بچه‌ها نمی‌فهمیدند. البته زندان‌رفتن مهدی و فائزه، برای من سخت بود.

‌ در بخشی دیگر از این مصاحبه سووال شده: در دوره‌ای که مهدی و فائزه در زندان بودند هرچند وقت یک‌بار برای ملاقات آنها می‌رفتید؟ پاسخ این است که: معمولا هفته‌ای یک‌بار می‌رفتم. بعضی وقت‌ها با زندانبان‌ها بگومگو می‌شد، می‌رفتم و بعضی وقت‌ها نمی‌رفتم یا اینکه ملاقات نکرده، به خانه برمی‌گشتم. یک‌بار با فرشته (همسر مهدی) رفتم و او را راه ندادند. من ملاقات نکردم و برگشتم. یک‌بار هم با فائزه ملاقات داشتم که مامورها دیر آوردند که ملاقات نکردم.

ارچ اقتصاد خارج و بانک قارچی ما

پوریا عالمی در ستون از هر نظر بی ضرر شرق به گفته های یک استاد اقتصاد در آمریکا با یک خبرگزاری جناح راستی اشاره کرده که در آن آمده : رشد قارچ‌گونه بانک‌ها متوقف شود. این حرف خیلی عجیب است. این اساتید از آمریکا پا می‌شوند می‌آیند ایران و فکر می‌کنند چه خبر است. چه خیال می‌کنند؟ یک کروات می‌بندند دیگر. فرق‌شان با دلاوران داخلی همین است. آنها کروات می‌بندند، اینها با هم می‌بندند. مهم بستن است دیگر. خلاصه. این اساتید خارجی فکر می‌کنند با خواندن چندتا نظریه و یک جزوه می‌توانند برای ما نسخه بنویسند.

طنزنویس شرق اضافه کرده: آخر این حرف است؟ عزیز من، هشت سال است ما سرمایه‌گذاریم روی پرورش قارچ. یعنی برنج و چای و گندم و چی و چی را تبدیل به کود کردیم که کودش را بریزیم پای قارچ‌ها. بعد هم جای اینکه از دلاوران و دانشمندان جوان ما که توانسته‌اند بانک را قارچی کنند یا قارچ را بانکی کنند، تقدیر کنید و جایزه نوبل کود و اقتصاد بدهید، تکه می‌اندازید؟

مزیت قاچی بعد هم بانک ما قارچی باشد بهتر از این است که مثل اقتصاد خارج قاچ بخورد.

در پایان این طنز امده: آمریکا بداند که ما چنان در تولید و پرورش بانک قارچی به خودکفایی رسیده‌ایم که سوییس با این همه اهن و تولوپ و ادعا در مسایل بانکی نتوانسته به گرد ما هم برسد. البته صحبت‌هایی هم شده که ما مازاد تولید بانک‌مان را به کشورهای دیگر صادر کنیم. بعد هم سوییس برود جلو بوق بزند در مسایل بانکی. این همه بانک زدید چی شد؟ اینجا یکی بانک زد رفت بغل سلین دیون، همسایه‌شون شد.

سلام من را به صندلی‌ها برسان!

آیدین سیار سریع در طنزانه قانون همزمان با سفر رییس جمهور به نیویورک فرض کرده که محمود احمدی نژٰاد در نامه ای تجربیات خود را در اختیار اقای روحانی گذاشته. از جمله نوشته حال شما چطور است؟ خوش می‌گذرد؟ خب خدا را شکر. باید هم خوش بگذرد. پروژه‌های پایان یافته، دولتِ پاکیزه، کشورِ فضایی، دستاوردهای جهانی، عَدالت اجتماعی، ثروت فراواااان، بدهی‌های صاف شده ... با این چیزهایی که ما برایتان گذاشته ایم چرا باید بد بگذرد؟ (الان دارم می‌خندم و چشم‌هایم ریز شده)

در بخش از این نامه آمده: وقتی آدم به مسافرت می‌روووود ... به جای دوردستی می‌روووود... بالاخره باید برای فامیل و دوست و آشنا سوغاتی بیاورد. ما در این هشت سال برای این که خدای نکرده ... زبانم لااااال... پول بیت المال برای سوغاتی حیف و میل شود، کل فامیل را با خودمان می‌بردیم خارررررج ... که هر کی هر چیزی دوست داره ... بخررره ... چرا باید جلوی فامیل‌ها را بگیریم؟ الان مشکل مملکت بردن فامیل رئیس جمهوره؟(دارم می‌خندم) پس شما هم دو سه تا هواپیما اجاره کن و ... کل فامیل را ببررررررر ... که فرداااا ... پس فردااااا ... پشت سررررت ... حرف در نیاررررررن.

به نوشته طنزانه قانون: رییس دولت سابق به عنوان آخرین توصیه به آقای روحانی نوشته: جناب دکتر روحانی! من به شما این را می‌گویم و تمام ... توصیه آخر من به شما حفظ دستاوردهاست. دولت نهم و دهم محدوده ارتباطش را با جهان گسترش داد، این گسترش به حدی بود که ما حتی با کشورهایی که از نقشه جهان بیرون زده بودند ارتباط برقرار می‌کردیم. حالا اگر بگوییم ماورای جهان دوباره به ما می‌گویند انحرافی و ... آقای روحانی! این را هم بگویم و دیگر واقعا تمام ... موقع سخنرانی در سازمان ملل سلام من را به صندلی‌ها برسانییییید ... بهشان بگوییید ... دلمممم ... لک زده برایِ ... نیم ساعت درد دل با اوناااا .

Image caption کارتون روز روزجهانی صلح، کارتون احسان گنجی، شرق

مطالب مرتبط