هشدار گروهی از اصولگرایان در مورد تبعات 'نرمش' دولت روحانی

حسن روحانی حق نشر عکس AP
Image caption یک مطلب منتشر شده در سایت یالثارات ارگان گروه انصار حزب‌الله سخنان رئیس دولت در جریان مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی را حاوی نرمش‌هایی دانسته که "قهرمانانه نیستند"

در آستانه سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، تعدادی از رسانه های اصولگرا در مورد تبعات "نرمش" او در سیاست خارجی هشدار داده اند.

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، یکشنبه ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) یادداشتی را (بدون ذکر نام نویسنده) منتشر کرده که در بخشی از آن آمده است که برخی از اقدامات دولت جدید ایران در عرصه سیاست خارجی، "قهرمانانه" و "حکمت آمیز" به نظر نمی رسند.

سرمقاله امروز روزنامه کیهان به قلم حسین شریعتمداری نماینده رهبر جمهوری اسلامی در این روزنامه هم به تخطئه کسانی پرداخته که تصور می‌کنند اظهارات اخیر رهبر ایران به معنی رضایت به "صلح با دشمن" است.

آیت الله خامنه ای هفته پیش در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران گفت که مخالفتی با "حرکت‌های صحیح دیپلماسی" ندارد و به "نرمش قهرمانانه" معتقد است.

رهبر ایران سال ها پیش کتابی در مورد صلح امام دوم شیعیان با معاویه را ترجمه کرده بود که در عنوان آن این صلح "بزرگترین نرمش قهرمانانه تاریخ" نامیده شده بود.

آقای شریعتمداری در سرمقاله امروز کیهان نوشته است: " ممکن است کسانی با استناد به وادادگی برخی از خواص، شرایط امروز را با دوران امام حسن که با خواص آلوده روبه‌رو بودند مقایسه کنند و حال آنکه در صدر اسلام و چند دهه بعد از آن، نگاه مردم به خواص بود... اما، در عصر حاضر و دوران بعد از انقلاب اسلامی، مردم بارها نشان داده‌اند که نگاهشان به رهبری است و نه خواص."

خبرگزاری فارس در بخش دیگری از نوشته ای که در انتقاد از حسن روحانی منتشر کرده، بدون توضیح بیشتر تاکید کرده که اگر "نرمش‌های احتمالی دولت یازدهم قهرمانانه نباشند" و "ذلیلانه باشند"، بر اقتصاد و امنیت کشور تاثیر منفی بر جای خواهند گذاشت.

این نوشته، همچنین مصاحبه رئیس جمهور با شبکه ان بی سی آمریکا را "بی دلیل" دانسته و "نرمش غیر قهرمانانه" را باعث "جری شدن استکبار" دانسته است.

'روحانی هم مثل احمدی نژاد آمده که برود'

در واکنشی دیگر به مصاحبه آقای روحانی با ان بی سی، روز گذشته سایت یالثارات ارگان گروه "انصارحزب الله" به انتشار تفسیری پرداخت که سخنان رئیس دولت در جریان این مصاحبه را حاوی نرمش هایی "که قهرمانانه نیستند" توصیف می کرد.

در این تفسیر آمده بود: "اینکه ایشان رژیم غاصب صهیونیستی را یک کشور بنامند، کمک های ایران به سوریه را صرفاً و موکداً کمک های غذایی و دارویی بنامند، از اعتراف به ضعف های آمریکا طفره بروند، درباره افسانه هولوکاست به گفتن جمله من تاریخدان نیستم بسنده کنند و در مقابل این همه تاریخ جنایتکاری آمریکا علیه مردم ایران فقط عبارت گله مندی مردم ما از آمریکا را بر زبان بیاورند، از ایشان بسیار بعید بود."

نوشته انتقادآمیز یالثارات، همچنین تاکید داشت: "باید این نکته را نیز مورد اشاره قرار داد که با این حرف‌های کلی دل هیچکس نرم نخواهد شد! مردم دنیا این حرف‌ها را با شعارهای مرگ بر آمریکای ملت ایران در راهپیمایی ها، مواضع انقلابی رهبر جمهوری اسلامی ایران و پیشرفت های سریع ایران تطبیق خواهند داد و این طور خواهند فهمید که روحانی هم مثل احمدی نژاد آمده که برود و احیاناً نیم نگاهی به اشاره های مشایی هایش! دارد".

همزمان با این مقاله، سایت رجانیوز نزدیک به "جبهه پایداری" و هواداران محمدتقی مصباح یزدی، بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق را منتشر کرده که تاکید دارد "دشمنی با نظام سلطه و استکبار جهانی از جمله ثابتات اندیشه امام و مقام معظم رهبری است که مسئولین کشوری نیز می بایست به آن پایبند باشند".

واکنش های فوق در شرایطی صورت گرفته که رئیس جمهور ایران به زودی برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد به آمریکا سفر می کند و قرار است روز سه شنبه در مقر این سازمان در نیویورک سخنرانی کند.

در روزهای گذشته، عده ای از اعضای لابی طرفدار اسرائیل در ایالات متحده نیز با انتشار انتقاداتی از حسن روحانی در رسانه های آمریکایی، وی را به تلاش برای فریب غرب متهم کرده اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر راستگرای اسرائیل، دوشنبه هفته پیش در واکنش به تاکیدات آقای روحانی بر تعامل با غرب، وی را "گرگی در لباس میش" توصیف کرد و از جامعه بین المللی خواست به وی اعتماد نکند.