ایران نیروگاه بوشهر را از روس‌ها تحویل می‌گیرد

Image caption نیروگاه بوشهر تنها نیروگاه تولید برق ایران با انرژی هسته‌ای است

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد نیروگاه بوشهر فردا (اول مهرماه) موقتا به بهره‌بردار ایرانی تحویل داده می‌شود. این نیروگاه هزار مگاواتی در دو سال آینده تحت گارانتی روس‌ها خواهد بود و بعد کاملا به ایران تحویل داده می‌شود.

آقای صالحی به خبرگزاری ایرنا گفت: "نیروگاه اتمی بوشهر در دوره تحویل موقت، باید دو سال یا هفت هزار ساعت کارکرد داشته باشد" و در این مدت تعدادی از کارشناسان روسی برای مشاوره حضور خواهند داشت.

به گفته معاون رییس جمهوری ایران، "پس از این دو سال، نیروگاه که البته اکنون نیز در اختیار بهره بردار ایرانی است، بطور کامل در اختیار ما خواهد بود."

آقای صالحی گفت که آزمایش های نهایی راکتور بوشهر که از حدود دو هفته پیش آغاز شد به خوبی پیش رفت و از آن به بعد دوره تحویل موقت به بهره بردار ایرانی آغاز شده است.

مراسم امضای پروتکل تحویل موقت نیروگاه اتمی بوشهر فردا با حضور آقای صالحی برگزار می‌شود.

آقای صالحی همچنین گفت که مذاکرات با روسها درباره واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر "تاکنون به خوبی پیش رفته" و واحد دوم در "آینده ای نه چندان دور، کلنگ زنی خواهد شد."

ساخت نیروگاه اتمی بوشهر را شرکت زیمنس آلمان در دهه هفتاد میلادی آغاز کرد اما با انقلاب سال ۵۷ آن را نیمه کاره گذاشت.

در سال ۱۹۹۴ ایران با روسیه برای تکمیل نیروگاه به توافق رسید و قرار شد روسها سوخت نیروگاه را به مدت ده سال تامین کنند و پسمانده سوخت هم به روسیه برگردانده شود.

ساخت نیروگاه سال بعد آغاز شد اما بارها به تعویق افتاد تا سرانجام در سال ۲۰۱۱ به پایان رسید و حدود یکسال است که کار می‌کند.

کشورهای حوزه خلیج فارس بارها نگرانی خود را از این نیروگاه که فاصله کمی با خاک آنها دارد اعلام کرده‌اند، اما ایران و روسیه می‌گویند نیروگاه کاملا زیر نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد و از هر نظر ایمن است.