مطهری: روحانی در پرونده هسته‌ای اختیار تام دارد

Image caption آقای مطهری می گوید که مسئولان امنیتی و اطلاعاتی اعتماد کافی نسبت به هواداران سیاسی موسوی و کروبی ندارند

علی مطهری نماینده مجلس ایران می‌گوید که حسن روحانی، رئیس جمهور در پرونده هسته‌ای اختیار تام دارد و ایران و آمریکا به یکدیگر چراغ سبز نشان داده‌اند، اما "این‌ که آیا رئیس‌جمهور اجازه ملاقات مستقیم با اوباما را دارد یا نه، بنده از این موضوع بی‌اطلاعم."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، آقای مطهری گفته است که "اختیار تام رئیس‌جمهور، در موضوع حل و فصل پرونده هسته‌ ای است، اما احتمال دارد ایشان اجازه ملاقات با سایر مقامات آمریکایی از جمله وزیر امور خارجه این کشور را نیز داشته باشد."

حسن روحانی رئیس جمهور ایران این هفته برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر می کند و این روزها بحث در باره مذاکره احتمالی ایران و آمریکا بالا گرفته است. دو طرف از احتمال مذاکره سخن گفته اند اما تاکنون برنامه مشخصی از دیدارهای احتمالی مستقیم منتشر نشده است.

'ادامه حصر موسوی و کروبی موجه نیست'

آقای مطهری از جمله اصولگرایانی است که نظرات متفاوتی نسبت به بقیه اصولگرایان به وقایع بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ داشت. او بارها نسبت به عملکرد دیگر اصولگرایان انتقاد کرده است.

با وجود گذشت بیش از چهار سال از آن وقایع همچنان ماجرای این پرونده در بسیاری مباحث سیاسی دیده می شود. تعدادی از دستگیرشدگان در زندان به سر می برند و میرحسین موسوی و مهدی کروبی رهبران معترضان در حصر خانگی به سر می برند.

در آستانه سفر آقای روحانی به نیویورک تعدادی از زندانیان وقایع بعد از انتخابات آزاد شدند و آقای مطهری می گوید که "اگر آزادی زندانیان صرفا به خاطر سفر رئیس‌جمهور به نیویورک باشد تا قدری از فشار حقوق بشری علیه ایران کاسته شود، اقدامی اصولی نیست، چراکه اگر این افراد مستحق آزادی بودند چرا زودتر آزاد نشدند، اما اگر آزادی زندانیان حوادث سال ۱۳۸۸ سیاست جدید و ادامه‌دار باشد، اقدام خوبی است."

به گفته آقای مطهری وجود چنین دیدگاهی "نشان می‌دهد که اساسا تغییر روش در مسائل امنیتی و اجتماعی بوجود آمده است و بنده امیدوارم این آزادی‌ها تداوم یابد."

این نماینده اصولگرا گفته ادامه حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی موجه نیست اما "طبق اطلاعات من، رفع حصر آقایان موسوی و کروبی نیاز به گذشت زمان دارد. مسئولان امنیتی و اطلاعاتی هنوز اعتماد کافی نسبت به هواداران سیاسی این آقایان ندارند."

آقای مطهری گفته که با حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری شکاف بین معترضان و نظام تا حد زیادی ترمیم شده است، اما "مسوولان امنیتی باید نسبت به تداوم آرامش سیاسی کشور پس از آزادی آقایان موسوی و کروبی اعتماد و اطمینان پیدا کنند."

مطالب مرتبط