رهبر ایران هشتاد 'محکوم امنیتی' را عفو کرده است

زندان اوین حق نشر عکس jaras
Image caption آقای محسنی اژه ای گفته تعدادی دیگر از "محکومان امنیتی" به زودی آزاد خواهند شد

غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرد: "هشتاد نفر از محکومین امنیتی مورد عفو قرار گرفته اند که تعدادی از آنها از محکومین فتنه ۸۸ بوده‌اند."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای محسنی اژه ای دوشنبه اول مهر (۲۳ سپتامبر) گفت که به دنبال عفو این افراد توسط رهبر جمهوری اسلامی، تعدادی از آنها آزاد شده و برخی دیگر "به زودی آزاد خواهند شد".

وی در جریان نشست خبری امروز با خبرنگاران، در عین حال در پاسخ به این سوال که "آیا در روزهای آینده شاهد آزادی تعدادی دیگر از محکومان جرایم امنیتی خواهیم بود" گفته است: "امسال هنوز دو مناسبت دیگر را داریم که در آنها می توان برای محکومان درخواست عفو کرد."

اشاره سخنگوی قوه قضاییه، به عیدهای عمومی تقویم جمهوری اسلامی ایران است که به مناسبت آنها، بعضا گروه هایی از زندانیان مورد عفو قرار می گیرند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای محسنی اژه ای گفته که عفو گروه جدید "محکومان امنیتی"، "در روزهای اخیر" و به دنبال آن صورت گرفته که قوه قضاییه فهرستی پیشنهادی از این محکومان را برای عفو به آیت الله خامنه ای ارائه کرده است.

وی در جریان نشست خبری امروز با خبرنگاران افزود که تعدادی از زندانیان مشمول عفو از دستگیرشدگان بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ هستند و تعدادی دیگر نیز مربوط به "جرائم امنیتی دیگر" می‌شوند.

در چهارشنبه هفته گذشته، دست کم یازده نفر از زندانیان سیاسی ایران آزاد شدند. بسیاری از آزاد شدگان، پس از اعتراضات انتخاباتی چهار سال پیش دستگیر شده بودند که از سوی گروهی از محافظه کاران "فتنه ۸۸" نامیده می شود.

نسرین ستوده از وکلای دادگستری، مهسا امرآبادی روزنامه نگار، فیض الله عرب سرخی از اعضای شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و معاون وزیر بازرگانی در دولت محمد خاتمی، محسن امین زاده عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی و معاون وزیر خارجه در دولت آقای خاتمی و میرطاهر موسوی، نماینده پیشین مجلس و عضو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی از جمله آزادشدگان هفته پیش هستند.

غلامحسین محسنی اژه ای در عین حال گفته است که پیش از عفو اخیر، "محکومان فتنه ۸۸ در سه نوبت مشمول عفو واقع شده‌اند" که در سال‌های ۱۳۹۰، ۱۳۹۱ و اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ بوده است.

تکذیب ملاقات شمخانی و موسوی

سخنگوی قوه قضاییه در بخشی از نشست خبری امروز، در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد دیدار علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و میرحسین موسوی، انجام شدن چنین ملاقاتی را تکذیب کرده است.

هفته پیش خبری غیر رسمی در بعضی سایت ها منتشر شده بود که حکایت داشت آقای شمخانی، به تازگی به ملاقات آقای موسوی رفته است. انتشار این خبر، با توجه به انتشار شایعاتی حاکی از سپرده شدن پرونده حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی به شورای عالی امنیت ملی، منجر به گمانه زنی هایی در مورد احتمال رفع حصر از این دو رهبر معترضان به انتخابات ۱۳۸۸ شده بود.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در زمان تبلیغات انتخاباتی گفته بود که در صورت پیروزی در انتخابات، زمینه آزادی زندانیان سیاسی از جمله میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ فراهم می شود.

آقایان موسوی و کروبی نزدیک به ۱۰۰۰ روز است که در حبس خانگی به سر می برند.

--