روحانی: اختلافات ایران و آمریکا قابل مدیریت است

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود در شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل نسبت به حل و فصل پرونده اتمی ایران ابراز خوشبینی کرده است و درباره روابط با آمریکا گفت که با در نظر گرفتن شرایطی از جمله "عزم سیاسی رهبران و خودداری از دنبال کردن منافع گروه های فشار جنگ طلب" می توان اختلافات دو کشور را مدیریت کرد.

این سخنرانی، بامداد روز چهارشنبه سوم مهر برابر با ۲۵ سپتامبر به وقت تهران، (بعداز ظهر سه شنبه دوم مهر، برابر با ۲۴ سپتامبر به وقت محلی نیویورک) انجام شد.

'سخنان پرزیدنت اوباما را با دقت دنبال کردم'

حق نشر عکس AP

آقای روحانی در سخنرانی خود اشاره کرد که سخنان باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا را که ساعاتی پیش از او ایراد شده بود "با دقت" دنبال کرده است.

او گفت که "در صورت عزم سیاسی رهبران آمریکا و خودداری از دنبال کردن منافع گروه های فشار جنگ طلب، می توان به چارچوبی برای مدیریت اختلافات رسید. در این چارچوب موضع برابر، احترام متقابل و اصول مسلم شناخته شده بین المللی باید مبنا باشد؛ البته در این زمینه انتظار ما از واشنگتن شنیدن صدای واحد است."

متن سخنرانی اوباما درباره ایران را اینجا بخوانید

آقای روحانی گفت که "ایران به دنبال تعامل سازنده بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک با دیگر کشورهاست و در این چارچوب در پی افزایش تنش با ایالات متحده آمریکا نیز نیست."

تاکید بر سیاست های اتمی با رویکردی تازه

آقای روحانی در سخنرانی خود بر سیاست تازه ایران مبنی بر حفظ حقوق اتمی کشورش و رفع نگرانی دیگر کشورها درباره آن تاکید کرد و گفت ایران و دیگر کنشگران باید دو هدف مشترک را به عنوان دو قسمت غیرقابل تفکیکِ راه حل سیاسی پرونده هسته ای ایران دنبال کنند که به گفته او این دو هدف مشترک یکی این است که"برنامه هسته ای ایران و همه کشورهای دیگر می باید تنها در جهت اهداف صلح آمیز باشد" و دیگر این که "پذیرش اعمال حق غنی سازی و سایر حقوق هسته ای در خاک ایران تنها راه تامین هدف اول است."

او بار دیگر تاکید کرد که "سلاح هسته ای و کشتار جمعی هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی ایران نداشته و با باورهای بنیادین مذهبی و اخلاقی ما در تعارض است."

به گفته آقای روحانی "ایران به دنبال راه حل مسایل و نه تولید مشکلات است. هیچ پرونده و موضوعی نیست که با امید و اعتدال، با احترام متقابل و با نفی خشونت و افراط قابل حل نباشد."

انتقاد از تحریم ها و تکرار سیاست تازه

آقای روحانی در سخنرانی خود به شدت از نفس وجود تحریم انتقاد کرد و گفت "میلیون ها عراقی را فراموش نکنیم که دراثر تحریم هایی که با زرورق های حقوقی در نهادهای بین المللی پیچیده شده بودند، آسیب دیدند."

او بدون اشاره به ایران که زیر فشار یکی از شدیدترین تحریم های جهانی است گفت که تحریم ها خشونت آمیزند. هوشمند و غیرهوشمند و یک جانبه و چندجانبه ندارد."

به گفته رئیس جمهور ایران این تحریم ها ناقض حقوق مسلم بشری از جمله حق صلح، حق توسعه، حق دسترسی به بهداشت و آموزش و فراتر از همه حق حیات است."

او گفت که "نتیجه تحریم ها فقط دامن قربانیان تحریم را نمی گیرد و به اقتصاد و زندگی مردم جوامع تحریم کننده نیز لطمه وارد می کند."

پیشنهاد "طرح جهان علیه خشونت"

رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود گفت که "در این سال ها، یک صدای مسلط پیاپی شنیده شده است که گزینه جنگ روی میز است، اما امروز بگذارید در برابر این سخن ناکارآمد و غیرقانونی بگویم صلح در دسترس است."

آقای روحانی سپس به نام جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد کرد که 'در گام نخست طرح "جهان علیه خشونت و افراطی‌گری" در دستور کار سازمان ملل متحد قرار گیرد و همه دولتها و سازمانهای بین المللی و نهاد مدنی تلاش های جدیدی را برای سوق دادن جهان به این سو سامان دهند.'

او گفت که "باید به جای گزینه ناکارآمد ائتلاف برای جنگ در مناطق مختلف جهان به ائتلاف برای صلح پایدار در سراسر جهان اندیشید."

آقای روحانی گفت که "علیرغم همه مشکلات، من عمیقا به آینده امیدوارم. با همبستگی جهانی علیه خشونت و افراط، تردیدی ندارم که آینده روشن است. اعتدال، آینده جهان را درخشان خواهد کرد."

اعتدال شعار اصلی آقای روحانی از زمان تبلیغات انتخاباتی بوده است.

رئیس جمهور ایران در فرازهای ابتدایی سخنرانی اش برداشت خود را از ساختار جدید روابط بین الملل شرح داد و گفت که عصر سیاست ورزی و بازی با حاصل جمع صفر به پایان رسیده است.

بازی با حاصل جمع صفر، در اصطلاح روابط بین الملل به معنی تنظیم روابط دو و چندجانبه با هدف برد برای یک طرف است.

متن کامل سخنرانی آقای روحانی را اینجا بخوانید

در جریان سخنرانی آقای روحانی هیچیک از اعضای هیات اسرائیلی حضور نداشتند.

آقای روحانی هم در جریان سخنرانی آقای اوباما در سالن حضور نداشت اما محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و معاونان او سخنرانی رئیس جمهور آمریکا را از داخل صحن تا پایان دنبال کردند.

آقای روحانی طی روزهای آینده که در نیویورک اقامت دارد یک سخنرانی در اجلاس خلع سلاح اتمی و یک سخنرانی دیگر در جمع ایرانیان مقیم آمریکا خواهد داشت.

او روز جمعه به سفر خود پایان می دهد و عازم تهران می شود اما وزیر خارجه ایران مدت بیشتری برای ادامه دیدارهایش در ایالات متحده آمریکا خواهد ماند.