بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ چهارشنبه سوم مهر

بیشتر روزنامه های امروز صبح تهران سخنرانی باراک اوباما را در صفحات اول خود منعکس کرده و دو تعبیر مختلف از آن داشته اند. کیهان نوشته اوباما علیه ایران باز هم لاف گزاف زد، در حالی که روزنامه تندرو دیگر جوان در تیتر اول خود نوشته مقاومت انقلابی، اوباما را مقابل رهبر و ملت ایران خاضع کرد.

Image caption تیتر و عکس‌های صفحه اول شرق

چند روزنامه مستقل امروز در چاپ های دوم خود بخش هایی از سخنان حسن روحانی را هم منعکس کرده و در مقالاتی سخنان دو رییس جمهور را در مجمع عمومی سازمان ملل تحلیل کرده اند.

سخنرانی های نیویورک

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در مقاله ای در آرمان مواضع روسای جمهوری ایران و آمریکا را در سخنرانی هایشان در مجمع عمومی سازمان ملل راه گشا خوانده و نوشته: سخنرانی اوباما از چند زاویه در قبال ایران کم‌سابقه بود؛ از این نظر که عملا محور اصلی سخنرانی‌اش بحث ایران بود. به‌عبارتی در این سخنرانی در قالب تحلیل محتوا می‌توان به این نتیجه رسید که ایران حلقه مفقوده تحولات امروز خاورمیانه است یعنی همان واقعیتی که بارها مقامات ایرانی سعی کردند به آمریکایی‌ها بقبولانند ولی متاسفانه مورد توجه قرار نگرفت.

به نوشته این نماینده سابق مجلس: سخنرانی اوباما نشان داد که واقعیت در دل سیاستمداران آمریکایی شکل گرفته است. موضوع دوم اینکه درمجموعه سخنرانی‌هایی که در چندین سال اخیر توسط روسای جمهوری آمریکا شکل گرفته این یکی از مثبت‌ترین سخنرانی‌ها در قبال ایران بود. همان‌طور که خود اوباما اشاره کرد، تاریخی از دشمنی بین ایران با آمریکا شکل گرفته و طبیعتا براساس این تاریخ و دشمنی چنین موضع‌گیری از رئیس‌جمهور آمریکا موضع‌گیری در کل مثبتی به‌ حساب می‌آید.

جلال ساداتیان در مقاله ای در شرق اظهار نظر کرده که: با جو پیش آمده هر دو طرف، یعنی آمریکا و ایران، تلاش می‌کنند از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کنند. در این میان نیز شاهد افزایش سطح مذاکرات هسته‌ای هستیم. از سوی دیگر به قول دیپلمات‌ها احتمال یک دیدار تشریفاتی بین روسای جمهوری ایران و آمریکا نیز وجود دارد. اگر این دیدار بین اوباما و روحانی اتفاق بیافتند، بر روند رو به جلوی دیپلماسی ایران تاثیر به سزایی خواهد داشت.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول فرهیختگان

به نوشته این مقاله: از سوی کشورهایی که منافع‌شان با بهبود روابط ایران و وآمریکا به خطر می‌افتد، تلاش می‌کنند فضا را تخریب کنند. با وجود تلاش‌های تخریبی، هم اوباما از این دیدار استقبال کرد و هم روحانی آن را نفی نکرد. هنگامی که دو طرف دوستانه‌تر برای حل مسئله‌ای کنار هم می‌نشینند، قاعدتا بهتر می توانند مسائل را حل و فصل می‌کنند تا زمانی که دو نفر در سطح پایین‌تر و با جبهه‌گیری از پیش شکل‌گرفته، به گفت‌وگو بپردازند.

روزنامه خراسان در سرمقاله خود نوشته: سخنرانی اوباما که بارها در آن از خستگی مردم و کشورهای مختلف سخن گفت نشان می دهد که رئیس جمهور آمریکا به روشنی پذیرفته است که در هیچ یک از این موارد "دست برتر" با آمریکا نبوده است.

نویسنده این مقاله، محمد اسلامی با قطعی گرفتن نظر خود به این نتیجه رسیده که وقتی اوباما سرانجام به خاطر مقاومت و اصرار ایرانیان به حقوق خود، هوشمندانه لحنی مثبت در نطق خود در سازمان ملل انتخاب کرده، دیپلمات های ایرانی باید از آمریکایی ها بخواهند که با گام های عملی نشان دهند لحن مثبت کافی نیست.

نبض دیپلماسی جهان در دست ایران

علی ودایع در سرمقاله مردم سالاری نوشته نبض دیپلماسی جهان این روزها در دست تهران است. ایران به عنوان تاثیرگذارترین کشور خاورمیانه، در طول تاریخ و برای قرن‌های متمادی، همواره معادلات حاکم بر استراتژیک‌ترین نقطه جهان را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. همین مساله در طول تاریخ باعث رویکرد استعماری خشن ابر قدرت‌های جهان به سرزمین پارس شده است.

نویسنده بعد از گریزی به تاریخ معاصر بدان جا رسیده که : محمد خاتمی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با طرح گفت‌وگوی تمدن‌ها اگرچه سعی کرد روابط غرب با ایران را بهبود بخشد ولی به دلیل حکمرانی نومحافظه کاران حامی ارزش‌های جنگ‌طلبانه آمریکایی، موضوع شکست خورد ولی در جبهه غرب یک شکاف ایجاد شد. قاره سبز بدون در نظر گرفتن نظر کاخ سفید و مقامات تل‌آویو رابطه خود را با تهران گسترش داد تا آن که محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۴ به ریاست جمهوری رسید.

در ادامه سرمقاله مردم سالاری آمده: احمدی‌نژاد اگر چه در ظاهر به غرب می‌تاخت ولی از درون پاستور صداهایی شنیده می‌شد مبنی بر گسترش روابط با آمریکا. آخرین سفر مستاجران سابق پاستور به نیویورک که گویی به تور گردشگری شباهت داشت با ۱۲۰ همراه و هزینه یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومانی تنها چند عکس یادگاری با تمثال‌های آمریکایی و فریاد شعار انتخاباتی جریان انحرافی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد داشت.

تغییر در دیپلماسی بهبود در اقتصاد

سعید لیلاز در مقاله ای در قانون نوشته سیاست ما در هشت سال گذشته، سیاست فردی بود که با خودش کشتی گرفت، دوم شد، حقش را خوردند سوم شد. در ایران در هشت سال گذشته، صبح به صبح که از خواب بیدار می‌شدیم، با خودمان درگیر می‌شدیم و بازنده این درگیری خودمان بودیم. بنابراین هر استراتژی غیر از روش هشت سال گذشته، متضمن پیشرفت برای کشور است.

به نوشته این اقتصاددان با وجود اینکه چیزی از روی کار آمدن دولت اعتدال و تغییر استراتژیک ما نمی‌گذرد اما می‌توان آثار تغییر استراتژیک در حوزه دیپلماسی را در منطقه دنبال کرد، تنش‌زادیی در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه از جمله اثرات این تغییرات است. حتی روز به روز آثار تغییر جدید را در اقتصاد داخلی کشور به خوبی دیده می‌شود.

مقاله قانون بدین جا رسیده که : لازم است در ابتدای امر، این ارتباط برای تعیین تکلیف مسئله هسته‌ای ایران برقرار شود تا بعد از آن با ارتباط با ایالات متحده آمریکا به فرجام برسد.پیش‌بینی می‌کنم برنامه کاری دستگاه دیپلماسی بعد از بهبود مناسبات با آمریکا ، احیای روابط با دو کشور همسایه، یعنی ترکیه و عربستان خواهد بود.

Image caption طرح حسین کشتکار، جوان

میثم هاشم‌خانی هم در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته اول مهر برای بسیاری از کودکان سرزمین‌ما شوق‌انگیز نیست؛ از حدود سه میلیون کودک و نوجوان شش تا هجده ساله که خارج از چتر پوشش آموزش و پرورش هستند و انبوه کودکانی که سال تحصیلی را در مدارسی آغاز می‌کنند با حداقل امکانات؛ مدارس فقیر و فرسوده، شاید بتواند باعث شود به یاد بیاید که در کشورمان مدارس بسیار محقری وجود دارد.

نویسنده سرمقاله این روزنامه اشاره کرده: نزدیک ۲۱ میلیون نفر از ایرانیان بالای ۱۷ سال یا بی‌سوادند یا کم‌سواد (دارای تحصیلات حداکثر پنجم دبستان)، یا اینکه ۳۰ میلیون نفر از جمعیت بالای ۱۷ سال کشور تحصیلاتی حداکثر در حد سیکل دارند (چهارده و نیم میلیون مرد و پانزده و نیم میلیون زن).این ارقام برخی از آمارهای حاصل از سرشماری ۱۳۹۰ هستند که به نوعی نتیجه کارنامه کمی عملکرد چند دهه اخیر نهاد آموزش و پرورش در کشور محسوب می‌شوند و احتمالا بسیاری از پایتخت‌نشینان شاید به کلی از آنها بی‌خبر باشند.

احمدی نژاد در نیویورک

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته: این روزها همه حواس‌ها به نیویورک است‌؛ در آن سال‌ها کسی حواسش به نیویورک نبود و انگار نه انگار که احمدی‌نژاد با یک هیات همراه خیلی کامل صد و چند نفری به آنجا می‌رود‌؛ اما امسال که حسن روحانی با یک هیات همراه تک‌رقمی به نیویورک رفته همه حواس‌ها به این هیات و نتایج سفر است!

طنزنویس از یک نفر از عزیزانی که سال‌های قبل به سفر نیویورک می‌رفتند: ‌مثل برادر محمود احمدی‌نژاد‌، برادر اسفندیار رحیم‌مشایی‌، برادر حمید بقایی‌، برادر علی‌اکبر جوانفکر‌، برادر عزت‌الله ضرغامی‌، برادر محمد عباسی‌، برادر مجتبی ثمره‌هاشمی‌، برادر غلامحسین الهام‌، خواهر فاطمه بداغی‌، خواهر مرضیه وحید دستجردی ....و یا یکی از خانواده این عزیزان (شامل همسر‌،پسر‌، دختر‌، عروس و...) افتخار همراهی آنها را در این سفرها داشتند‌، توضیح دهند که هر سال در نیویورک چی کار می‌کردند که آنقدر خوش می‌گذشت و هیچ اتفاقی نمی‌افتاد ؟! و بعد هم توضیح دهند که بر چه اساسی می‌خواستند «مدیریت جهانی » را به آنها تحویل بدهند.

طنزنویس مردم سالاری در نهایت یک سوال دیگر هم از بعضی اصولگرایان پرسیده: لطفا بگویند بر چه اساسی فکر می‌کردند که احمدی‌نژاد خیلی کار می‌کنند و به او می‌گفتند که از تخت بیمارستان بترس و این قدر کار نکن؟!...سوال است دیگر‌؛ ذهن ما را به شدت درگیر کرده است! داریم کجا می‌رویم؟

کارتون روز

Image caption علی جهانشاهی، شرق

مطالب مرتبط