استقبال خاتمی از تحولات دیپلماتیک اخیر و آزادی زندانیان

Image caption رئیس‌جمهوری سابق ایران از "بازتر شدن" فضای سیاسی ایران در ایران تقدیر کرده و گفته که این فضا، به حسن روحانی کمک می‌کند

محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران، با اشاره به رویکرد دیپلماتیک اخیر در تهران، ابراز خشنودی کرده که در این کشور "خردورزی و عقلانیت" حاکم شده است.

آقای خاتمی در دیدار با نمایندگان اصلاح‌طلب دوره قبلی مجلس ایران، از آزادی گروهی از زندانیان سیاسی و عقیدتی ابراز خوشحالی کرده و خواستار آزادی همه این زندانیان و از جمله رفع حصر از رهبران اعتراض‌های پس از انتخابات شده است.

رئیس‌جمهوری ایران بین سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ خورشیدی، با استقبال از تحولات دیپلماتیک در تهران یادآوری کرده است که در زمان دولت او، "مذاکره، خیانت به حساب می‌آمد و تابو بود" ولی امروز "خیلی راحت درباره مذاکره البته از موضع اقتدار صحبت می‌شود".

در دولت محمد خاتمی و به‌خصوص در دوره اول، سخن از مذاکره با آمریکا به میان آمد ولی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هر بار به‌شدت با آن مخالفت کرد.

این روند در دولت محمود احمدی‌نژاد و به‌ویژه دوره دوم او هم ادامه یافت.

در دو هفته اخیر، ایران و آمریکا موضع‌گیری‌های مسالمت‌جویانه‌تری نسبت به گذشته در پیش گرفته‌اند.

باراک اوباما در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت که حل‌شدن پرونده هسته‌ای ایران می‌تواند گام اول حل مشکلات بین دو کشور باشد.

پس از او حسن روحانی هم در نطق خود تاکید کرد که تهران آماده "مدیریت‌کردن" اختلافات خود با واشنگتن است.

هفته گذشته آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در ملاقات با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از "حرکت‌های صحیح دیپلماتیک" استقبال کرد و گفت به "نرمش قهرمانانه" معتقد است.

پیش از او حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز در سخنانی در جمع فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خواسته بود که به دولت اجازه داده شود در فضای بازتری سیاست خارجی ایران را پیش ببرد.

محمد خاتمی در دیدار خود با نمایندگان مجلس هشتم در "فراکسیون خط امام" همچنین درباره سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته است: "توقع نداشته باشید آقای روحانی دقیقا طبق نظر و سلیقه بنده و دیگران عمل بکند."

آقای خاتمی، "رویکرد" حسن روحانی را ستوده است.

رئیس‌جمهوری سابق ایران با استقبال از اظهارات مقامات دولتی درباره عفو و آزادی ۸۰ تن از زندانیان سیاسی و عقیدتی در روزهای آینده، تاکید کرده است: "خیلی از این زندانیان سیاسی واقعا کاری نکرده بودند و بسیاری از اتهاماتی که زده شد، اتهامات غلطی بود."

او همچنین خواستار رفع حصر از میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد شده که بیش از ۹۰۰ روز است در حبس خانگی بوده‌‎اند.

آقای خاتمی گفته است: "اصل بسیاری از تصمیمات در شورای عالی امنیت ملی گرفته شده است. حالا هم باید جلسه شورا با قوت تشکیل شود و راه حل خردمندانه و منصفانه نیز پیدا شود."

اشاره محمد خاتمی به انتصاب علی شمخانی، وزیر سابق دولت او به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی در هفته‌های اخیر است.

پیش از این فرزند مهدی کروبی گفته بود آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تصمیم‌گیری درباره وضعیت آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد را به شورای عالی امنیت ملی سپرده است.

او از "بازتر شدن" فضای سیاسی ایران در ایران تقدیر کرده و گفته است این فضا، به حسن روحانی کمک می‌کند.

در روزهای گذشته محمد خاتمی یادداشتی را برای چاپ به روزنامه بریتانیایی گاردین سپرد با عنوان "غرب به دیپلماسی ایران پشت نکند".

او در این یادداشت نوشت که انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهوری ایران، فرصتی استثنایی برای ایران و غرب پدید آورده است.

مطالب مرتبط