مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنج‌شنبه چهارم مهر

مذاکرات هسته‌ای امروز از جمله با حضور وزرای خارجه ایران و آمریکا بحث داغ روزنامه‌های صبح پنجشنبه تهران است. مواضع باراک اوباما و حسن روحانی، روسای جمهور ایران و آمریکا نیز در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد همچنان در صدر اخبار، گزارش‌ها و تحلیل‌های روزنامه‌ها قرار دارد.

استقبال، واکنش، انتظار

روزنامه اعتماد که بخش عمده‌ای از صفحه اول خود را به مطالب متنوع و متعددی از ارزیابی صاحب‌نظران نسبت به اظهارات اخیر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران اختصاص داده در گزارشی اصلی خود نوشته است؛ گمانه‌زنی‌ها در باره آغاز فصلی جدید در روابط بین ایران و آمریکا که بیش از سفر روحانی به اجلاس سالانه سازمان ملل آغاز شده بود، و بعد از سخنرانی باراک اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل به اوج رسید، با انجام سخنرانی حسن روحانی فضای گمانه‌زنی به فضای تحلیل تبدیل شد.

واکنش نه‌ چندان مثبت بازار ایران به سخنان ملایم روحانی و شوک اولیه افکار عمومی که شاید انتظار بیان صریح‌تری از رئیس جمهور ایران داشتند با آنچه تحلیلگران و کارشناسان از این سخنرانی برداشت کرده بودند، متفاوت بود.

بسیاری از رسانه‌های جهان تغییر لحن گفت‌و‌گو میان روسای جمهور ایران و آمریکا را به عنوان اولین گام برای آغاز رابطه بین دو کشور تلقی کردند و تحلیلگران سیاسی نیز از بایدها و شایدهای این رابطه و آینده آن سخن گفتند.

در ادامه این گزارش آمده که طیف‌های سیاسی داخل کشور اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا با مثبت ارزیابی کردن سخنان اوباما و با حمایت از مواضع آقای روحانی از آینده‌ای بهتر در روابط دوجانبه برمبنای احترام متقابل استقبال کردند و حالا همه ناظران منتظر دیدار امروز جان کری و محمد جواد ظریف هستند؛ دیداری که بین دو مقام ارشد دستگاه دیپلماسی طرفین، آن هم نه بر سر موضوعاتی نظیر افغانستان و عراق بلکه با موضوع پرونده هسته‌ای ایران به عنوان اصلی‌ترین محور مناقشه بین ایران و آمریکا برگزار خواهد شد.

دیدار بزرگ چگونه منتفی شد؟

برخی روزنامه‌های امروز تلویحا از این که روسای جمهوری ایران و آمریکا دیدار نداشته‌اند، به نحوی انتقاد کرده‌اند، از جمله روزنامه ابتکار با این تیتر که دیدار بزرگ چگونه منتفی شد؟ در گزارش اصلی خود نوشته است که سرانجام روز سه‌شنبه‌ای که بسیاری در ایران و آمریکا به انتظارش نشسته بودند به سرآمد، بدون آنکه باراک اوباما و حسن روحانی با هم دیدار و حتی مواجهه‌ای تصادفی داشته باشند.

به نوشته این گزارش مقامات کاخ سفید اعلام کردند که به دلیل مخالفت هیات ایرانی با درخواست آمریکایی‌ها این دیدار صورت نگرفته است.

در ادامه گزارش روزنامه ابتکار آمده است که حتی بسیاری گمان می‌کردند در ضیافت ناهار بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد برای لحظاتی دو رئیس جمهور با یکدیگر روبرو شوند و با هم دست بدهند تا عکس سال گرفته شود، اما روحانی غایب بزرگ ضیافت بان شد تا این فرصت هم از دست برود.

زیبایی‌شناسی خطابه

تیتر یک روزنامه شرق به نقل از وزیر اطلاعات ایران به آزادی تعدادی از زندانیان در عید غدیر اختصاص دارد اما در صفحه اول تصویر گفتگوی رو ‌در ‌روی کریستین امانپور، خبرنگار شبکه سی ان ان آمریکا با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران جلب توجه می‌کند؛ تحت این عنوان به نقل از آقای روحانی که "زمان کافی برای هماهنگی دیدار با آمریکایی‌ها نداشتیم."

درهمین حال علی‌اصغر سیدآبادی، در مقاله‌ای به نقد و بررسی سخنرانی آقای روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل پرداخته است. او نوشته است؛ ما که چند بار ناگزیر شده بودیم سخنرانی‌های محمود احمدی‌نژاد را از جایگاه سازمان ملل متحد بشنویم، طبیعی است که با شنیدن سخنان حسن روحانی در سازمان ملل شادمان شویم و سرمان را بالا بگیریم.

به نوشته آقای سیدآبادی، سخنرانی اخیر آقای روحانی از زاویه زیبایی‌شناسی اگرچه بخشی از ویژگی‌های مثبت سخنرانی‌های پیشین را داشت اما تفاوت‌هایی در آن دیده می‌شود.

به نظر نویسنده در ایران هم مانند بسیاری از کشورهای دیگر، باید تدوین نطق برای مدیران ارشد به عنوان یک تخصص مستقل به رسمیت شناخته شود.

تلاش برای احیای اتاق ایران و آمریکا

گروه بازرگانی روزنامه جهان صنعت در گزارشی که تیتر یک صفحه اول را به خود اختصاص داده، نوشته است؛ پیش از سفر روحانی به نیویورک و ایجاد امیدواری در بین فعالان اقتصادی مبنی بر بهبود روابط اقتصادی بین ایران و آمریکا زمزمه‌هایی مبنی بر تشکیل اتاق بازرگانی مشترک بین ایران و آمریکا با شورای مشترک بازرگانی بین این دو کشور شکل گرفت.

در ادامه این گزارش آمده است که شاید احتمال شکل گرفتن این زمزمه‌ها واکنشی برای بیان ابراز امیدواری به بهبود شرایط اقتصادی بین ایران و آمریکا باشد.

این گزارش حاکیست که به اعتقاد عمده اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، شکل‌گیری اتاق مشترک ایران و آمریکا نیاز به پیش‌زمینه‌های سیاسی داشته و تا زمانی که تراز تجاری دو کشور پایین است نیازی به تاسیس چنین اتاقی نیست. اما از سوی دیگر عده‌ای از اعضای اتاق معتقدند که تابوی تاسیس اتاق مشترک ایران و آمریکا باید شکسته شده و عده‌ای از اعضا برای راه‌اندازی آن اقدام کنند.

مطالب مرتبط