حسن روحانی: همه سلاح‌های هسته‌ای باید نابود شود

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای روحانی گفت که تهدید کشورهای غیر هسته ای با استفاده از سلاح هسته ای باید پایان یابد و "تنها راه رفع تهدید این سلاح ها، امحای کامل آنهاست

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در اجلاس خلع سلاح هسته ای گفت: هزاران سلاح هسته‌ای موجود همچنان بزرگترین تهدید برای صلح به حساب می آیند، کاهش اینگونه سلاح ها نباید جایگزین امحاء کامل آنها در نظر گرفته شود.

آقای روحانی گفت که هر گونه استفاده از سلاح هسته‌ای جنایت علیه بشریت است و هرگونه استفاده از سلاح هسته ای، نقض منشور ملل متحد و جنایت علیه بشریت است. آن دسته از راهبردهای نظامی و امنیتی که چنین کاربردهایی را توجیه می کنند، غیر قابل پذیرش اند."

به گفته رئیس جمهور ایران، تهدید کشورهای غیر هسته ای با استفاده از سلاح هسته ای باید پایان یابد و "تنها راه رفع تهدید این سلاح ها، امحای کامل آنهاست."

به گفته رئیس جمهور ایران، چهار دهه تلاش بین المللی برای ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای در خاورمیانه، با ناکامی مواجه شده و "اسرائيل به عنوان تنها غير عضو پيمان عدم اشاعه هسته ای در اين منطقه بايد بدون هيچ گونه تأخيری به اين معاهده بپيوندد تا همه فعاليت های هسته ای در منطقه تحت پادمان های جامع آژانس بين المللی انرژی اتمی قرار گيرد."

آقای روحانی پیشنهاد کرد که کنفرانسی فوری برای "ایجاد منطقه عاری از سلاح های هسته ای و دیگر سلاح های کشتار جمعی در خاورمیانه،" با مشارکت همه کشورها برگزار شود تا از هرگونه "پیامد ناخواسته ای در این زمینه، پیشگیری گردد."

رئیس جمهوری ایران در سازمان ملل ادامه داد: طی یک دوره بسیار طولانی جهان در انتظار خلع سلاح هسته‌ای بوده است؛ نه در اختیار داشتن سلاح هسته ‌ای برای مدتی نامحدود قابل تحمل است و نه امحای آن که بیش از این به تاخیر افتاده است. تنها تضمین قطعی، نابودی کامل آنها است. تا تحقق این هدف، کشورهای هسته ای تحت هر شرایطی باید از هر گونه استفاده سلاح هسته ای علیه هر کشور غیر هسته ای اجتناب نمایند.

مخالفت آقای روحانی با هر گونه سلاح هسته ای، در حالی است که کشورهای غربی ایران را به تلاش برای ساخت سلاح هسته ای متهم می کنند. ایران این اتهامات را رد کرده است.

آقای روحانی که ریاست جنبش عدم تعهد را نیز بر عهده دارد از طرف این نهاد پیشنهاداتی مطرح کرد، از جمله فراهم آمدن زمینه امحا کامل سلاح های هسته ای، تعیین روز ۲۶ سپتامبر در هر سال به منظور روز امحا سلاح هسته‌ای و برگزاری کنفراس بین المللی در سطح مقامات عالی رتبه.

آقای روحانی گفت: "به جای سلاح هسته ای منابع مالی خود را برای توسعه و امحا فقر و بیسوادی و بیماری ها هزینه نمائیم، جهانی عاری از سلاح هسته ای را برای نسل های آینده به یادگار گذاریم. بیائید نشان دهیم ما مللی متحد در راه صلح هستیم."

آقای روحانی که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، امروز در چهارمین روز سفر خود به عنوان رییس جنبش غیرمتعهدها سخنرانی کرد.

بنابر گزارشها، آقای روحانی امروز با بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل و همچنین اخضر ابراهیمی نماینده سازمان ملل در امور سوریه دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.