نتانیاهو نگران 'بازی اعتدال' روحانی و اوباما

Image caption با 'تعامل سازنده' ایران با غرب چراغ قرمزی که باراک اوباما در مورد حمله به مراکز اتمی ایران در برابر اسرائیل قرار داده است، سبز نخواهد شد

گفتگوی تلفنی باراک اوباما و حسن روحانی از جدی بودن آمریکا و ایران برای رسیدن به توافقی بر سر مناقشه هسته‌ای حکایت دارد اما این اقدام بی‌سابقه به احتمال بسیار زیاد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را به شدت نگران خواهد کرد.

دولت راستگرای اسرائیل حسن روحانی را 'فریبکاری' می‌داند که با لحنی ملایم و چهره‌ای خندان غرب را به بازی خواهد گرفت و با نجات جمهوری اسلامی از زیر بار کمرشکن تحریم‌ها، ایران را به آرامی به ظرفیت تولید بمب اتمی نزدیک تر خواهد کرد.

هنوز آقای روحانی وارد نیویورک نشده بود که کمپین رسانه‌ای دولت اسرائیل علیه او شروع شد که پیام آشتی و 'تعامل سازنده' او تله ای بیش نیست.

بنیامین نتانیاهو همچنین مانند گذشته از دیپلمات‌های اسرائیلی خواست که حین نطق رییس جمهوری ایران به نشانه اعتراض از سالن سخنرانی خارج شوند.

اما موضع تهاجمی آقای نتانیاهو دست کم در مقطع فعلی بی‌نتیجه بوده است.

از روز پنجشنبه که جواد ظریف و جان کری، وزیران امور خارجه ایران و آمریکا دیدار کردند، حسن روحانی و رهبران غربی از لحن متفاوت و فضای مثبت مذاکرات تمجید و درباره آینده تعاملات ابراز خوش بینی می‌کنند.

آلون بن مییر، ‌استاد روابط بین الملل دانشگاه نیویورک، به بی‌بی سی فارسی می‌گوید که دولت اسرائیل در قبال حسن روحانی دچار اشتباه محاسباتی شد.

او به بی‌بی سی فارسی می‌گوید: ‌'این کار بیانگر آن است که از درایت سیاسی لازم برخوردار نیستند. به نظر من، وقتی که فرصتی برای حل و فصل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران به وجود می‌آید اسرائیل که به شدت از برنامه اتمی ایران نگران است باید به خوبی از آن فرصت استفاده می‌کرد.'

انزوا از روند تعامل

حتی پیش از آنکه هیات ایرانی به سرپرستی حسن روحانی ابتکار دیپلماتیک را در نیویورک در دست بگیرد، بعضی از تحلیلگران در اسرائیل هشدار می‌دادند که ایران و غرب روند تعاملات جدی را آغاز کرده‌اند و اسرائیل نباید با موضع گیری‌های تند، خودش را منزوی کند.

مدافع سر‌شناس رییس جمهوری ایران در اسرائیل که البته در اقلیت بسر می‌برد، افرایم هالوی، رییس پیشین سازمان جاسوسی موساد است.

آقای هالوی در سفری که اخیرا به اسرائیل داشتم در مصاحبه‌ای اختصاصی به بی‌بی سی فارسی گفته بود منتقدان حسن روحانی در اسرائیل دچار تناقض هستند.

او گفت: 'مردی رییس جمهور ایران شده که پیروزی‌اش چشمگیر بوده. اما می‌گویند که او فردی مکار است- مانند روباهیست که می‌تواند دیگران فریب بدهد. این حرف به معنی آن است که حسن روحانی توانایی‌هایی دارد. پس چرا باید گفت که او اهمیتی ندارد؟ چیزهایی که می‌گویید باید با هم تطابق داشته باشد.'

Image caption برخلاف سال گذشته، نتانیاهو در سازمان ملل متحد در موضع دفاعی ظاهر خواهد شد

او افزود: 'باید به حسن روحانی فرصتی داده شود. اگر در ‌‌‌نهایت تلاش برای تعامل با ایران شکست بخورد که البته احتمالش هم وجود دارد ان وقت روشن خواهد شد که شکست مذاکرات به خاطر آن نبوده که اسرائیل از‌‌‌ همان ابتدا نگذاشته بود کاری صورت بگیرد.'

نتانیاهو عازم واشنگتن

بعید است که در این مقطع نخست وزیر اسرائیل بخواهد از موضعش در قبال حسن روحانی عقب نشینی کند.

آقای نتانیاهو یکشنبه بیت المقدس را به قصد واشنگتن ترک خواهد کرد و دوشنبه در واشنگتن با باراک اوباما دیدار خواهد کرد.

او سپس روز سه شنبه در نیویورک از پشت‌‌‌ همان تریبونی در سازمان ملل متحد سخنرانی خواهد کرد که یک سال پیش در آن خط قرمز معروف خود را در برابر پیشرفت‌های اتمی ایران ترسیم کرده و در مورد احتمال توسل به گزینه نظامی هشدار داده بود.

امسال اما حسن روحانی موفق شده است که در ظرف چند روز رایزنی‌های فشرده و طی یک کمپین رسانه‌ای موفق در آمریکا، در عمل حملات لفظی دستیاران بنیامین نتانیاهو را خنثی و اسرائیل را در موضع دفاعی قرار دهد.

به نظر می‌رسد که گفتگوی مستقیم حسن روحانی و باراک اوباما اقدام نظامی یکجانبه اسرائیل علیه ایران را هم دشوار‌تر خواهد کرد.

تا زمانی که روند 'تعامل سازنده' ایران با قدرت‌های بزرگ بر سر مناقشه اتمی ادامه داشته باشد چراغ قرمزی که باراک اوباما در مورد حمله به مراکز اتمی ایران در برابر اسرائیل قرار داده است، سبز نخواهد شد.

مطالب مرتبط