رییس جمهوری ایران: می خواهیم همه زندان ها خالی باشند

Image caption حسن روحانی رییس جمهوری ایران

حسن روحانی رییس جمهوری ایران گفت امیدوار است روند آزادی زندانیان سیاسی در ایران ادامه پیدا کند.

آقای روحانی که در جمع اعضای شورای روابط خارجی آمریکا در نیویورک صحبت می کرد در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت زندانیان در ایران گفت: ما دلمان نمی خواهد کسی را در زندان ببینیم و می خواهیم همه زندان ها خالی باشند.

آقای روحانی آزادی چندین زندانی سیاسی در هفته های اخیر را گام های مثبت و خوب اولیه خواند و گفت امیدوار است این روند ادامه پیدا کند.

آخرین مقام ایرانی که در شورای روابط خارجی آمریکا در نیویورک صحبت کرده بود علی اکبر صالحی وزیر خارجه پیشین ایران بود

از ماهواره تا سیاست خارجی

اگر چه آقای روحانی به طور مشخص در سخنرانی خود خطاب به اعضای شورا به طور کلی از آمادگی ایران برای حل تنش ها با غرب خبر داد در بخش پرسش و پاسخ با جزییات بیشتری مواضع دولت خود را درباره آزادی اطلاعات در ایران، سوریه، صلح در خاورمیانه و افغانستان توضیح داد.

رییس جمهوری ایران در عین حال گفت مردم ایران فضای "اعتدال" در ایران را ایجاد کرده اند و مخالفان این تفکر به تدریج و خود به خود ضعیف خواهند شد.

آقای روحانی گفت تفکر اعتدال می تواند با گذشت زمان پیشرفت کند اما "این راهی طولانی است و ما در قدم های اولیه آن هستیم."

رییس جمهوری ایران همچنین در پاسخ به پرسشی درباره آزادی اطلاعات و ماهواره و نیز فیلترینگ و یا پارازیت اندازی بر برنامه های ماهواره ای گفت دسترسی کافی مردم به اطلاعات از برنامه های دولت او بوده است و او امیدوار است مردم ایران بتوانند در این دسترسی به اندیشه های متفاوت و فضای گفتگو در جهان دسترسی داشته باشند . آقای روحانی ممنوعیت ماهواره را در دنیای امروز متعلق به گذشته دانست و گفت مردم همه کشورها و مردم دسترسی به شبکه های ماهواره ای و مردم ایران هم دسترسی دارند.

با این همه رییس جمهوری ایران تاکید کرد مانند هر کشور دیگری که می خواهد چارچوب های اخلاقی مدنظرش در زمینه فضای مجازی رعایت شود جمهوری اسلامی ایران هم خواهان توجه به چارچوب های اخلاقی خود است.

اعتدال در سیاست خارجی

بخش عمده ای از پرسش ها از رییس جمهوری ایران به سیاست خارجی مورد نظر دولت حسن روحانی اختصاص داشت.

آقای روحانی اعتدال در سیاست خارجی را کنار زدن ره یافت های افراطی در هدایت روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشور ها خواند و وعده داد بین آرمان های جمهوری اسلامی و واقع بینی تعادل ایجاد می کند.

رییس جمهوری ایران در خصوص سوریه استفاده از تسلیحات شیمیایی "توسط هر کسی که باشد" را محکوم کرد و گفت خاورمیانه باید عاری از کلیه تسلیحات کشتار جمعی از جمله شیمیایی، میکروبی و هسته ای باشد.

حسن روحانی که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک است درباره صلح خاورمیانه گفت تصمیم گیر نسبت به سرزمین فلسطین مردم فلسطینند و "اگر آنها چیزی را بپذیرند" ایران هم از آن حمایت خواهد کرد.

" شروع رفع تحریم ها ظرف چند ماه"

همزمان جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگو با شبکه سی بی اس گفته است اگر ایران سریعا تدابیری برای همکاری با نظارت بین المللی بر برنامه هسته ای اش ترتیب دهد، آمریکا هم می تواند ظرف چند ماه رفع تحریم ها علیه این کشور را آغاز کند.

وزیر امور خارجه آمریکا بازکردن تاسیسات فردو به روی بازرسان آژانس اتمی سازما ن ملل را از جمله کارهایی عنوان کرد که ایران می تواند در این مسیر انجام دهد.

جان کری یک گام سازنده ایران در این جهت را اینگونه توصیف کرد: "آنها می توانند تاسیسات فردو را به روی بازرسان بین المللی باز کنند. این تاسیسات زیرزمینی و مخفی که سنگر بندی شده، بدون شک چیزی نیست که یک برنامه هسته ای صلح آمیز لازم داشته باشد. آنها می توانند بلافاصله پروتکل های الحاقی جامعه بین الملل در خصوص این بازرسی ها را امضا کنند. می توانند پیشنهاد توقف داوطلبانه غنی سازی از یک سطح به بالا را بدهند و غنی سازی را در درجه ای پایین نگه دارند. چون برنامه صلح آمیز نیازی به غنی سازی با درصد بالا ندارد."

وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به جدول زمانی پیشنهادی رییس جمهوری ایران که از برنامه ای سه ماهه صحبت کرده است گفت: ممکن است حتی زودتر از این زمان نیز به نتیجه برسیم. همه چیز بستگی به آمادگی و شفافیت دارد."

جان کری تاکید کرد تا زمانی که روندی مشخص، شفاف و قابل بررسی تعیین نشود که آمریکا بتواند دقیقا بفهمد ایران با برنامه هسته ایش چه می خواهد بکند تحریم ها لغو نخواهد شد، اما افزود " اگر ایران گام های درستی بردارند من مطمئنم آمریکا نیز پاسخ خواهد داد، احتمالا با اعمال تغییرات در تحریم های موجود، با ایجاد روندی که به ایران نشان بدهد می توانند برنامه هسته ای صلح آمیزی داشته باشند بدون آنکه به تلاش های ما برای جلوگیری از دستیابی کشورهای دیگر به تسلیحات هسته ای ضربه ای وارد شود.

دیدار با ایرانیان

رییس جمهوری ایران پنج شنبه شب برای حدود هشتصد تن از ایرانیان آمریکا سخنرانی کرد.

این ضیافت شام در هتل هیلتون نیویورک برگزار شده بود و یکی از خبرنگاران حاضر در محل به بی بی سی گفت بخشی از صحبت های آقای روحانی که به بهبود روابط ایران و آمریکا اختصاص داشت با استقبال زیادی از سوی حاضرین روبرو شد. به گفته این خبرنگار حاضرین برای مدت زیادی سرپا ایستاده و برای رییس جمهوری ایران کف می زدند.