آمریکا: ایران کامپیوترهای نیروی دریایی ما را هک کرده است

Image caption پس از افشای حمله ویروس استاکس‌نت به تاسیسات هسته ای ایران و ایجاد اختلال و تاخیر در سیستم‌های کامپیوتری ایران، بسیاری از کارشناسان استاکس نت را به عنوان نخستین سلاح سایبری به کار گرفته شده در سطح گسترده معرفی کردند

مقام های آمریکایی به نشریه وال استریت ژورنال گفته‌اند که در هفته‌های اخیر حملات سایبری علیه کامپیوترهای نیروی دریایی این کشور صورت گرفته و هکرهایی که ادعا شده از سوی ایران هستند، توانسته‌اند وارد سیستم های کامپیوتری این بخش از ارتش آمریکا شوند.

روز شنبه (۲۸ سپتامبر - ششم مهر) رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام‌های رسمی این کشور که نام آنها فاش نشده نوشتند که این حمله‌های سایبری اثبات می‌کند که توان ایران برای حضور در جنگ‌های مجازی فراتر از آن است که پیش‌تر تصور می‌شد.

این خبر در حالی مخابره شده که تمامی رسانه‌های جهان هنوز متاثر از گفتگوی تلفنی روز گذشته باراک اوباما و حسن روحانی هستند.

گفتگویی که بعد از ۳۴ سال قطع رابطه دیپلماتیک امیدهای فراوانی را برای پایان بخشیدن به خصومت ها میان دو کشور افزایش داده است.

ایران هنوز واکنشی به این ادعای مقام‌های آمریکایی نشان نداده است اما پیش‌تر ادعاهایی از این قبیل را رد کرده است.

نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال درباره این حمله نوشته است: "این عبور از فیلترهای حفاظتی و ورود به سیستم های کامپیوتری نیروی دریایی، مهمترین حمله سایبری ایران تاکنون علیه آمریکا است."

با این حال، مقام‌های آمریکایی می‌گویند هکرها تنها توانسته اند به سیستم‌های کامپیوتری غیرمحرمانه وارد شوند و بعد از ورود به این سیستم‌ها تنها توانسته‌اند به بخشی از اطلاعات معمولی دسترسی پیدا کنند". آنها می‌گویند از این بابت نگرانی امنیتی و اطلاعاتی وجود ندارد.

پس از افشای حمله ویروس استاکس‌نت به تاسیسات هسته ای ایران و ایجاد اختلال و تاخیر در سیستم‌های کامپیوتری ایران، بسیاری از کارشناسان استاکس نت را به عنوان نخستین سلاح سایبری به کار گرفته شده علیه یک دولت و کشور معرفی کردند.

در ماههای اخیر هم چند بانک و موسسه مالی آمریکایی ادعا کردند که وبسایت‌های آنها مورد حمله هکرهایی قرار گرفته که با ایران مرتبط بوده‌اند. چند شرکت نفتی در کشورهای حوزه خلیج فارس هم در ادعاهایی مشابه از مورد حمله سایبری قرار گرفتن خبر دادند.