سفر روحانی به آمریکا؛ مجلس از ظریف توضیح خواست

Image caption حسن روحانی، سمت چپ، در کنار محمد جواد ظریف. رهبر ایران اخیرا از "نرمش قهرمانانه" در سیاست خارجی ایران صحبت کرده است

حسین نقوی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه آن کشور، روز سه شنبه (نهم مهر) در خصوص سفر حسن روحانی، رییس جمهور، به نیویورک به مجلس توضیح خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، خبرگزاری رسمی دولت ایران، روند مذاکرات انجام شده از جمله گفتگوی تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما در این جلسه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

حسن روحانی قبل از ترک نیویورک به صورت تلفنی و از طریق مترجم همزمان، حدود ١٥ دقیقه با باراک اوباما صحبت کرد.

کاخ سفید گفته است که این مکالمه با درخواست ایران صورت گرفت در حالی که ایران می گوید طرف آمریکایی اصرار به این تماس داشته است.

محمدحسن آصفری، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز به سایت خبری تسنیم، که به سپاه پاسداران وابسته است، گفت "قرار است ظریف در جلسه کمیسیون امنیت ملی در مورد دیدارهای روحانی با مقام‌های کشورهای مختلف و تماس تلفنی رئیس جمهور کشورمان و اوباما توضیحاتی ارائه دهد."

مکالمه تلفنی روسای جمهور دو کشور و همچنین دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا در حالی صورت گرفته که رهبر جمهوری اسلامی اخیرا از "نرمش قهرمانانه" در سیاست خارجی ایران صحبت کرده است.

منتقدان حکومت ایران می گویند که این تغییر موضع در اثر فشار ناشی از تحریمهای بین المللی بوده است.

مطالب مرتبط