ظریف: وقت خداحافظی با رئیس جمهور متوجه شدم که اوباما می‌خواهد تلفن بزند

ظریف
Image caption وزیر خارجه ایران می گوید که آمریکایی ها به دنبال گفتگوی تلفنی با آقای روحانی بودند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گزارشی که در فیسبوک نوشته از "حرکات نسنجیده" برخی در اعتراض به گفتگوی تلفنی حسن روحانی با باراک اوباما انتقاد کرده و گفته است که آمریکایی‌ها به دنبال گفتگوی تلفنی با رئیس جمهور ایران بودند.

دو روز پیش و لحظاتی پیش از بازگشت آقای روحانی به تهران، حسن روحانی و باراک اوباما، روسای جمهور ایران و آمریکا در اقدامی بی سابقه با هم تلفنی گفتگو کردند. این نخستین تماس روسای جمهوری ایران و آمریکا بعد از انقلاب است.

این اقدام با واکنش هایی در داخل روبه رو شد و برخی از منتقدان در هنگام ورود آقای روحانی در فرودگاه مهرآباد تهران نسبت به گفتگوی وی با رئیس جمهور آمریکا اعتراض کردند.

آقای ظریف گفته که "چرا برخی در تهران این سفر و این مکالمه را که خاری در چشم بدخواهان ایران و اسلام و انقلاب است، با این حرکات نسنجیده زیر سؤال می برند."

حسین نقوی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که آقای ظریف، روز سه شنبه (نهم مهر) در خصوص سفر حسن روحانی، رئیس جمهور، به نیویورک به مجلس توضیح خواهد داد. روند مذاکرات انجام شده از جمله گفتگوی تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما در این جلسه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آقای ظریف نوشته وقتی به برای خداحافظی با آقای روحانی و هیئت همراه به هتل رفته متوجه شده که "آقای اوباما می خواهد تلفن بزند."

به گفته وزیر امور خارجه ایران، مقامات آمریکایی در خواست ملاقات را از آغاز هفته مطرح کرده بوند و به دلایل مختلفی عملی نشده بود ولی "تماس های غیر رسمی بین دو هیئت ادامه داشت."

Image caption رئیسان جمهور ایران و آمریکا برای اولین بار بعد از انقلاب پانزده دقیقه با هم تلفنی صحبت کردند

آقای روحانی در هنگام بازگشت به تهران در فرودگاه توضیحی مشابه داده و به خبرنگاران گفته بود "در همان روزهایی که عازم نیویورک بودیم، نخستین خبر مبنی بر تمایل و درخواست مقامات آمریکایی برای دیدار با اوباما را دریافت کردم و زمانی هم که در نیویورک حضور داشتیم این درخواست بار دیگر مطرح شد. اما موضوع این بود که ما زمان کافی برای انجام هماهنگی‌های لازم و فراهم کردن مقدمات را برای این ملاقات نداشتیم."

به گفته وی "نپذیرفتن این درخواست به این دلیل بود که ما وقت کافی برای این ملاقات نداشتیم و برای انجام ملاقاتی در سطح رئیسان جمهور دو کشور مقدمات زیادی لازم است."

وزیر خارجه ایران می گوید که وقتی در جلسه عدم تعهد بودم پنج شش بار آمریکایی ها تماس گرفته بودند تا گفتگوی تلفنی را تنظیم کنند و نهایتا این گفتگو در آستانه ترک هتل توسط دکتر روحانی انجام شد.

به گفته وزیر خارجه ایران، آقای روحانی و اوباما در این گفتگو بر "اراده سیاسی طرفین برای حل موضوع هسته ای در کمترین زمان ممکن و دستور به آقای (جان) کری (وزیر خارجه آمریکا) و بنده برای رسیدن به راه حل سریع تاکید شد."

وزرای خارجه ایران و آمریکا نیز روز پنجشنبه در حاشیه مذاکرات جمهوری اسلامی و گروه ۱+۵ در نیویورک با هم دیدار داشتند.

قرار است مذاکرات گروه ۱+۵ برای بررسی پرونده هسته ای ایران در روزهای ۱۵ و ۱۶ اکتبر در ژنو برگزار شود.

وزیر خارجه ایران این گفتگوی تلفنی را "شروعی خوب برای کاری بس دشوار" ارزیابی می کند و می گوید که حمایت همه جانبه و "صبر مردم و اعتماد به کارگزاران و خودداری از قضاوت های سریع و جناحی" لازم است.

امروز حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در سرمقاله این روزنامه با عنوان "چه دادیم و چه گرفتیم" گفتگوی تلفنی روحانی با اوباما را "تأسف‌بارترین پرده و بزرگترین امتیازی" دانسته است که به عقیده وی، "رئیس‌جمهور محترم کشورمان به حریف داده است."

مطالب مرتبط