اسرائیل: یک جاسوس ایران را بازداشت کرده‌ایم

علی منصوری
Image caption شین بت در مورد روند قانونی رسیدگی به اتهاماتی که به آقای منصوری وارد کرده، سکوت کرده است

شین بت، اداره امنیت داخلی اسرائیل اعلام کرد که یک شهروند ایرانی-بلژیکی را به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت کرده است.

به گفته شین بت، علی منصوری، پنجاه و چند ساله، روز ۱۱ سپتامبر در فرودگاه بن گوریون تل آویو بازداشت شده است. اعلام شده که او عکس هایی از ساختمان سفارتخانه آمریکا در تل آویو گرفته بوده و قصد داشته در پوشش برقرار کردن روابط تجاری با اسرائیل، برای ایران جاسوسی کند.

خبر بازداشت آقای منصوری همزمان با سفر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به آمریکا منتشر شده است.

گفته می شود که تلاش ایران برای دست یافتن به توافق با غرب بر سر پرونده اتمی این کشور از جمله مهمترین موضوعاتی است که آقای نتانیاهو قصد دارد در این سفر در مورد آن با مقامات آمریکایی گفتگو کند.

سفر با گذرنامه بلژیکی

شین بت اعلام کرده است که آقای منصوری در بلژیک نام خود را به صورت قانونی به آلکس مانز تغییر داده و با استفاده از گذرنامه بلژیکی وارد اسرائیل شده بود.

Image caption عکس سفارت آمریکا در تل آویو

به گفته اداره امنیت داخلی اسرائیل، سپاه پاسداران آقای منصوری را برای جاسوسی استخدام کرده بود و او قبلا دو بار به اسرائیل سفر کرده بود.

شین بت عکس هایی را که می گوید آقای منصوری گرفته بود را همراه بیانیه خود منتشر کرده است. یکی از این عکس ها از بالکن یک ساختمان بلند گرفته شده و ساختمان سفارت آمریکا را نشان می دهد.

نخست وزیر اسرائیل قرار است روز دوشنبه با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا دیدار و روز سه شنبه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند.

مطالب مرتبط