وزیر امور خارجه ایران هولوکاست را 'جنایتی فجیع' و 'نسل‌کشی' خواند

محمد جواد ظریف
Image caption آقای ظریف در مورد حل اختلافات بر سر برنامه اتمی ایران ابراز امیدواری کرده است

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران واقعه هولوکاست را به عنوان جنایتی فجیع و نسل کشی محکوم کرد و گفت که ترجمه اصطلاح "افسانه هولوکاست" به زبان انگلیسی در سخنان رهبر ایران، "خارج از متن اصلی" صورت گرفته و بخشی از معنا در ترجمه از دست رفته است.

آقای ظریف در گفت و گو با برنامه خبری "این هفته" شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی که امروز یکشنبه ۷ مهر (۲۹ سپتامبر) پخش شد، گفت "هولوکاست افسانه نیست، کسی در مورد افسانه حرف نمی زند" و هنگامی که مجری به استفاده از کلمه انگلیسی myth در مورد هولوکاست توسط رهبر ایران اشاره و به وبسایت دفتر او استناد کرد، پاسخ داد: "وقتی چیزی را از فارسی به انگلیسی ترجمه می کنید، به قول فیلم "گمشده در ترجمه"، ممکن است چیزی را از دست بدهید، ممکن است بخشی از معنا از دست برود."

رهبر ایران دست کم یک بار برای اعتراض به ممنوعیت ابراز تردید در مورد واقعی بودن هولوکاست در کشورهای غربی از اصطلاح "افسانه هولوکاست" استفاده کرده است.

آقای ظریف گفت که ایران کشتار مردم بی گناه را محکوم می کند، "چه در آلمان نازی اتفاق افتاده باشد، چه در فلسطین."

او با انتقاد شدید از اسرائیل گفت که هولوکاست نباید توجیهی باشد برای "پایمال کردن حقوق مردم فلسطین به مدت شصت سال."

اظهارات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران در مورد هولوکاست و تردید در مورد ابعاد کشتار یهودیان در جریان جنگ دوم جهانی، جنجال بزرگی به وجود آورد و سالها توسط دولتمردان اسرائیلی، از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور به عنوان عاملی برای اعمال فشار علیه ایران به کار رفت.

اما حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران و اعضای دولت او زبان و لحنی کاملا متفاوت از آقای احمدی نژاد به کار می برند و به ویژه در روزهای اخیر قدم های بلندی در جهت بهبود روابط را غرب برداشته اند.

آقای نتانیاهو تلاش های دیپلماتیک اخیر ایران را "حمله با لبخند" خوانده و آن را غیرصادقانه دانسته است.

آقای ظریف در گفت و گوی امروز خود با ای‌بی‌سی در پاسخ به این سخنان آقای نتانیاهو گفته است: "حمله با لبخند از حمله با دروغ بهتر است... آقای نتانیاهو و همکارانش از سال ۱۹۹۱ دارند می گویند که ایران تنها شش ماه با دستیابی به بمب اتمی فاصله دارد. ۲۲ سال از آن زمان گذشته و آنها هنوز می گویند که ما شش ماه دیگر تا رسیدن به بمب اتمی فاصله داریم."

او تأکید کرد که ایران قصد ساخت سلاح اتمی ندارد و اظهار امیدواری کرد که بی اعتمادی میان ایران و آمریکا به تدریج و از جمله از طریق حل و فصل اختلافات بر سر برنامه اتمی ایران از میان برود.

آقای ظریف در عین حال تأکید کرد که حق غنی سازی اورانیوم در ایران قابل گفت و گو نیست.

مطالب مرتبط