بالا گرفتن اختلاف در ایران بر سر مکالمه تلفنی روحانی و اوباما

کارتون رجانیوز
Image caption تمسخر مواضع حسن روحانی در نیویورک در سایت رجانیوز وابسته به جبهه پایداری

با گذشت یک روز از بازگشت حسن روحانی رئیس جمهور ایران از نیویورک، بحث در رسانه ها و مجلس ایران بر سر مکالمه تلفنی وی و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا بالا گرفته است.

در شدیدترین واکنش ها در این زمینه، روزنامه بانفوذ کیهان مکالمه روسای جمهور دو کشور را "تاسف بارترین" قسمت از سفر آقای روحانی به نیویورک دانسته و حمید رسایی، از نمایندگان محافظه کار مجلس، گفته که این مکالمه از سوی رسانه های خارجی "تسلیم ایران اسلامی و ضعف و ناچاری ناشی از فشار تحریم‌ها" تلقی شده است.

در مقابل، احمدرضا دستغیب عضو کمیسیون امنیت ملی، اظهار داشته که رئیس جمهور "هماهنگی‌های لازم" را برای مکالمه با آقای اوباما انجام داده و محمدتقی رهبر امام جمعه اصفهان گفته است: "مرگ بر آمریکا آیه قرآن نیست که همیشه سر داده شود".

این اظهارات در شرایطی عنوان شده که نیروی انتظامی اعلام کرده که دو نفر از کسانی که دیروز در مسیر حرکت ماشین حامل رئیس جمهور اخلال ایجاد کرده بودند دستگیر شده اند.

رئیس‌جمهور ایران روز گذشته پس از سفر پنج روزه خود از نیویورک به ایران بازگشت و در هنگام خروج از فرودگاه، عده ای از موافقان و مخالفان او به تظاهرات و سر دادن شعار پرداختند. در جریان این تظاهرات، یکی از معترضان به سمت خودروی آقای روحانی لنگه کفش پرتاب کرد.

حمید‌رضا طباطبایی‌ نائینی نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، امروز به خبرگزاری خانه ملت گفته است که اقدام معترضان، "بر هم زدن وحدت ملی و مصداق بارز خیانت محسوب می‌شود".

"امتیاز نقد دادیم وعده‌های نسیه گرفتیم"

روزنامه کیهان، که مدیر مسئول آن توسط رهبر جمهوری اسلامی ایران تعیین می شود، امروز تیتر اول خود را به مطلبی تحت عنوان "امتیاز نقد دادیم وعده‌های نسیه گرفتیم" اختصاص داده که به انتقاد شدید از پاره ای از مواضع حسن روحانی در نیویورک پرداخته است.

حسین شریعتمداری مدیرمسئول این روزنامه نیز، در سرمقاله ای از رئیس دولت یازدهم و همراهانش خواسته توضیح دهند "در سفر نیویورک و در تعامل با آمریکا و متحدانش چه داده‌اند و چه گرفته‌اند؟"

آقای شریعتمداری با تاکید بر اینکه "انتظار گشایش اقتصادی از مذاکره و رابطه با آمریکا ‌‌نهایت ساده‌لوحی است" نوشته ایالات متحده، در مقابل "نرمش‌ها و امتیازات" ارائه شده از هیات ایرانی "هیچ امتیازی" نداده و "این نرمش و تسامح را به حساب نیاز جمهوری اسلامی نوشته است".

حسین شریعتمداری در بخش دیگری از این سرمقاله، با استناد به اظهارات سوزان رایس٬ مشاور امنیت ملی آمریکا مبنی بر اینکه طرف ایرانی از مسئولان آمریکایی خواسته بود که اوباما با روحانی تماس تلفنی بگیرد پرسیده است: "اگر درخواست مکالمه از سوی آقای روحانی بوده است، آیا نسبت دادن آن به آمریکایی‌ها با شعار دولت راستگویان در تناقض نیست؟"

این انتقاد در شرایطی منتشر شده که مقام های دولت ایران، تاکید کرده اند که درخواست مکالمه تلفنی از سوی مقام های ایالات متحده مطرح شده و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، امروز در صفحه فیسبوک خود نوشته که آمریکایی" پنج، شش بار" برای زمینه سازی این مکالمه تماس گرفته اند.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه هم، با ذکر اینکه "درخواست ملاقات بین دو رئیس جمهور از طرف مقامات آمریکایی بود" در اشاره ای تلویحی به اظهارات سوزان رایس گفته است: "یکی از مقامات آنها عبارت نادرستی به کار برده بود و بعد هم بعضی از رسانه ها که نمی خواهند ارتباط صورت گیرد این را بزرگ کردند. ما هم اعتراض کردیم و گفتند اصلاح می کنند."

همچنین، احمدرضا دستغیب عضو کمیسیون امنیت ملی، که در جریان سفر اخیر رئیس جمهور وی را همراهی می کرده، گفته "تردیدی نیست" که تماس تلفنی از سوی کاخ سفید برقرار شده است.

در همین زمینه، علاءالدین بروجرد٬ رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز اظهار داشته است: "اگر آقای روحانی پیشنهاد رئیس جمهور آمریکا را پذیرفت به این علت بود که بیش از این ضربه حیثیتی به آمریکا وارد نشود."

مبادله "در غلطان با آب نبات"

در واکنشی جداگانه، حمید رسایی از نمایندگان حامی محمود احمدی نژاد در مجلس دهم، با اشاره به مکالمه تلفنی روسای جمهور ایران و آمریکا خطاب به حسن روحانی گفته است: "اتفاق دقایق پایانی سفر شما خاطره معامله اعطای درّ غلطان و گرفتن آب نبات شیرین در مذاکرات هسته ای را زنده کرد، در حالی که امید بود با عنایت به بیانات اخیر رهبری انقلاب شما فراموش نمی کردید که در برابر چه موجود شیطان صفتی نرمش می کنید."

اشاره آقای رسایی، به توصیف انتقاد آمیز علی لاریجانی در زمان جایگزینی وی به جای حسن روحانی در مقام دبیری شورای عالی امنیت ملی است که مذاکرات هسته ای آقای روحانی در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی را مبادله "آب نبات با در غلطان" نامیده بود.

این نماینده تهران افزوده است: "آقای روحانی بدون تعارف شما بازی برد- باخت این سفر به نفع ایران اسلامی را در لحظه آخر به بازی برد -برد برای دو طرف تبدیل کردید."

او در عین حال اظهار داشته که "کلیت مواضع" حسن روحانی در جریان سفر نیویورک، با صرف نظر کردن از "برخی از مواضع حاشیه ای یا لکنت زبان های وی در پاسخ های ارائه شده" بازتاب دهنده "مواضع حق طلبانه نظام جمهوری اسلامی و از جنس نرمش قهرمانانه است".

سایت رجانیوز وابسته به جبهه پایداری، با انعکاس برجسته صحبت های حمید رسایی، کاریکاتوری را نیز در تمسخر سخنان حسن روحانی در مورد پی‌گیری یک بازی "برد - برد" با غرب بر سر پرونده هسته ای و نیز به کار گیری عبارت "روز خوبی داشته باشید" به انگلیسی - که گفته می شود آقای روحانی در پایان مکالمه با باراک اوباما بر زبان رانده - منتشر کرده است. جبهه پایداری در انتخابات ریاست جمهوری اخیر از سعید جلیلی مذاکره کننده هسته ای سابق ایران حمایت کرده بود.

در یک واکنش دیگر، "انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل" با صدور بیانیه‌ای از "دیپلماسی فعال" آقای روحانی تجلیل کرده و در عین حال دیدار وزرای امور خارجه ایران و آمریکا در نشست ۵+۱ و تماس تلفنی روسای جمهور ایران و آمریکا را مورد انتقاد قرار داده است.

در بخشی از بیانیه این دانشجویان، با اشاره به اظهارات چندی پیش رهبر جمهوری اسلامی در مورد مجاز بودن " نرمش قهرمانه" در عرصه دیپلماسی آمده است: "انعطاف و نرمش قهرمانانه هیچ گاه به معنی عدول از اصول و آرمان‌ها نیست."

"آیه قرآن نازل نشده مرگ بر آمریکا بگوییم"

مجموعه واکنش های فوق در شرایطی صورت گرفته که محمدتقی رهبر امام جمعه اصفهان، با حمایت از تنش زدایی دولت حسن روحانی یا ایالات متحده گفته است: "باید با لبخند‌های سیاسی این مشکلات را حل کرد تا... آمریکا نیز تحریم‌هایش را علیه مردم ایران کم کند."

وی افزوده: "آیه قران نازل نشده است که شعار مرگ بر آمریکا را همیشه سر دهیم و همان‌طور که در آن روز‌ها با روس‌ها برخورد کردیم و دیگر شعار ندادیم با آمریکا نیز‌‌‌ همان طور برخورد می‌کنیم."

ظاهرا اشاره اقای رهبر، به قطع شعار "مرگ بر شوری" پس از سفر اکبر هاشمی رفسنجانی به شوروی در زمان ریاست جمهوری وی است که به عادی سازی روابط میان دو کشور انجامید.

این سفر پس از سال ها سردی روابط دوجانبه صورت گرفت که علت آن، اشغال افغانستان توسط شوروی و کمک های مسکو به حکومت صدام حسین در زمان جنگ با ایران بود.