عبدالله نوری 'حزب تاسیس می‌کند'

Image caption آقای نوری از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران استقبال کرده است

روزنامه آرمان چاپ تهران خبر داده است که عبدالله نوری قصد دارد حزبی تازه تاسیس کند و دلیل آن را تلاش برای انسجام دوباره اصلاح طلبان با محوریت عبدالله نوری دانسته است.

مطهره شفیعی، نویسنده آرمان در این مورد نوشته است که آقای نوری در سال‌های اخیر بیشتر ساکت بوده، اما قرار است "در قالب حزب به راهنمایی فعالان سیاسی جوان یا کم سابقه" بپردازد.

به نوشته آرمان، از جمله دلایلی که عبدالله نوری به تشکیل حزب تمایل پیدا کرده این است که "عقیده دارد نباید جبهه اصلاح‌طلبان به چند بخش تقسیم شود" و "به قدرت نیروهای اجتماعی بیش از قدرت نیروهای سیاسی معتقد است."

به عقیده نویسنده آرمان، آقای نوری از گذشته درسهایی گرفته و اخیرا گفته است "در حال حاضر و پس از پیروزی کاندیدای مورد حمایت اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری، چنانچه اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس سال ۹۰ شرکت کرده بودند و همانند انتخابات ریاست‌جمهوری عمل می‌کردند، می‌توان حدس زد مجلسی با ترکیبی متفاوت با آنچه الآن وجود دارد شکل می‌گرفت و طبعا تعامل و همکاری دولت جدید با مجلس راحت‌تر و همدلانه‌تر و چه بسا در ترکیب کابینه هم تاثیرگذار بود."

عبدالله نوری از ابتدای انقلاب در سمتهای عالی حضور داشته است. او نماینده آیت الله خمینی در سپاه بود و در صدا و سیما و وزارت خارجه مدیر و معاون بود.

آقای نوری در دولت هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی وزیر کشور بود و سه دوره بعنوان نماینده مجلس و یک دوره بعنوان عضو شورای شهر تهران انتخاب شد.

او در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی مدیر مسئول روزنامه خرداد بود که این روزنامه پس از حدود یک سال توقیف شد و دادگاه ویژه روحانیت آقای نوری را به ۵ سال زندان محکوم کرد.

او پس از تحمل سه سال زندان آزاد شد.

مطالب مرتبط