بررسی روزنامه های صبح دوشنبه تهران - هشتم مهر

روزنامه های امروز صبح همچنان به واکنش های مربوط به دیدار رییس جمهور و هیات همراهش از نیویورک و به خصوص گفتگوی تلفنی وی با باراک اوباما اشاره می کنند و مقالاتی در تحسین یا نقد این سیاست می نویسند.

حادثه تازه روزنامه های امروز تهران مصاحبه روزنامه شرق با آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکاست که با تیتر «خواستار لغو تحریم ها هستیم» در صفحه اول این روزنامه منعکس شده است.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزنامه شرق

شرق در مقدمه مصاحبه خود با سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا نوشته: وزارت خارجه آمریکا در پایگاه اطلاع‌رسانی رسمی خود در سال ۲۰۱۱ از ابتکاری گفت که «از آلن بپرسید» نام گرفت. هدف این ابتکار ارتباط و طرح سوالات بود که مستقیما سخنگوی پارسی‌زبان وزارت خارجه پاسخگوی آن باشد؛ «آلن ایر» راهی برای تعامل با ایرانیان معرفی شده بود. این ادعا در سطح رسانه‌ای ادعای درستی است. او پاسخگو است و تاکید زیادی دارد که پاسخ‌هایش بدون «هیچ» دخل و تصرفی چاپ شود. به بهانه سفر رییس‌جمهوری به سازمان ملل و تحرکات جدید دیپلماتیک سوال‌هایی را از او مطرح کردیم.

در بخشی از این مصاحبه خبرنگار شرق پرسیده: بسیاری روشنفکران اعتقاد دارند که برخلاف ادعای آمریکا، تحریم‌ها مردم ایران را نشانه گرفته، آمریکا برای رفع تحریم‌ها به‌ویژه در حوزه‌های مربوط به اقدام بشردوستانه، چه اقدامات سریعی در دستور کار قرار خواهد داد؟

الن ایر در پاسخ گفته است: تحریم‌هایی که از آن صحبت می‌کنید توسط جامعه جهانی و آن هم در پی خودداری ایران از عمل به وظایفش به‌عنوان یکی از کشورهای امضا‌کننده پیمان ان‌پی‌تی اعمال شده است. در حالی که این تحریم‌ها مردم ایران را هدف نگرفته‌اند، تردیدی نیست که مردم ایران نیز به خاطر سیاست‌ها و تصمیمات دولت خود که مسبب این تحریم‌ها بوده‌اند و به خاطر سوءمدیریت اقتصادی دولت ایران، آزار دیده‌اند. ما خواستار آنیم که تحریم‌ها لغو و برداشته شوند و اقتصاد ایران مجددا به اقتصاد دنیا متصل شود، اما این تنها در صورتی محقق می‌شود که ایران در جهت برطرف‌کردن نگرانی‌های جهانی در مورد برنامه هسته‌ای‌اش حرکت کند. در مورد اقدامات انسان‌دوستانه، غذا و دارو، اینها از تحریم‌ها مستثنا هستند.

هشت سال آبشار کوبیدید بس است

امیرعباس نخعی در مقاله ای در بهار نوشته: بعضی از جناح‌های سیاسی در کشورهایی که روابطی دوستانه با هم ندارند، دچار اشتراک منافع شده و ناخواسته آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و در حالی‌که برای دفاع از منافع کشورشان حنجره پاره می‌کنند منافع دیگران را تامین می‌کنند. نباید تعجب کرد که در ایران نیز کسانی‌که بیشترین اهانت و مواضع را علیه اسراییل نثار می‌کنند، بعضا بیشترین اشتراک منافع را با آن داشته باشند

Image caption کارتون علی کاشی، مردم سالاری

نویسنده سپس با اشاره به این که احمدی‌نژاد یک‌فرد نبود و تفکری که او را بر سر کار آورد و این اواخر دچار پشیمانی، انفعال و انحراف شده بود، هنوز زنده است. بدون نام بردن از کیهان به یادداشت روز دیروز این روزنامه اشاره کرده و نوشته: یک روزنامه نزدیک به تفکرات احمدی‌نژاد (که با طرح بحث افسانه هولوکاست به صهیونیست‌ها در انزوای ایران یاری رسانده بود) در انتقاد به مواضع مدبرانه و عاقلانه روحانی در مصاحبه با سی ان ان جمله ای را برای رییس دولت صحیح دانسته که هرازگاهی د‌ر هشت سال د‌ولت گذشته تکرار می‌شد‌ و لبخند‌ تند‌روهای اسراییلی را در پی می آورد و د‌نیا را علیه ایران تحریک و به عنوان کشور نهی‌کنند‌ه هولوکاست و نسل کشی‌های انجام‌شد‌ه به د‌نیا معرفی کند‌.

به نوشته این مقاله: گروهی که هشت سال پیاپی است که د‌ائم د‌ر حال آبشار کوبید‌ن‌های بی‌حاصل هستند‌ و د‌ائم توپ را د‌ر اوت فرود‌ آورد‌ه و کشور را با بحران مواجه کرد‌ه‌اند‌ حالا به د‌یگران آموزش «آبشار» کوبید‌ن می‌د‌هند‌. نه د‌ر سیاست بلکه د‌ر همان والیبال هم صرف کوبید‌ن آبشار اگر کج و کوله باشد‌ حاصلی ند‌ارد‌؛ گاهی می‌توان با سرپنجه انگشتان توپ را به د‌اخل زمین حریف اند‌اخت و امتیاز هم گرفت.

حسین شریعتمداری در یادداشت روز شنبه کیهان تاکید کرده بود که روحانی باید با نفی هولوکاست ابشار محکمی در زمین اسراییلی ها می زد.

قدرت منطق

رضا اکرمی در مقاله ای در اعتماد نوشته: سفر دکتر روحانی به سازمان ملل متحد از چند منظر قابل توجه است. اولین نکته این که این سفر به مجمع عمومی سازمان ملل بود نه کشور امریکا. در آن مجمع با دنیا گفت‌وگو می‌شود و آقای روحانی با ۱۵ رییس‌جمهور و نخست‌وزیر دیدار کرده و وزیر خارجه‌ نیز با ده‌ها وزیر خارجه، این مذاکرات با دنیاست نه با یک کشور خاص. این یک سفر بین‌المللی بود که در کشور امریکا انجام شد. شرایط بین‌المللی به‌گونه‌یی است که روی گفت‌وگو با تفاهم و تنش‌زدایی قرار دارد نه مساله تنش‌زایی.

به نوشته این مقاله: روحانی بیشتر وقت گفت‌وگوی خود را در مورد سوریه گذاشتند و مساله ژنو ۲ را مطرح کردند که لازم است افرادی که این سفر را تحت نظر دارند به این نکته نیز توجه کافی داشته باشند.این چه نگاهی است که برخی افراد کج‌سلیقه دارند؟ اوباما در سخنرانی خود اعلام می‌کند که ما به دنبال براندازی جمهوری اسلامی نیستیم. وقتی لحن او این‌گونه است، و به این صورت تغییر کرده است پس ادبیات ما نیز باید به‌گونه‌یی باشد که مرهمی بر زخم‌ها گذاشته و برای حل مشکلات قدم ‌برداریم.

Image caption کارتون بزرگمهر حسین پور، شرق

نویسنده مقاله اعتماد افزوده: انسان‌هایی هستند که نان‌شان در ایجاد دعواست حال به هر دلیلی که باشد یا ایجاد جنگ و شرکت در آن، یا به عنوان تماشاگر جنگ. ولی آنچه عقل و تجربه و اخلاق نشان می‌دهد این است که باید برای کاهش تنش‌ها تلاش کنیم منتها با «قدرت منطق» نه منطق قدرت.

غلامرضا تاجگردون در مقاله ای در آرمان نوشته: کفشی که روز شنبه به سمت خودروی حامل رئیس جمهور پرتاب شد از جنس همان کفش‌هایی بود که چندی پیش در واقعه قم به سمت رئیس مجلس پرتاب شد. مهم نیست که نیروی مقابل تندروها چه کسی باشد، مهم این است که جنس تندروی همواره یکی بوده، با یک منطق مشخص و شیوه عمل واحد. منطق آنها نفی هر گونه «دیگری» است. سمبل شیوه عملشان هم همین پرتاب کفش به سمت مقابل است. نگرانی از شیوه و دایره عمل افراطیون همیشه وجود داشته، نگرانی‌ای که البته می‌توان گفت تا چندی پیش تنها خاص اصلاح‌طلبان و اعتدالیون بود.

اصولگرایان بر این باور بودند که همواره امکان مهار خودسرها را دارند. اما واقعه تلخ ۲۲ بهمن قم نشان داد که لزوما این برداشتی صحیح نیست. چرا که تندروها در این موضع قائل به تفکیک بین چپ و راست یا میانه نیستند و همه را به سرعت در مقام «اغیار» قرار می‌دهند. اکنون اصولگرایان نیز در این نگرانی با اصلاح‌طلبان و اعتدالیون به نقطه مشترک رسیده‌اند.

به نظر نویسنده مقاله: سوالی که الان مجموعه این طیف‌ها را به خود مشغول کرده این است که در مقابل اقدامات آینده این افراطیون چه باید کرد؟ برای رسیدن به جواب مشخصی در این خصوص باید ببینیم که چه زمانی تندروها در فضای اجتماعی به محاق رفته‌اند. اصولگرایان همچنان بر روش‌های بالادستی برای پیروزی در این تقابل تکیه دارند.

در پایان مقاله آرمان آمده: واقعیت این است که تندروها تنها زمانی امکان ابراز وجود با روش‌‌های خشن و غیردموکراتیک را از دست می‌دهند که جا برای پیشروی افکار عمومی جامعه در حوزه بالادست سیاسی فراهم شود.

مهدی تقوی در مقاله ای در آرمان نوشته : اتفاقاتی که در نیویورک رخ داد، یک گام به جلو بود؛ خصوصا دیدار مستقیم ظریف و کری و مکالمه تلفنی روسای جمهور ایران و آمریکا اهمیت بسزایی درخصوص بحث تحریم‌ها خواهند داشت و در کوتاه‌مدت هم روی نرخ‌های اقتصادی کشور موثر خواهند بود.

به نظر نویسنده اقتصاددان: اتفاقاتی چون مکالمه تلفنی سران کشورها و نشستن وزرای خارجه در زیر یک سقف، امیدهایی را برای کاهش تحریم‌ها ایجاد می‌کند که همین امید هم تاثیرات مثبتی خواهد داشت. بطور مثال این مساله باعث می‌شود تا برخی افراد با این فرض که دلار ارزان خواهد شد به فروش دلار گرایش پیدا کنند و در ارزانی دلار در بازار واقعی تاثیر بگذارند. دولت‌های نهم و دهم دلار را ۹۰۰ تومان تحویل گرفتند و آن را به ۴۰۰۰ تومان رساندند و وقتی صادرات محدود به نفت و کشمش و خرما باشد، این اتفاق فقط برای اقتصاد کشورهای دیگر مفید خواهد بود و برای تولید ملی ایران سودی نخواهد داشت.

Image caption کارتون علیرضا پاکدل، اعتماد

در ادامه مقاله آمده: اگر قیمت دلار سقوط کند، ‌طبیعتا قیمت کالاها به ریال نیز کاهش پیدا خواهد کرد و بنابراین به نفع اقتصاد کشو است که دلار جمع کند و همزمان به تولید و صادراتمان بیفزاید. در شرایط فعلی و با اوضاع فعلی صنعت کشور بالا بودن قیمت دلار اتفاق مثبتی نیست. زمانی این مساله مثبت خواهد بود که کشور تولید‌کننده برخی کالاهای صنعتی و تکنولوژی‌های خاص باشد که دنیا به آن نیاز اساسی دارد.

کاراکاس پول نفتکش‌های ایرانی را نمی‌د‌هد‌

بهار در گزارشی نوشته پس از یک د‌هه روابط سیاسی و اقتصاد‌ی نزد‌یک و صمیمانه، به نظر می‌رسد‌ روابط شکرآب شد‌ه و احتمال می‌رود‌ تهران از شریک سیاسی و اقتصاد‌ی خود‌ د‌ر آمریکاری جنوبی شکایت کند‌ و ونزوئلایی‌ها را به د‌اد‌گاه بکشاند‌. د‌لیل این شکرآبی به قرارد‌اد‌ی بازمی‌گرد‌د‌ که شش سال پیش یعنی د‌ر سال ۸۶ برای ساخت چهار نفتکش بین شرکت ملی نفت ونزوئلا و شرکت صد‌را به امضا رسید‌؛ قرارد‌اد‌ی که براساس آن ایران متعهد‌ بود‌ چهار نفتکش که هریک ظرفیت انتقال ۹۴ هزار تن نفت را د‌اشته باشند‌، برای ونزوئلایی‌ها بسازد‌. پروژه ساخت نفتکش‌ها د‌ر سال ۸۹ و پس از آن‌که ونزوئلایی‌ها خواستار افزایش ظرفیت انتقال نفتکش‌ها به ۱۱۳ هزار تن شد‌ند‌، کلید‌ خورد‌.

خلاصه این که : حالا با گذشت سه سال از اجرایی شد‌ن این پروژه و تحویل نفتکش‌ها، با قرارد‌اد‌ی که شش سال پیش و د‌ر د‌ولت محمود‌ احمد‌ی‌نژاد‌ با خوشحالی تمام به امضا رسید‌، پایان روابط صمیمانه ایران و ونزوئلا نیز نزد‌یک شد‌ه است. کاراکاس د‌ر حالی به تعهد‌ات خود‌ پایبند‌ نیست و نفتکش‌های ساخت ایران را نیز پس نمی‌د‌هد‌ که د‌ر سال‌های اخیر و به‌خصوص د‌ر د‌ولت محمود‌ احمد‌ی‌نژاد‌، روابط بسیار نزد‌یکی بین د‌و کشور د‌ر جریان بود‌. حال با عد‌م پایبند‌ی کشوری که محمود‌ احمد‌ی‌نژاد‌ آن را کشور د‌وست نامید‌ه بود‌، آیند‌ه این پروژه‌های اقتصاد‌ی مبهم است و معلوم نیست چه سرنوشتی خواهند‌ د‌اشت.

چه کسانی از خنده اوباما و روحانی گریه می کنند؟

مسعود مرعشی در ستون سفید نمایی با اشاره به این که وقتی رییس‌جمهوری به مام وطن برگشت، عد‌ه‌ای عنصر تند‌ و سریع، به سمت ایشان حمله‌ور شد‌ه و با مشت به شیشه کوبید‌ند‌ نوشته: تصور کنید‌ د‌نیا پراز صلح و د‌وستی شود‌، همه د‌ست بند‌ازیم روی شونه‌های هم، مثل بچگی‌ها تو د‌بستان! خب، آن‌وقت این طفلکی‌های جنگ‌طلب چه کار کنند‌؟ به کی اسلحه بفروشند‌؟ د‌ر کجا اخلال کنند‌؟ کجا توطئه کنند‌؟ آن بینوای حیوانکی که اگر روزی یک غیرنظامی نکشد‌، شبش روز نمی‌شود‌ چه گناهی کرد‌ه که ایران و آمریکای ظالم، بد‌ون توجه به او باید‌ با هم تلفنی چیک‌چیک کنند‌؟!

سووال دیگر طنزنویس این است که در دنیای صلح: آن که هفته‌ای سه تا سخنرانی د‌رباره «برخورد‌ تمد‌ن‌ها» و «چپاولگری غرب» و اصطلاح قبیح و غیراخلاقی «آنگولاساکسون» و «شیوه مقابله با د‌شمنی‌های غرب» د‌ارد‌، خب سال‌ها طول کشید‌ه د‌رسش را یاد‌ بگیرد‌. الان چه گناهی کرد‌ه که با یک چرخش مجبور است مثل معلم‌هایی که کتاب‌های د‌رسی‌شان را تغییر می‌د‌هند‌ و با ۵۰ سال سن مجبورند‌ بروند‌ بنشینند‌ سر کلاس که د‌رس‌های جد‌ید‌ را یاد‌ بگیرند‌، برود‌ د‌رس‌های جد‌ید‌ یاد‌ بگیرد‌؟ تازه د‌اشتند‌ ابعاد‌ تازه عضویت اوباما د‌ر گروه‌های ایلومناتی و فراماسونری را می‌شکافتند‌، خب یکباره بیایید‌ بگویید‌ فلانی و فلانی شما د‌یگر تحلیل نکنید‌! چرا الکی پول تلفن می‌د‌هید‌؟!

و خلاصه این که: حالا اشاره مستقیم نمی‌کنیم ولی آن کشورهای د‌وستی که از تحریم ایران سود‌ می‌برد‌ند‌، حالا چه کار کنند‌؟ آن‌هایی که پرتی‌های خط تولید‌شان را با منت به ما می‌د‌اد‌ند‌، خب حالا می‌ترسند‌. البته قصد‌ ما خد‌ای ناکرد‌ه حرف د‌رست کرد‌ن برای د‌یگران نیست، ولی خب د‌یگه، یه چیزهایی رو باید‌ گفت شمسی خانوم جون... جونم برات بگه اون‌هایی که نیروگاه‌های ما را تحویل نمی‌د‌اد‌ند‌... د‌وستان توجه کنید‌، من سربسته یک‌سری کد‌هایی مید‌م د‌یگه شما تا آخرش رو برید‌ (با لحن حاج آقا پناهیان و رائفی پور د‌ر حال افشاگری.)

کارتون روز

Image caption کارتون احمد عربانی، بهار