هشدار نتانیاهو در مورد نرمش غرب در مقابل ایران

نتانیاهو حق نشر عکس Reuters
Image caption بنیامین نتانیاهو گفت که تصمیم‌گیرنده اصلی در ایران رهبر این کشور است و روسای جمهور به او خدمت می کنند

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بخش عمده سخنرانی خود را در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به ایران و برنامه اتمی این کشور اختصاص داد و به کشورهای غربی هشدار داد که به ایران اعتماد نکنند و در مقابل دولت جدید ایران نرمش نشان ندهند.

آقای نتانیاهو امروز سه شنبه ۹ مهر (اول اکتبر) در نشست مجمع عمومی سازمان ملل ابتدا به دوستی تاریخی یهودیان و ایرانی ها اشاره کرد، اما بلافاصله گفت که از زمان انقلاب اسلامی در ایران، این کشور با یهودیان دشمنی کرده است. او بخش عمده سخنرانی خود را به موضوع برنامه اتمی ایران اختصاص داد.

او گفت که تصمیم‌گیرنده اصلی در ایران رهبر این کشور است و روسای جمهور به او خدمت می کنند.

نخست وزیر اسرائیل حسن روحانی، رئیس جمهور ایران را متهم کرد که در دوره ای که دبیر شورای امنیت ملی ایران بوده است، از حملاتی آگاهی داشته که به گفته او در سراسر جهان توسط ایران صورت گرفت و یهودیان و غربی ها را به کشتن داد.

آقای نتانیاهو حکومت ایران را به سرکوب و اعدام مخالفان خود و همچنین بر هم زدن آرامش سایر کشورها متهم کرد.

او گفت که نمی توان به گفته های مسالمت جویانه آقای روحانی و دولت او اعتماد کرد زیرا واقعیت چیز دیگری است.

نخست وزیر اسرائیل با اشاره به سخنان آقای روحانی که ایران "هرگز در پی ساخت سلاح اتمی نبوده است"، گفت که ایران دست کم دو بار پنهانی مشغول ساخت تأسیسات هسته ای بود که دستش رو شد و پرسید اگر هدف برنامه ایران صلح آمیز است، چرا پنهانکاری کرده است.

او تلاش ایران برای ساخت موشک های دوربرد را نشانه دیگری دانست بر اینکه به گفته او ایران در حال تولید سلاح اتمی است.

آقای نتانیاهو گفت که سال گذشته در جریان سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل خط قرمزی برای برنامه اتمی ایران تعیین کرد که مقامات این کشور به دقت مواظب بوده اند که از این خط عبور نکنند، اما می خواهند توانایی عبور از آن را داشته باشند.

نخست وزیر اسرائیل گفت که تهدید نظامی و تحریم های سرسختانه که به رهبری آمریکا علیه ایران اعمال شده در حال نتیجه دادن است.

او گفت که دولت آقای روحانی می خواهد تحریم ها را لغو کند، اما نمی خواهد برنامه اتمی خود را متوقف کند.

آقای نتانیاهو گفت که ایران می خواهد مواد و تأسیسات هسته ای کافی داشته باشد که هر وقت اراده کرد بتواند سلاح اتمی تولید کند.

او با اشاره به گفته ها و نوشته های حسن روحانی در کتاب خاطراتش، گفت که او قصد دارد مانند وقتی که به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی با کشورهای اروپایی مذاکره می کرد، برای پیش بردن برنامه اتمی ایران زمان بخرد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نخست وزیر اسرائیل سال گذشته در سازمان ملل مدعی شده بود "ایران به دستیابی به اورانیوم غنی شده لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک است و می‌تواند تا بهار و یا تابستان سال آینده به اورانیوم غنی شده با درصد بالا برای تولید بمب اتم دسترسی پیدا کند"

نخست وزیر اسرائیل برنامه هسته ای ایران را با کره شمالی مقایسه کرد و گفت ایران نیز مثل کره شمالی برنامه هسته‌ای‌اش را صلح آمیز می خواند.

او سپس بخشهایی از مقاله نیویرک تایمز درباره برنامه هسته ای کره شمالی را خواند که با این عبارت تمام می شد که دیپلماسی در پیشگیری از برنامه هسته ای کره شمالی شکست خورد.

نخست وزیر اسرائیل گفت که هسته ای شدن ایران مسابقه تسلیحاتی خطرناکی را در منطقه راه خواهد انداخت که نتیجه آن تنها یک کشور دیگر با سلاح اتمی نخواهد بود، بلکه پانزده کشور دیگر به سلاح هسته ای مسلح خواهند شد.

آقای نتانیاهو گفت که ایران باید دست از غنی سازی اورانیوم بردارد، ذخایر اورانیوم غنی شده خود را به خارج بفرستد، تأسیسات زیرزمینی خود را از میان ببرد و پروژه آب سنگین اراک را متوقف کند. تنها در این صورت می توان مطمئن بود که ایران هرگز به سلاح اتمی دست نخواهد یافت.

او از کشورهای غربی خواست که در طول مذاکره با ایران تحریم ها را تشدید کنند و هیچ تحریمی را در ازای امتیازهای به گفته او کم اهمیت لغو نکنند.

نخست وزیر اسرائیل گفت که مذاکره با ایران وقتی موفق خواهد بود که فشار بر این کشور افزایش یابد.

او تأکید کرد که اسرائیل هرگز به مسلح شدن کشوری راضی نخواهد شد که دائم ما را به نابودی تهدید می کند. او هشدار داد که حتی اگر لازم باشد، اسرائیل به تنهایی به مقابله با برنامه اتمی ایران خواهد پرداخت.

صلح با فلسطینیان

آقای نتانیاهو در بخش دوم سخنان خود به موضوع صلح با اعراب پرداخت.

او گفت که آماده مصالحه ای تاریخی با فلسطینیان است، اما طرف فلسطینی باید موجودیت و لزوم امنیت اسرائیل را به رسمیت بشناسد و امتیازهای دردناکی را که برای رسیدن به صلح لازم است، به اسرائیل بدهد.

آقای نتانیاهو گفت که در آن صورت او هم به عنوان نخست وزیر اسرائیل آمادگی دارد که امتیازهای لازم را به آنها بدهد.

نخست وزیر اسرائیل گفت که یهودیان به اسرائیل رفته اند و کشور خود را ساخته اند تا دیگران نشود به آنها ظلم کرد.

او سخنان خود را با قرائت ذکری به زبان عبری به پایان رساند.

پاسخ ایران

محمد خزائی، نماینده ایران در سازمان ملل پس از سخنرانی آقای نتانیاهو به بخشی از اظهارات او پاسخ داد.

او گفت که ایران عضو معاهده منع گسترش سلاح اتمی است و در منطقه خاور میانه تنها اسرائیل است که عضو این معاهده نیست.

آقای خزائی گفت که اسرائیل باید به عضویت این معاهده در آید و سلاح های اتمی خود را نابود کند.

نماینده ایران بار دیگر تأکید کرد که ایران آمادگی دارد که نگرانی های جامعه جهانی در مورد برنامه هسته ای خود را برطرف کند.