ظریف: اوباما باید ثبات قدم داشته باشد

حق نشر عکس AP
Image caption آقای ظریف معتقد است ۱+۵ باید مواضع خود را به تناسب رویکرد تازه ایران تغییر دهد

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اظهارات باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا بعد از دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را "بی‌احترامی به ملت ایران" دانست و از رئیس جمهور آمریکا خواست ثبات قدم داشته باشد.

آقای اوباما دیروز دوشنبه ۸ مهر (۳۰ سپتامبر) بعد از دیدار با آقای نتانیاهو گفته بود که برای مقابله با برنامه اتمی ایران تمام گزینه ها، از جمله گزینه نظامی همچنان مطرح هستند و تأکید کرده بود که ایران به دلیل تحریم ها اکنون برای مذاکره از خود آمادگی نشان می دهد.

او گفت که ترکیبی از تهدید نظامی جدی و تحریم موثر سیاستی است که آمریکا برای حل مسئله هسته ای ایران در پیش گرفته است.

وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این اظهارات در صفحه توئیتر خود نوشت: "پرزیدنت اوباما برای پیشرفت اعتماد متقابل باید ثبات قدم نشان دهد. شل‌کن سفت‌کن، اعتماد را از بین می‌برد و اعتبار آمریکا را خدشه‌دار می‌کند."

او در پیامی دیگر نوشت: "این استنباط پرزیدنت اوباما که ایران به دلیل تهدیدها و تحریم‌های غیرقانونی او مذاکره می‌کند، بی‌احترامی به مردم ایران، قلدرمآبانه و نادرست است."

آقای ظریف همچنین در صفحه فیس بوک خود نوشت که در این توییت ها "با تندترین لحن مؤدبانه حرف ها و جهت گیری اوباما را به شدت نقد کردم."

وزیر خارجه ایران در ادامه این نوشته، تحلیل خود را از تحولات اخیر مطرح کرد و نوشت: "هفته گذشته تنها آغاز یک مسیر دشوار و پر فراز و نشیب بود. نه می بایست در این مسیر از یک تحول مثبت ذوق زده شد و نه می شود با یک مشکل از پیگیری عزتمندانه منافع کشور باز ایستاد."

"نتانیاهو و جناح تندرو آمریکا به شدت نگرانند. منزوی شده اند. ۷۵ درصد مردم آمریکا می خواهند موضوع هسته ای با مذاکره حل شود. این در حالیست که تنها چندماه پیش اکثریت قاطع آمریکاییها تنها راه برای حل موضوع با ایران را راه نظامی می دانستند. معلوم است که جنگ طلبان باید از روحانی بترسند."

آقای ظریف با انتقاد شدید از اسرائیل نوشت که آقای نتانیاهو "سراسیمه برای جلوگیری از هرگونه پیشرفت مذاکرات هسته ای به واشنگتن رفت. امروز هم در نیویورک در سازمان ملل متحد سخنرانی می کند و یک نمایش فریب کارانه دیگر را ارائه خواهد داد."

"تمام هدف نتانیاهو و لابی صهیونیستی این است که مانع پیشرفت مذاکرات شوند" و "مصاحبه یکشنبه وزیر خارجه آمریکا با برنامه ۶۰ دقیقه که در آن گفت ظرف سه ماه می توانیم موضوع هسته ای را حل کنیم، پاسخی به این فشارهاست."

"حرف های اوباما در این میان کاملا غیرقابل قبول بود و هیچ نشانی از نقشی که رئیس جمهور آمریکا باید برای حل موضوع هسته ای در کشورش ایفا نموده، و بجای دنباله روی از تندروها، رهبری کشورش را در این موضوع تاریخی بدست گیرد، نداشت. اما غیرقابل پیش بینی نبود. معلوم بود تلاش دارد نتانیاهو و برخی کشورهای عربی (که متأسفانه آنها هم برای جلوگیری از حل موضوع هسته ای با صهیونیست ها همداستان شده اند) را آرام کند."

آقای ظریف همچنین نوشت: "بسیاری در آمریکا به دنبال بهانه برای فشار به ملت بزرگ ایرانند. می دانیم که جنگ طلبان از حل موضوعات نگرانند." ولی افزود: "اجازه نخواهیم داد که نتانیاهو آینده مذاکرات ما را تعیین کند."

واقع بینی

حق نشر عکس ISNA
Image caption خانم افخم می‌گوید توان ایستادگی آمریکا در برابر تبلیغات اسرائیل ملاک ایران است

امروز (سه شنبه اول اکتبر) مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم در کنفرانس هفتگی خود گفت: "دولت آمریکا در مقابل یک آزمون بزرگ قرار دارد که چه میزان توان ایستادگی و مقاومت در مقابل جنگ‌طلبان را دارد."

خانم افخم اظهار امیدواری کرد که آمریکا "فارغ از جوسازی و در یک فضای واقع‌بینانه و بر اساس اقدامات سنجیده، گامهای دقیق و مبتنی بر تکریم و احترام نسبت به ایران" بردارد.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، "دشمنان و مخالفان و گروه‌های فشار در داخل آمریکا" خواهان این هستند که مذاکرات هسته ای "شکل نگیرد و مانع از احقاق حقوق ملت ایران شوند."

خانم افخم گفت: "امیدواریم در این آزمون دولت آمریکا تاب و توان ایستادگی خود را به ما نشان دهد."

خانم افخم در واکنش به مصاحبه تلویزیونی جان کری وزیر خارجه آمریکا که گفته بود امکان حل مسئله هسته‌ای ایران در کوتاه‌مدت وجود دارد گفت: "گرچه در اولین مرحله ارزیابی مثبتی از تغییر لحن مقامات آمریکایی داریم، آنچه برای ما ملاک ارزیابی است تغییر رویکردها و سیاست‌ها است."

او درباره مذاکرات ایران و ۱+۵ گفت: "قرار است در مذاکرات ژنو چارچوب و چشم انداز مذاکرات ایران و آژانس مشخص شود."

خانم افخم درباره مواضع ایران در این گفتگوها که دو هفته دیگر در ژنو انجام می شود گفت: "در حق غنی‌سازی هیچ‌گونه مذاکره‌ای از نظر ما پذیرفته نیست" و "لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ایران بخش دیگری از خواسته‌های ما است."

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد که مذاکرات ایران و ۱+۵ فقط در "چارچوب بحث هسته‌ای" خواهد بود و موضوع رابطه ایران و آمریکا در آن مطرح نخواهد شد.

به گفته خانم افخم "مطالبات اصولی و مواضع صریح" ایران نسبت به دولت آمریکا هیچ گونه تغییری نکرده چرا که ملاک ایران "تغییر سیاست در رفتار آمریکا است."