صالحی: نیروگاه‌های اتمی جدید احتمالا در سواحل جنوبی ایران ساخته می‌شوند

Image caption آقای صالحی می‌گوید آیت‌الله خامنه‌ای مخالفتی با مذاکره با آمریکا در مورد برنامه هسته‌‌ای ندارد به شرط آنکه آمریکا حسن نیت نشان دهد

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید که مذاکرات با روسیه برای ساخت نیروگاه‌های جدید اتمی در جریان است و این نیروگاه‌‌ها به احتمال زیاد در سواحل جنوبی ایران ساخته می‌شوند.

به گفته آقای صالحی، برای ساخت این نیروگاهها که همراه با آب شیرین‌کن خواهند بود، مکانهایی در سواحل جنوبی و شمالی کشور بررسی شده اند "اما اولویت با سواحل جنوب است" چرا که در سواحل جنوبی نیاز به آب شیرین وجود دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین گفت مذاکراتی با روسیه برای آغاز عملیات اجرایی صورت گرفته که پیشرفت خوبی داشته اما "اینکه چه تعداد نیروگاه در مرحله بعدی ساخته خواهد شد در دست بررسی است."

آقای صالحی با تاکید بر حق ایران برای غنی سازی اورانیوم گفت اینکه ایران داوطلبانه محدودیتی در سطح غنی‌سازی خود ایجاد کند نیاز به مذاکره دارد.

او نسبت به نتیجه بخش بودن مذاکرات هسته‌ای ایران با آمریکا و کشورهای اروپایی ابراز خوش‌بینی کرد.

محمد حسین آصفری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هم امروز سه شنبه ۹ مهر (اول اکتبر) درباره بازدید اعضای این کمیسیون از سایت فردو گفت که غنی سازی اورانیوم بدون هیچ خللی در این سایت ادامه دارد و "قرار نیست این سایت تعطیل شود."

به گفته آقای آصفری، ایران از حق هسته‌ای خود با فشار دیگران کوتاه نخواهد آمد و "غیر ممکن است" فعالیت این سایت متوقف شود.

حسین نقوی حسینی، عضو دیگر این کمیسیون نیز تاکید کرد که هیچ نوع تعلیق، تعطیلی و محدودیت در فعالیتهای هسته‌ای در دستور کار نیست.

آقای نقوی گفت: "اطلاعات مقامات آمریکایی در خصوص فعالیتهای هسته‌ای ایران بسیار محدود است و به عنوان مثال وزیر خارجه آمریکا در حالی خواستار بازدید بازرسان آژانس از سایت هسته‌ای فردو شده است که دوربینهای آژانس در بخشهای مختلف سایت نصب شده و آژانس مستقیما فعالیت‌های سایت را رصد می‌کند."

به گفته آقای نقوی، بیش از ۹۵ درصد قطعات صنایع هسته‌ای در داخل ایران تولید می‌شود و ایران می‌تواند اورانیوم را با هر غلظتی که برای مقاصد صلح‌آمیز نیاز داشته باشد غنی کند.

غنی سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد در سایت فردو یکی از موارد اختلاف ایران با کشورهای ۱+۵ است و پیش از این از ایران خواسته شده این سایت را تعطیل کند.

ادامه فعالیت این سایت یکی از موارد مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ (پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان) است که نشست بعدی آن ۲۳ و ۲۴ مهر در ژنو صورت می‌گیرد.

مطالب مرتبط