انتقاد وزیر دادگستری ایران از قانون ازدواج سرپرست با فرزندخوانده

حق نشر عکس MEHR

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران، امروز سه‌شنبه نهم مهرماه با انتقاد از قانون ازدواج سرپرست با فرزندخوانده گفت: "مگر در کشور چه تعداد فرزندخوانده می‌توانند با سرپرست ازدواج کنند؟ چه نیازی بود که این نکته اشاره صریح شود. می‌توانستیم جزو قوانین عامه آن را مطرح کنیم."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای پورمحمدی در ششمین جلسه شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک همچنین گفت: "باید بر روی لایحه حمایت از کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست اصلاحاتی انجام شود تا تبصره ماده ۲۷ این لایحه برای افکار عمومی مساله‌ساز نشود."

به موجب مصوبه مجلس، ازدواج سرپرست و فرزندخوانده در زمان حضانت و بعد از آن ممنوع است مگر اینکه دادگاه صالح پس از اخذ نظر مشورتی سازمان بهزیستی، این امر را به مصلحت فرزندخوانده تشخیص دهد.

این قانون در سال ۱۳۹۱ -بدون تبصره نظر دادگاه- با این مضمون که "ازدواج در زمان حضانت و بعد از آن بین سرپرست و فرزند خوانده ممنوع است" به شورای نگهبان ارسال شد، اما شورای نگهبان به این قانون ایراد گرفت و مجلس با اضافه کردن این بخش آن را مجددا تصویب کرد و در انتظار رای شورای نگهبان است.

وزیر دادگستری ایران همچنین با اشاره به اینکه اساس فرزندخواندگی این است که ازدواج با فرزندخوانده صورت نگیرد اعلام کرد: "ما پیگیر حل شدن این موضوع در تبصره لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست هستیم."

تصویب این قانون واکنش‌های متعددی به همراه داشت، از جمله مریم مجتهدزاده، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، با انتقاد از این قانون اعلام کرد: "اگر قانونگذاران محترم به مصلحت کودک می‌اندیشند، باید در مورد اعطای این مجوز تجدیدنظر کنند."

مطابق قانون حمایت از کودکان بدون سرپرست مصوب سال ۱۳۵۳ تنها کودکی که فاقد پدر و مادر و جد پدری باشد یا ۳ سال در مراکز بهزیستی نگهداری شده و والدین وی مراجعه نکرده باشند می‌تواند به فرزند‌خواندگی سپرده شود.

اما لایحه اصلاحیه قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست در سال ۱۳۸۸، کودکانی را که والدین آنها صلاحیت نگهداری از فرزند را ندارند یا کودکی که جد پدری یا مادری آنها توانایی، علاقه و امکانات نگهداری از وی را ندارد نیز مشمول فرزند‌خواندگی قرار داده است.