مدت ویزای توریستی مالزی برای ایرانی‌ها 'کاهش یافت'

حق نشر عکس Getty
Image caption مالزی یکی از مقاصد اصلی توریستی برای مسافران ایرانی است

رسانه‌های ایران از کاهش مدت ویزای توریستی شهروندان ایرانی برای ورود به مالزی خبر داده‌اند.

خبرگزاری ایسنا از مالزی گزارش داده است که از روز سه شنبه، اول اکتبر (۹ مهر) ایرانیانی که به مالزی سفر می‌کنند، به جای ویزای توریستی ۹۰ روزه در هنگام ورود، ویزای ۱۴ روزه دریافت می‌کنند.

این خبرگزاری، اقدام دولت مالزی را "ناگهانی" خوانده و نوشته است که این تصمیم مشکلات زیادی را برای مسافران مالزی به وجود آورده است.

حدود دو ماه پیش رسانه‌های مالزی به نقل از احمد زاهد حمیدی، وزیر کشور مالزی از تصمیم دولت برای کاهش مدت ویزای توریستی برای کشورهایی خبر داده بود که "شهروندانشان از مالزی به عنوان گذرگاهی برای ورود غیر قانونی به استرالیا استفاده می‌کنند."

آقای حمیدی نامی از این کشورها نبرده بود، اما گفته بود که این تصمیم به درخواست دولت استرالیا گرفته شده است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از مرتضی جاویدان، کنسول ایران در کوالالامپور گزارش داده که وزارت خارجه مالزی هنوز به طور رسمی این خبر را اعلام نکرده است.

آقای جاویدان با اشاره به این که کنسولگری ایران در مالزی از این خبر اطلاعی نداشته و از طریق مسافران مطلع شده است، گفت: "ما پیگیر این موضوع و جزییات آن هستیم و می‌خواهیم بدانیم که چرا اصلا به ما در این خصوص خبر نداده‌اند."

پیش از این شهروندان ایرانی برای سفرهای کوتاه‌تر از سه ماه به مالزی نیازی به دریافت ویزا از سفارت این کشور در ایران نداشتند و در هنگام ورود به مالزی اجازه اقامت ۹۰ روزه دریافت می‌کردند.

تغییرات تازه هنوز در سایت رسمی اداره مهاجرت مالزی منعکس نشده و ایران هم‌چنان در فهرست کشورهایی است که شهروندان آن برای اقامت کمتر از سه ماه نیازی به دریافت ویزا ندارند.

پیش از این دولت اندونزی هم به درخواست استرالیا صدور ویزا برای شهروندان ایرانی در فرودگاه‌های اندونزی را متوقف کرده بود.

سفیر اندونزی در آن زمان در گفت‌وگویی درباره دلیل این اقدام گفت: "تعدادی از ایرانیان که به قصد پناهندگی به استرالیا از طریق اندونزی وارد این کشور می شوند، پول کافی ندارند و برای کسب پول لازم جهت تامین هزینه سفر قاچاق به استرالیا، توسط "افراد سودجو و فاسد" به کار گرفته می‌شوند."

شمار ایرانیان ساکن مالزی حدود ۷۰ هزار نفر تخمین زده می شود. بین ۱۰ تا ۱۴ هزار نفر از این عده در حال تحصیل در مراکز آموزش عالی این کشورند و تعدادی نیز به تدریس در دانشگاه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و تجاری مشغول هستند.