مکالمه توییتری رئیس جمهور ایران و رئیس توییتر

<blockquote class="twitter-tweet"><p>Evening, <a href="https://twitter.com/jack">@Jack</a>. As I told <a href="https://twitter.com/camanpour">@camanpour</a>, my efforts geared 2 ensure my ppl&#39;ll comfortably b able 2 access all info globally as is their <a href="https://twitter.com/search?q=%23right&amp;src=hash">#right</a>.</p>&mdash; Hassan Rouhani (@HassanRouhani) <a href="https://twitter.com/HassanRouhani/statuses/385138174822850560">October 1, 2013</a></blockquote> <script async src="//platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

جک دورسی رئیس و یکی از بنیانگذاران شبکه اجتماعی توییتر در یکی از توییت‌های اخیر خود حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران را خطاب قرار داده و نوشته است: "عصر به خیر رئیس جمهور، آیا شهروندان ایران می‌توانند توییت‌های شما را بخوانند؟"

به نظر می‌آید اشاره آقای دورسی به فیلتر بودن سایت توییتر و شبکه‌های اجتماعی در ایران باشد.

توییتر منسوب به آقای روحانی در پاسخ به آقای دورسی بدون آن که مستقیما سوال او را جواب دهد، نوشته است: "عصر به خیر جک، همان طور که به کریستین امانپور هم گفتم تلاش می‌کنم تا مردم کشورم بتوانند به راحتی به تمام اطلاعات جهانی دسترسی داشته باشند، چون این حق آنهاست."

خانم امانپور، خبرنگار سی‌ان‌ان که در سفر آقای روحانی به نیویورک با اوگفت وگو کرد، هم در این مکالمه توییتری شرکت کرده و درباره بخشی از گفت‌وگو که آقای روحانی به آن اشاره کرده توضیح داده است.

در آن بخش آقای روحانی پاسخ مشابهی درباره تلاش‌هایش در جهت تسهیل دسترسی کاربران ایرانی به اطلاعات در سطح جهانی داده و گفته قصد دارد طی چند ماه آینده این تلاش‌ها را عملی کند.

پاسخ آقای روحانی به جک دورسی تا کنون بیش از ۱۵۰۰ بار بازتوییت شده است.

آقای دورسی هم از پاسخ آقای روحانی تشکر کرده و نوشته: "اگر کمکی برای محقق کردن این موضوع از دست ما برمی‌آید، لطفا اطلاع دهید."

رییس توییتر پیش از این هم ورود رئیس جمهوری ایران را به این شبکه اجتماعی خوش‌آمد گفته و آن را الهام‌بخش خوانده بود.

توییتر، کدام توییتر؟

حق نشر عکس a
Image caption اصالت حساب توییتری منسوب به آقای روحانی رسما تایید نشده است

اصالت توییتر منسوب به آقای روحانی رسما تایید نشده است، اما با توجه به اخبار و تصاویری که به ویژه در سفر او به سازمان ملل متحد از طریق این حساب توییتری منتشر شد، به نظر می‌آید گردانندگان آن دسترسی بدون واسطه به آقای روحانی داشته باشند.

برای نمونه بعد از ورود رئیس جمهوری ایران به نیویورک تصویری در توییترِ منسوب به او منتشر شد که او را در داخل خودرویی در کنار محمد خزاعی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد نشان می‌داد. این تصویر اختصاصا در توییتر منسوب به آقای روحانی منتشر شد.

این حساب توییتری همچنین از اولین منابع انتشار خبر تماس تلفنی روسای جمهور ایران و آمریکا بود.

بعد از این تماس هم مجموعه‌ای از مکالمات توییتری صورت گرفت که در رسانه‌ها "دیپلماسی توییتری" نام گرفت.

توییتر منسوب به آقای روحانی حدود یک ماه پیش به دلیل تبریک سال نو یهودی بیش از پیش مورد توجه جهانی قرار گرفت و در داخل ایران هم جنجالی شد.

هر چند یکی از مشاوران رئیس جمهوری ایران در واکنش به این جنجال‌ها گفت که او حساب توییتری ندارد و "طرفداران آقای روحانی و علاقمندان ایشان که در فضای مجازی فعال بودند، صفحاتی را با اسامی نزدیک به آقای روحانی راه‌اندازی کرده و با آن نام فعالیت می کردند."

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم از جمله مقام‌های دولت جدید ایران است که هم در توییتر و هم در فیسبوک فعال است.

با وجود فیلتر بودن شبکه‌های اجتماعی در ایران، مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی از جمله رهبر ایران در این سایت ها فعال هستند.