صادق لاریجانی: آزادی زندانیان ربطی به انتخابات ندارد

صادق لاریجانی حق نشر عکس Fars
Image caption آقای لاریجانی هشدار داد که قوه قضائیه به معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ اجازه تحرک نخواهد داد

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران با بی ارتباط دانستن آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی با نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری گفت: "رأی مردم برای عوض شدن فضای عمومی کشور در نتیجه برخی بی‌تدبیری‌ها و بد‌اخلاقی‌های دولت گذشته و افراطی‌گری‌های آن دوره بود."

آقای لاریجانی چهارشنبه ۱۰ مهر (۲ اکتبر) در سخنانی در جمع مسئولان قضایی ایران افزود: "مردم برای عوض شدن آن فضا به عقلانیت و تدبیر و اعتدال رأی دادند و حماسه سیاسی آنها البته ربطی به فتنه‌گران ندارد."

به گزارش روابط عمومی قوه قضاییه، رئیس این قوه با ذکر اینکه آزادی "محکومان امنیتی فتنه ۸۸" به علت "باز شدن فضای کشور در اثر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری" نبوده، گفت که "روند بررسی عفو و آزادی اخیر محکومان قبل از انتخابات ریاست جمهوری انجام شده است".

دو هفته پیش، دست کم یازده نفر از زندانیان سیاسی ایران آزاد شدند. بسیاری از آزاد شدگان، پس از اعتراضات انتخاباتی ۱۳۸۸ دستگیر شده بودند که از سوی گروهی از محافظه کاران "فتنه ۸۸" نامیده می شود.

غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه هفته پیش با خبر دادن از عفو "۸۰ نفر از محکومین امنیتی" از جمله تعدادی از دستگیرشدگان وقایع بعد از انتخابات چهار سال پیش توسط رهبر جمهوری اسلامی، گفت که تعدادی از این افراد آزاد شده و برخی دیگر "به زودی آزاد خواهند شد".

وی تاکید کرد "امسال هنوز دو مناسبت دیگر را داریم که در آنها می توان برای محکومان درخواست عفو کرد"، که ظاهرا به عیدهای مذهبی در تقویم جمهوری اسلامی ایران اشاره داشت که به مناسبت آنها، بعضا گروه هایی از زندانیان مورد عفو قرار می گیرند.

هشدار به 'فتنه گران'

صادق لاریجانی در اظهارات امروز خود، در حمله ای شدید به معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات سال ۱۳۸۸ از "عزم جدی دستگاه قضایی برای مقابله با فتنه‌گران" سخن گفته و هشدار داده که دستگاه قضایی "اجازه تحرک به آنان نخواهد داد".

آقای لاریجانی با ذکر اینکه مردم ایران "به خوبی فتنه‌گران را شناخته‌اند" گفت: "مردم بصیر ایران همواره به حرف حق توجه دارند و در این دوره نیز به شعار عقلانیت و تدبیر رأی داده‌اند و کسانی که گمان می‌کنند رأی مردم به مسببان و طرفداران فتنه ۸۸ بوده است، در اشتباه‌ محض‌اند."

وی معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات چهار سال پیش را "خائنان به ملت ایران و‌آرمان‌های انقلاب اسلامی و دروغ‌پردازانی بزرگ" نامیده که "فریب بزرگی به نام تقلب در انتخابات را مطرح کردند و به استناد این دروغ و فریب بزرگ، قصد داشتند کشور را به آشوب بکشانند".

رئیس قوه قضاییه ایران افزوده است که این معترضان "اکنون به این خیال واهی افتاده‌اند که عوض شدن فضای جامعه به معنی رویکرد دوباره مردم و نظام به آنان است".

تاکید رهبر بر 'نظارت بر بازداشتگاه ها'

صادق لاریجانی در بخشی دیگر از سخنرانی خود در جمع مسئولان قضایی، از "تاکید ویژه" آیت الله خامنه ای بر "تدوین و اجرای دقیق دستور‌العملی که حقوق شهروندان در آن رعایت شود و نظارت بر بازداشتگاه‌ها"سخن گفته است.

وی همچنین بر "اجرایی و عملیاتی شدن این منویات با استانداردسازی بازداشتگاه ها" و "بازرسی‌های مستمر" بر آنها تاکید کرده است.

اظهارات آقای لاریجانی پس از آن بیان شده که اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده پلیس ایران، گزارشی از وضعیت بازداشتگاه‌های کشور را به اطلاع مسئولان ارشد قضایی رسانده است.

به گزارش سایت خبرآنلاین، آقای احمدی مقدم در این گزارش راجع به "مشکلات و نارسایی‌های موجود" و "روند ابلاغ و نحوه اجرای دستورالعمل حقوق شهروندی در جهت بهبود وضعیت بازداشتگاه‌ها" صحبت کرده است.

به نوشته همین سایت، در پی گزارش فرمانده پلیس ایران، رئیس قوه قضاییه دستور داده است کمیته‌ای برای "بررسی مشکلات و مسائل مربوط به بازداشتگاه‌ها" تشکیل شود.

در این کمیته ظاهرا قرار است دادستان کل کشور، رئیس سازمان زندان ها، فرمانده نیروی انتظامی، دادستان تهران و رئیس حفاظت اطلاعات کل قوه قضاییه عضویت داشته باشند.