بررسی روزنامه‌های صبح پنجشنبه تهران – ۱۱ مهر ۱۳۹۲

همچنان بحث برقراری رابطه با آمریکا یکی از موضوعات داغ روزنامه‌های چاپ امروز ایران است. موضوع نظرسنجی مورد نظر رئیس جمهوری ایران و حذف شعار "مرگ بر آمریکا" در ایران از جمله مواردی است که صفحه اول روزنامه‌ها را به خود اختصاص داده است.

آمریکا‌ ستیزان کاسب

در حالی که روزنامه کیهان در ستون خبرهای ویژه امروز خود به شدت به صادق زیباکلام، استاد دانشگاه به دلیل اظهارات اخیر او در باره روابط با آمریکا حمله کرده، این تحلیلگر مسائل سیاسی در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است؛ روزی روزگاری در این مملکت، دشمنی با آمریکا پرستیژ و اعتبار انقلابی به همراه می‌آورد اما مدت‌هاست دیگر از این وضعیت عبور کرده‌ایم.

به نظر آقای زیباکلام سوال اساسی آن است که گروه‌ها و جریان‌های مخالف روابط با آمریکا تا کجا بر سر تنش‌زدایی با آمریکا ایستادگی کرده و تلاش خواهند کرد که جلو این مسیر را بگیرند؟

این استاد دانشگاه در ادامه به دو گروه اشاره کرده و نام جریان اول را "آمریکاستیزان صادق" خوانده و جریان دوم را "آمریکاستیزان کاسب".

به اعتقاد او جریان دوم خواسته یا ناخواسته مواهب هنگفتی از آمریکاستیزی نصیبشان شده و حاجت به گفتن نیست که برخلاف آمریکاستیزان صادق با آمریکاستیزان کاسب هیچ‌جوری نمی‌توان کنار آمد.

اهمیت نظر مردم

روزنامه اعتماد تحت عنوان "همه‌پرسی روحانی" در صفحه اول از زوایای مختلف تازه‌ترین اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران را بررسی کرده است.

بهروز گرانپایه، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل ایران در یادداشتی در همین روزنامه نوشته است؛ نفس مراجعه به افکار عمومی و سنجش نظرات مردم در باره مسائل و موضوعاتی که کشور با آن مواجه است، اقدام مثبتی است که در چارچوب نگرش و رویکرد کلی و عمومی به اهمیت نقش مردم قابل ارزیابی است.

نویسنده بعد به نظرسنجی مرکز پژوهش‌های مجلس در دوران محمد خاتمی اشاره کرده که براساس آن اکثریت مردم مذاکره با آمریکا را در چارچوب منافع خود می‌دانستند، اما به نوشته آقای گرانپایه برخی در آن موقع تلاش کردند تا آن نتایج را مخدوش کنند.

در پایان این مقاله با ابراز تاسف آمده که گروه‌های تندرو مانعی جدی برای گفتگو با آمریکا محسوب می‌شوند در حالی که چه از نظر آیینی و دینی و چه از نقطه نظر عقلانی و دیپلماسی، انجام مذاکره نه تنها نکوهیده نیست، بلکه در شرایطی به عنوان یک ضرورت قلمداد می‌شود.

هاشمی رفسنجانی: امام موافق حذف مرگ بر آمریکا بودند

روز گذشته بخشی از کتاب "صراحت‌نامه" منتشر شد که طی آن اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران به دو سوال متفاوت در باره نحوه انتشار خاطرات خود و نظر آیت‌الله خمینی در باره شعار "مرگ بر آمریکا" پاسخ داده است. بسیاری از روزنامه‌ها این خبر را منتشر کرده‌اند از جمله روزنامه آرمان در گزارشی نوشته است؛ آقای هاشمی با یادآوری حذف این شعار و این که بنیانگذار جمهوری اسلامی با حذف آن موافق بود در این باره تاکید کرده است که به هر حال ذاتا با حرف‌های تند و فحاشی‌ها مخالف است.

در این گزارش به نقل از آقای هاشمی آمده است: "به هر حال موافق نبودیم که در مجامع عمومی مرگ کسی را شعار دهیم، مثلا در اجتماعات ما "مرگ بر بنی‌صدر" شعار داغ مردم بود که در نماز جمعه خواهش کردم که نگویند، "مرگ بر بازرگان" بود که خواهش کردم نگویند، "مرگ بر شوروی" بود که گفتم الان با شوروی مشکل آنچنانی نداریم. در باره آمریکا هم گفته بودم."

دیپلماسی موثر

احمد شیرزاد در روزنامه بهار نوشته است که رویکرد حسن روحانی و محمدجواد ظریف، طی همین چند ماهی که از تشکیل دولت یازدهم می‌گذرد، توانست به طرف غربی این پیام را بدهد که "ایران نگرانی‌های غربی‌ها را درک می‌کند."

تاکنون غربی‌ها گمان می‌کردند "احساس خطرشان" برای ایرانیان بی‌اهمیت است، اما حسن روحانی و محمدجواد ظریف توانستند قدم بسیار مهمی در راه حل مشکلات ایران و جهان در زمینه انرژی هسته‌ای بردارند و به طرف غربی ثابت کنند که احساس نگرانی آن‌ها برای ایرانیان مهم است.

آقای شیرزاد ضمن پافشاری بر حق ایران برای غنی‌سازی اورانیوم یادآور شده که جزئیاتی در این مورد وجود دارد که ممکن است چندان مهم نباشد، اما پافشاری بر آن‌ها برای طرف غربی حساسیت‌زاست.

به اعتقاد نویسنده می‌توان در این موارد از جمله پذیرفتن بازرسی‌ها تجدید نظر کرد.

قانون جدید حامی جامعه است؟

روزنامه جهان صنعت در گزارش مشروحی، قانون جدید ازدواج سرپرست خانواده با فرزندخوانده را بررسی کرده است. در این گزارش آمده، همه ما می‌دانیم که قوانین برای موارد استثنا وضع نمی‌شوند بلکه قوانین گرایش دارند که عمومیت یابند.

براساس این گزارش در آخرین بند ماده ۲۷ لایحه حمایت از کودکان که اخیرا تصویب و برای بررسی به شورای نگهبان ارجاع شده آمده است؛ "ازدواج چه در زمان حضانت و چه بعد از آن بین سرپرست و فرزندخوانده ممنوع است، مگر اینکه دادگاه صالح پس از اخذ نظر مشورتی سازمان، این امر را به مصلحت فرزندخوانده تشخیص دهد."

به نوشته گزارش، این ماده از روزی که مطرح شده موجب اعتراض مردمی، حامیان حقوق زنان و کودکان و وکلا شده است.

مطالب مرتبط