ظریف: اکثر آمریکاییان به راه حل سیاسی موضوع هسته‌ای ایران معتقدند

روحانی و ظریف
Image caption ظریف از بهبود وجهه جمهوری اسلامی در جهان سخن گفته و آن را به حضور خود و روحانی در نیویورک نسبت داده است

وزیر خارجه جمهوری اسلامی از نظر مساعد آمریکاییان نسبت به حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران خبر داده و منابع خبری غربی نتایج چند نظرسنجی در مورد نگرش آمریکاییان نسبت به روابط با ایران را منتشر کرده‌اند.

روز پنجشنبه، ۱۱ مهر (۳ اکتبر)، واحد مرکزی خبر وابسته به رادیو و تلویزیون دولتی ایران، مصاحبه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه را منتشر کرد که گفته است: "طبق نظرسنجی که دو روز پیش صورت گرفت، ۷۵ درصد مردم آمریکا معتقدند که موضوع هسته‌ای ایران راه حل سیاسی دارد در حالیکه چند ماه پیش، فضای افکار عمومی آمریکا چنین نبود."

به گزارش واحد مرکزی خبر، آقای ظریف در این مصاحبه، که شامگاه چهارشنبه و در آخرین روز از سفر او به نیویورک برگزار شد، بار دیگر به سخنان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پاسخ داد. آقای نتانیاهو همچنان جمهوری اسلامی را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای متهم کرده و خواستار اقدام جدی جهانیان در این مورد شده است.

وزیر خارجه ایران اظهار داشت که هدف نخست وزیر اسرائیل ایجاد اختلاف و برهم زدن امکان تفاهم بین ایران و گروه ۱+۵ بر سر پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی است اما گفت: "ما این اجازه را نخواهیم داد که آنها به این هدف برسند و البته روی حقوق مردم ایستادگی خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد به ذره‌ای از این حقوق بی‌توجهی شود."

مقامات جمهوری اسلامی همواره اتهام برنامه ریزی برای استفاده نظامی از فنآوری اتمی را رد کرده اما ادامه فعالیت های هسته‌ای خود را بخشی از حق مردم ایران و مورد حمایت مردم عنوان کرده‌اند. آقای ظریف همچنین گفت که "بی احترامی به مردم ایران را نیز با پاسخی مناسب جواب خواهیم داد و البته در حوزه ادب دیپلماتیک باقی خواهیم ماند."

Image caption تماس اوباما با روحانی در تلقی آمریکاییان از ایران بی تاثیر نبوده است

وی تغییر فضای دیپلماتیک را ناشی از سفر هیات ایرانی به نیویورک و نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران دانست هر چند هشدار داد که "این به معنی حل موضوعات نیست بلکه فضا را تغییر داده و باید از این فضای جدید که مردم ایران با حضور حماسی و انتخابات هوشمندانه خود در انتخابات ایجاد کردند، استفاده کنیم."

نظر آمریکاییان نسبت به ایران

در روزهای اخیر، برخی رسانه‌های غربی از انجام نظرسنجی‌هایی در مورد دیدگاه مردم آمریکا نسبت به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی خبر داده‌اند.

از جمله، خبرگزاری رویترز گزارش کرد که براساس یک نظرسنجی که به طور مشترک توسط شبکه سی‌ان‌ان و شرکت نظرسنجی عمومی - او آر سی - در آمریکا انجام شد، هفتاد و شش درصد از پرسش‌شوندگان گفتند که از مذاکرات دیپلماتیک مستقیم به عنوان استراتژی مناسب در جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای حمایت می‌کنند.

Image caption هنوز هم برخی از آمریکاییان معتقدند که جمهوری اسلامی دشمن آمریکاست

این نظرسنجی طی روزهای ۲۷ تا ۲۹ ماه گذشته میلادی و با شرکت بیش از هشتصد پرسش‌شونده انجام گرفت که بیست درصد از آنان گفتند که با هرگونه مذاکره‌ای با رهبران جمهوری اسلامی مخالفت هستند.

این گزارش می‌افزاید که جهت گیری در این زمینه به تعلق حزبی پرسش شوندگان ارتباطی نداشته و نمی‌توان گفت که تنها اعضای حزب دموکرات به خاطر طرفداری از تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهوری، برای تماس تلفنی با حسن روحانی از مذاکره طرفداری کرده‌اند.کیتینگ هلاند، مدیر نظرخواهی سی‌ان‌ان، گفته است که طرفداران مذاکره با ایران افرادی از تمامی پس‌زمینه های اجتماعی و نژادی بودند و در مجموع، ۸۷ درصد از پرسش‌شوندگان دموکرات و ۶۸ درصد از پرسش‌شوندگان جمهوریخواه از این گزینه حمایت کردند.

آقای هلاند در عین حال افزوده است که "این نتیجه‌گیری، چیز جدیدی هم نیست زیرا در یک نظرسنجی انجام شده در سال ۲۰۰۹ هم، تقریبا همین تعداد از آمریکاییان گفتند که راه حل مبتنی بر مذاکره برای حل بحران هسته‌ای ایران را ترجیح می‌دهند."

تماس اوباما با روحانی

همچنین، تحقیقاتی که به طور مشترک توسط موسسه نظرسنجی یوگوو YouGov و نشریه اکونومیست چاپ بریتانیا انجام شده، حاکی از حمایت آمریکاییان از تماس رئیسان جمهوری آمریکا و ایران برای کنترل برنامه هسته ای جمهوری اسلامی بوده است.

به گزارش یوگوو، نظرسنجی انجام شده در ماه سپتامبر نشان می‌دهد که ۶۴ درصد از آمریکاییان با چنین تماسی موافق و تنها ۳۶ درصد با آن مخالف بودند هر چند این موسسه نتیجه نظرسنجی دیگری را هم که کمایش یک سال پیش صورت گرفت منتشر کرده که بازهم نشان می‌داد که ۶۲ درصد از پرسش‌شوندگان طرفدار تماس رئیسان جمهوری دو کشور و ۲۸ درصد مخالف آن بودند.

Image caption طرفداران دشمنی با آمریکا از تماس رئیسان جمهوری دو کشور ناخرسند هستند

در پاسخ به این سئوال که برای تشویق ایران به محدود کردن برنامه هسته‌ای خود، آمریکا چه روشی را باید به کار گیرد، ۳۰ درصد از پرسش‌شوندگان نظری نداشتند، ۲۸ درصد کاهش تحریم‌ها، ۲۵ درصد تهدید به تشدید تحریم‌ها، ۲۴ درصد وعده برقراری روابط سیاسی، ۱۹ درصد تهدید به حمله نظامی، ۱۳ درصد وعده خودداری از عملیات نظامی و ۶ درصد اقدامات دیگر را موثر دانستند.

این گزارش نشان می‌دهد که ۳۸ درصد از آمریکاییان از رویکرد باراک اوباما در مورد ایران حمایت می‌کنند، ۳۶ درصد آن را نادرست می‌دانند و ۲۶ درصد نیز در این زمینه نظری نداده‌اند.

در بخش دیگری از این گزارش، که می‌تواند به تاثیر تماس تلفنی آقایان روحانی و اوباما بر افکار عمومی آمریکاییان ارتباط داشته باشد، این نظرسنجی نشان داده است که روز ۱۳ سپتامبر - قبل از برقراری این تماس - ۵۲ درصد از پرسش شوندگان آمریکایی گفته بودند که ایران را دشمن ایالات متحده می‌دانند در حالیکه ۳ درصد آن را دوست آمریکا و ۲۳ درصد یک کشور "غیردوست" محسوب می‌کردند.

در مقابل، نظرسنجی انجام شده در روز ۳۰ سپتامبر - پس از تماس تلفنی- نشان داده است که ۳۶ درصد از آمریکاییان ایران را دشمن، ۳۶ درصد غیردوست و ۶ درصد دوست آمریکا دانستند.

در مورد انجام نظرسنجی از ایرانیان داخل کشور در مورد بهبود روابط با ایالات متحده گزارشی در دست نیست اما پس از بازگشت حسن روحانی از نیویورک، برخی از مقامات حکومتی سفر او را موفقیت آمیز دانستند در حالیکه مخالفت‌هایی هم به خصوص با گفتگوی با رئیس جمهوری آمریکا ابراز شد.

مطالب مرتبط