تعطیل شدن دولت آمریکا 'تحریم ایران را با مانع مواجه کرده است'

وندی شرمن حق نشر عکس AP
Image caption شرمن از موانع اعمال تحریم ایران سخن گفته و همزمان خواستار خودداری از تشدید تحریم‌ها شده است

یک مقام آمریکایی گفته است به تعطیل کشیده شدن دستگاه های دولتی آمریکا اعمال تحریم علیه برنامه هسته‌ای ایران را با دشواری مواجه کرده و همزمان، خواستار خودداری کنگره از تشدید تحریم جمهوری اسلامی شده است.

وندی شرمن، معاون سیاسی وزیر خارجه آمریکا و سرپرست هیات نمایندگی این کشور در مذاکرات هسته ای گروه ۱+۵ با ایران، هشدار داده است که تعطیلی برخی دستگاه‌های دولتی ایالات متحده به دلیل تصویب نشدن قانون بودجه، باعث تضعیف روند اعمال تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران شده است.

خانم شرمن که در جلسه سنای آمریکا سخن می‌گفت، در توضیح این موضوع گفت: "به تعطیل کشانده شدن خدمات دولتی، باعث خالی شدن دفاتر مسئول اعمال تحریم علیه ایران از کارکنان آنها شده و توانایی ما برای اعمال تحریم و جلوگیری از تحریم‌شکنان را با مانع مواجه کرده است."

معاون سیاسی وزیر خارجه آمریکا گفت که در وزارتخانه‌های امور خارجه و خزانه‌داری آمریکا، "فعالیت بسیاری از دفاتر مسئول اعمال و نظارت بر تحریم‌های خارجی مختل شده و علاوه بر این، دستگاه‌های کسب اطلاعات در مورد تحریم‌شکنان و کسانی که تحریم‌ها را نادیده می گیرند نیز از کار افتاده‌اند."

قرار است دور بعدی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در روزهای ۱۵ و ۱۶ اکتبر برگزار شود و انتظار می‌رود ریاست هیات اعزامی ایالات متحده را وندی شرمن برعهده داشته باشد.

حق نشر عکس AP
Image caption مواضع روحانی در جریان سفر به نیویورک واکنش مساعد مقامات آمریکایی را در پی داشته است

همزمان، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده است که اداره نظارت بر دارایی‌های خارجی، مسئول هماهنگی بخش عمده‌ای از تحریم های ایالات متحده علیه کشورهای دیگر، "توانایی انجام وظایف اصلی خود را از دست داده است."

نظارت و برخورد با پولشویی و عملیات مالی غیرقانونی، شامل مبادلات مالی با کشورهای تحت تحریم، از وظایف این اداره است.

درخواست خودداری از تحریم‌های جدید

معاون سیاسی وزیر خارجه آمریکا در جلسه سنا آن کشور، از سناتورها خواست تا از تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران فعلا خودداری کنند و تصمیم‌گیری در این زمینه را تا مشخص شدن نتیجه اقدامات دیپلماتیک جاری به تعویق اندازند.

وی گفت: "امیدوارم نمایندگان سنا این امکان را به دولت بدهند مذاکرات جدید را آغاز کند تا مشخص شود که آیا در این زمینه، تحولی واقعی روی داده یا نه" و افزود: "می خواهیم به ایران بگوییم که این فرصتی برای شماست."

مجلس نمایندگان کنگره ایالات متحده پیشاپیش دور جدیدی از تحریم‌های تجاری و مالی علیه ایران را تصویب کرده که در صورت اجرایی شدن، صادرات نفت ایران را با محدودیت های شدیدتری مواجه و کسب درآمد از این محل را به مراتب دشوارتر می‌کند. مجلس سنای آمریکا سرگرم بررسی این مصوبه است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کری خودداری از تلاش دیپلماتیک برای حل بحران هسته‌ای ایران را کژرفتاری دانسته است

تغییر موضع نسبی دولت جدید ایران در حوزه روابط خارجی و به خصوص، سخنرانی‌ها و فعالیت‌های دپپلماتیک حسن روحانی، رئیس جمهوری، در جریان حضور در اجلاس سالانه مجمع عمومی، باعث شده است تا نشانه‌هایی از واکنش مثبت ایالات متحده در برخورد با جمهوری اسلامی مشاهده شود. در عین حال، برخی از اعضای کنگره نظر مساعد دولت این کشور نسبت به ایران را زودهنگام و حاکی از زودباوری دانسته و گفته‌اند تا قبل از اقدام عملی جمهوری اسلامی در راستای برآوردن مصوبات شورای امنیت سازمان ملل، جای خوشبینی نسبت به اهداف این کشور وجود ندارد.

در جریان حضور خانم شرمن در مجلس سنا، یکی از نمایندگان این مجلس درخواست او از کنگره برای خودداری از تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران را مورد انتقاد شدید قرار دادو گفت: "وزارت خارجه نباید همسو و در همکاری با سیاست اروپایی گردن نهادن بر زیاده خواهی، کنگره را تحت فشار بگذارد زیرا ایران حامی اصلی تروریسم در جهان است و به سرعت به سوی ساخت بمب اتمی پیش می‌رود." اشاره این نماینده پارلمان، به کوتاه آمدن قدرت‌های اروپایی در برابر حکومت آلمان نازی در ماه‌های قبل از آغاز جنگ دوم جهانی است.

در عین حال، روز پنجشنبه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت که خودداری از تلاش برای دستیابی به توافق دیپلماتیک با ایران "بدترین نوع از کژرفتاری دیپلماتیک محسوب می‌شود."

اختلاف نظر بین دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری از حزب دموکرات، و نمایندگان جناح اکثریت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان کنگره بر سر برنامه بیمه درمانی جدید آقای اوباما باعث شده است که لایحه بودجه پیشنهادی رئیس جمهوری به تصویب کنگره نرسد و در نتیجه، نبود مجوز قانونی برای تخصیص منابع مالی به دستگاه های دولتی، بخش هایی از فعالیت های دولت متوقف شود. هنوز نشانه ای از توافق دو طرف دیده نمی شود.