بررسی روزنامه‌های صبح شنبه تهران - سیزدهم مهر

روزنامه های صبح امروز تهران در عنوان های اصلی و مقالات خود به واکنش ها به تجدید نظر در روابط ایران و آمریکا پرداخته و نظر رییس جمهور در مورد تهیه یک نظرسنجی از مردم را مورد تایید قرار داده اند.

گزارش های باز هم بیشتر از وخامت شرایط اقتصادی و کمبود شدید بودجه در بخش های مختلف و ابراز نگرانی درباره حضور برخی از چهره های پیشین در راس امور کلیدی، بخش دیگری از مقالات امروز است.

تجربه ویت کنگ‌ها

Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

سلمان صفوی در مقاله ای در بهار نوشته: رییس دولت اصولگرایان چندین نامه به رییس‌جمهوری آمریکا نوشت که بدون جواب باقی ماند، اما مذاکرات تلفنی و حضوری رییس‌جمهوری و وزیرخارجه دولت اعتدال با باراک اوباما و جان کری از موضع اقتدار و در جهت تامین حقوق و منافع ملی ایران صورت گرفت که سبب نگرانی نتانیاهو، ارتجاع عرب و افراطیون و کاسبکاران داخلی شد، اما در فضای بین‌الملل موجب تغییرات مثبت و سریع درباره ایران شد.

نویسنده با اشاره به مخالفت هایی که در داخل صورت گرفته و این که رییس جمهور دستور داده یک نظرسنجی در این باره صورت پذیرد نوشته همه باید به یاد داشته باشند که در نقد، منافع ملی در نظر باشد چنان که در نقد نگاه به شرق باید گفت: مگر روس‌ها با ایران دشمنی نکرده‌اند؟ در حالی که ما خواهان روابط تنگاتنگ با آن‌ها هستیم و تاکنون ‌میلیاردها دلار به جیب آن‌ها ریخته‌ایم. روس‌ها قبل و پس از انقلاب اسلامی اعمالی غیرقابل بخشش داشته‌اند.

به نظر نویسنده کارشناس: شعار اعتدال دکتر روحانی در سیاست خارجی، بازگشت به اصل «نه شرقی - نه غربی» است که به مفهوم عدم اتکا به قدرت‌های جهانی است. در صورتی که ایران موفق شود، روابط سازنده‌ای با کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا را سامان دهد، روس‌ها ناچار خواهند شد در تامین منافع جمهوری‌اسلامی ایران ملاحظات بیشتری را مد نظر قرار دهند.

مقاله بهار با این تاکید به پایان می رسد: ما تجربه تلخ ابوعمار در سال ۱۹۸۸ و اسلو را تکرار نمی‌کنیم، اما می‌توانیم از تجربه موفق هوشی مین، جیاپ و مائو در مذاکرات سازنده و از موضع اقتدار با آمریکا بهره‌برداری کنیم. ما باید سیاست «موازنه منفی» امیرکبیر و مصدق را احیا کنیم و به باج‌دهی به شرق در قالب سیاست «موازنه مثبت» پایان دهیم و هرگز زیر بار سیاست «موازنه مثبت» با غرب و شرق نرویم.

نظرسنجی برای روابط ایران و آمریکا؟

دو روز بعد از آن که روزنامه ها از قول رییس جمهور روحانی درباره لزوم تدارک یک نظرسنجی از مردم درباره روابط ایران و آمریکا نوشتند، بهروز گرانپایه در مقاله ای در شرق به یادآورده: یازده سال پیش در چنین روزهایی انتشار نتایج نظرسنجی از شهروندان تهرانی درباره روابط ایران و آمریکا، التهاب شدیدی را در جامعه برانگیخت. نظرسنجی به سفارش مرکز پژوهش‌های مجلس و همزمان توسط سه موسسه وابسته به وزارت ارشاد، جهاد دانشگاهی و اطلاعات انجام شد و یافته‌های هر سه نظرسنجی که بر نظر مردم نسبت به انجام مذاکره و برقراری رابطه با آمریکا متمرکز بود، با تفاوت‌هایی دوتا سه‌درصدی یکدیگر را تایید می‌کردند.

نویسنده یادآوری کرده که در آن مقطع، بین ۶۸ تا ۷۶ در صد شهروندان تهرانی موافق انجام مذاکره با آمریکا بوده و برقراری رابطه را در جهت منافع عمومی ارزیابی می‌کردند. انتشار نتایج نظرسنجی‌ها در رسانه‌های عمومی اما با واکنش‌ها و مخالفت‌هایی روبه‌رو شد. افراد و جریان‌هایی که موافق انعکاس این یافته‌ها نبودند، در مقام نفی و انکار نتایج نظرسنجی‌ها برآمدند و قاضی معروف تهران که این‌روزها ظاهرا متواری است، ماموریت یافت تا با شیوه‌های اختصاصی خود جعلی و نادرست‌بودن نظرسنجی را به اثبات برساند.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول بهار

مقاله شرق بدان جا رسیده: اقلیتی وجود دارد که می‌خواهد نظر و دیدگاه خود را بر اکثریت مردم و جامعه تحمیل کند. این، چالش جدی امروز جامعه ایران است. شرایط البته تغییر کرده است، واقع‌بین‌ها بیشتر شده‌اند و مخالفان مذاکره کاهش یافته‌اند. ارتدکس‌ها که هر نوع مذاکره را عدول از اصول و سازش قلمداد می‌کنند، البته همچنان بر طبل مخالفت می‌کوبند. اما اراده رییس‌جمهوری برای مراجعه به افکار عمومی، اقدام شجاعانه‌ای است .

امیرحسین یزدان پناه در سرمقاله روزنامه خراسان با اشاره به تحلیل های مختلفی که از دیپلوماسی جدید رابطه با آمریکا می شود نوشته: این که نتیجه مذاکره یا حتی رابطه با آمریکا به کجا می انجامد و نیز این که باید به این رابطه خوشبین باشیم یا بدبین محورهایی بود که تاکنون به آن پرداخته شده است اما در کارزار سیاست خارجی هر عبارت و هر کلمه ای معنای خاص خود را دارد و هر لبخندی و هر اخمی، هر استقبال و هر بدرقه ای و هر سوت کشیدن و هر کف زدنی هم طبعاً مزایا و معایب مخصوص به خود را خواهد داشت.

نویسنده مقاله پرسیده: بازخورد شادی های این چنینی آن هم پس از سفری که در آن بعد از ۳۴ سال دو اتفاق خبرساز رخ داده است چیست؟ آیا به صرف دیدار۲ جانبه وزرای خارجه ایران و آمریکا و نیز گفت و گوی ۱۵ دقیقه‌ای روسای جمهور۲ کشور باید ابراز خوشحالی بی اندازه کرد؟

سرمقاله خراسان توصیه کرده که از عجله وشتاب برای قضاوت درباره سیاست خارجی جدید پرهیز شود. در این عرصه کلمات و عبارات و حتی رفتارهای مختلف ممکن است نتیجه گیری را به تاخیر بیندازد یا حتی غیرممکن کند و در این میان ذوق زدگی و هیجان بیش از حد و بالابردن انتظارات در کوتاه مدت می تواند به افسردگی و ناامیدی فراگیر بینجامد.

مردم منتظر تحول اند

محمدعلی وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته: همانقدر که عملکرد دولت در حوزه کلامی و سیاست خارجی درخشان و فراتر از انتظارات بود اما در حوزه ی داخلی قابل تأمل است. محذورات و محدودیتهای این بخش قابل درک است ولی بی توجهی به آن می‌تواند به یأس بدنه اجتماعی منجر شود.

به نوشته این مقاله: اگر گفتمان اعتدال اردوگاه پیدا نکند، بدون عقبه اجتماعی در میدان رویارویی، ناکام می‌ماند. شکاف ایجاد شده در بین برخی نیروهای اجتماعی در خصوص بعضی انتصابات، باید ترمیم شود و شور و نشاط بر آمده از امید و تدبیر هر لحظه باید باز تولید گردد. اگر یأس حاکم شود فضا بدست رادیکالها و خودسرها می‌افتد.

سرمقاله ابتکار با اشاره به حادثه فرودگاه و فراخوان برخی تشکلهای خاص در مخالفت با دولت نتیجه گیری کرده که جریان افراط مترصد رادیکالیزه کردن فضای عمومی کشور است.

این اتفاقات نشان می‌دهد که دکتر روحانی کار سختی در پیش دارد.

این همه حاجی برای چه

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته: این روزها به هر اداره و نهاد و مؤسسه‌ای سر بزنید خواهید دید یک یا چند نفر از مدیران و افراد کلیدی آنها حضور ندارند. در پاسخ به این سؤال که علت غیبت چیست؟ خواهید شنید حضرات به حج مشرف شده‌اند. اکثر آنان نه برای انجام حج واجب بلکه به عنوان کارگزار یکی از دستگاه‌های مربوط به حج عازم مکه شده‌اند و البته برای چندمین بار است که مشرف می‌شوند! اگر بپرسید می‌گویند به عنوان یک واجب عینی این مأموریت را پذیرفته‌ایم و اگر نمی‌پذیرفتم این کار مهم زمین می‌ماند و کار حج لنگ می‌شد.

به نظر این مقاله توجیه جالبی است و با همین توجیه، هر ساله کارهای بسیاری از وزارتخانه‌ها، ادارات، نهادها و مؤسسات آموزشی و فرهنگی بیش از یکماه معطل می‌ماند تا حضرات به حج غیر واجب مشرف شوند و از نظر خودشان این واجب عینی را به انجام برسانند. علاوه بر این، بسیاری از افراد توانائی که اشتغال خاصی ندارند و سفر آنها به مکه هیچ مشکلی برای کارهای جاری کشور و مردم ایجاد نمی‌کند، به کار گرفته نمی‌شوند و این روند هر ساله در کشور تکرار می‌شود....

تایید رسمی انحراف در سیاست‌ها

هادی مومنی در سرمقاله جهان‌صنعت نوشته وقتی وزیر اقتصاد دولت یازدهم به صراحت و روشنی از انحراف‌های صورت گرفته در واگذاری‌های اصل۴۴ سخن می‌گوید و خیلی شفاف بیان می‌کند که مردم و بخش واقعی خصوصی در اقتصاد ایران نقشی در تصاحب شرکت‌های دولتی نداشته‌اند باید به اندازه عمر واگذاری‌ها به وی‍ژه در هشت سال اخیر تاسف خورد.

نویسنده این مقاله با اشاره به شبه‌دولتی‌ها که در اقتصاد نفتی ایران به غول‌های بی‌شاخ و دم تبدیل شده‌اند، موضع‌گیری مدیرعامل مخابرات را به یاد آورده که گفت « احدی حق ندارد و نمی‌تواند با خصوصی‌سازی مخالف باشد» در حالی که خصوصی‌سازی مخابرات یکی از حاشیه‌سازترین و پرابهام‌ترین واگذاری‌های تاریخ بوده است.

سرمقاله جهان صنعت در نهایت نوشته: حال که وزیر اقتصاد و رییس جدید سازمان خصوصی‌سازی قصد دارند با جلوگیری از اجرای ناقص اصل۴۴ به تقابل با انحراف‌ها بروند باید آن را یک موهبت برای آزادسازی واقعی اقتصاد ایران و شکل‌گیری بخش خصوصی واقعی دانست اما این اتفاق مستلزم همکاری نهادهای حاکمیتی است که معمولا در این مسیر با سنگ‌اندازی در پی انتفاع نهاد متبوع خود گام برمی‌دارند.

هزینه درمان و خط فقر

Image caption کارتون احمد عربانی، بهار

قانون در ابتدای گزارشی نوشته هزینه‌های درمانی در ایران کمر شکن است و اضافه کرده که این را نه تنها گذری به داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها که حتی نگاهی به اذعان تلخ اخیر وزیر بهداشت از هزینه‌های درمان می‌گوید که سالانه هفت درصد به جمعیت زیر خط فقر کشور می‌افزاید. هزینه‌های درمان در ایران به هزار و یک دلیل از کم توجهی و کم مسئولیتی‌های دولتی گرفته تا افزایش جهانی قیمت داروها ، هزینه هایی سر سام آور است که در بسیاری از گروه‌های بیماران خاص، بیش از ۷۰ درصد درآمدهای ماهانه بیماران صرف درمان می‌شود.

در ادامه گزارش از قول وزیر بهداشت نقل شده که: در حال حاضر از ۱۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بودجه وزارت تنها ۲۶۰۰ میلیارد تومان آن تخصیص یافته است که این مسئله به علت اشتباه در بودجه ریزی است.به گفته وزیر بهداشت، از مجموع ۲۱۰ هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده برای سال جاری کشور ۱۲۷ هزار میلیارد تومان آن از منابعی است که امکان تحقق آن وجود ندارد. ضمن آنکه بر اساس بودجه نیز کارهایی پیش بینی شده که با این کسری فعلی امکان انجام آنها میسر نیست

الو سلام من لولوام

مسعود‌‌‌‌‌‌‌‌ مرعشی و احمد‌رضا کاظمی در ستون طنز بهار نوشته اند: در راستای افشای اسناد ماورای‌محرمانه‌ای که نشان می‌داد آن تماس تلفنی، اولین تماس تلفنی بین دو کشور نبوده، بعضی دوستان افشاگر به‌صورت خودجوشانه مستنداتی به دست ما رساندند:

«آهنگ پیشواز: تورم‌تورم‌تورمت مبارک، مهندس‌مهندس تورم‌ات مبارک. بیا مرغا رو قاچ کن که صدسال زنده باشی، بیا دستامو ماچ کن، که صدسال زنده باشی...»

- «بنام خدا. با عرض‌سلام و خسته‌نباشید خدمت شما. بفرمایید. با تشکر!»

+ «هِلو؟ ایز دیس مستر [...]؟‌ای‌ام کالینگ فورام وایت‌هوس!»

- «ها؟»

+ «هِلو!‌ای وانتو اسپیک ویت مستر [...]! هِلوووو؟! هِلوووو؟!»

- «خال‌جون شومای؟ خوبی‌ خاله؟ چی‌ می‌گوی؟ هولو می‌خوای؟ خوب نیس براتا! گرونه‌م هست تازه!»

+ «اوه مای گاد! جی‌زِز!»

- «آره! جیزه هلو، هسته‌ش می‌چخه بیخ گلود یهو، می‌خَی برات رانی بسونم؟»

+ «وات؟ هو اَم‌ای تاکینگ تو؟»

- «عه‌عه‌عه‌بازم که...؟‌ای بابا! طوری‌نی حالا، باشِد برات یه سری چیزمیزی نو می‌سونم، خوبه؟

خدافظ دیگه.»

کارتون روز

Image caption کارتون احسان گنجی، شرق

مطالب مرتبط